Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Tabletki antykoncepcyjne mogą chronić przed niektórymi rodzajami raka od dziesięcioleci

Jeśli chodzi o doustne środki antykoncepcyjne, kobiety często słyszą o zwiększonym ryzyku zachorowania na raka. Jednak nowe badania wskazują, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może chronić przed niektórymi nowotworami przez co najmniej 30 lat.

[Pakiety pigułek antykoncepcyjnych]

Z analizy ponad 46 000 kobiet naukowcy z University of Aberdeen w Wielkiej Brytanii stwierdzili, że kobiety, które kiedykolwiek stosowały doustne środki antykoncepcyjne, były mniej narażone na raka jelita grubego, jajnika i trzonu macicy niż kobiety, które nigdy nie korzystały z tego leku. pigułka.

Ponadto badanie nie wykazało związku między stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych podczas lat rozrodczych a zwiększonym ryzykiem nowych nowotworów w późniejszym życiu.

Badanie prowadziła dr Lisa Iversen z Instytutu Stosowanej Nauk o Zdrowiu w Aberdeen, a wyniki zostały niedawno opublikowane w Internecie.

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) około 16 procent kobiet w Stanach Zjednoczonych w wieku od 15 do 44 lat używa obecnie pigułek antykoncepcyjnych jako metody kontroli urodzeń.

„Pigułka złożona” jest najczęściej stosowaną formą doustnego środka antykoncepcyjnego. Zawiera syntetyczne wersje hormonów estrogenu i progesteronu.

Ponieważ naturalnie występujące estrogeny i progesteron były związane z rozwojem raka, wiele badań zbadało, czy doustne środki antykoncepcyjne mogą odgrywać rolę w ryzyku raka.

Ocena długoterminowych skutków doustnych środków antykoncepcyjnych

Podczas gdy niektóre badania ujawniły związek między stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych a zwiększonym ryzykiem raka piersi, inne wiążą tabletkę ze zmniejszonym ryzykiem pewnych typów raka, w tym raka endometrium i jelita grubego.

Celem nowego badania była ocena długoterminowych korzyści związanych z rakiem lub ryzykiem stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych.

Aby dojść do swoich ustaleń, dr Iversen i jego współpracownicy przeanalizowali dane 46 022 kobiet, które brały udział w badaniu Royal College of General Practitioners ‚Oral Contesteption Study w latach 1968-1969.

Uczestnicy byli monitorowani przez okres do 44 lat, a naukowcy ocenili rozwój wszystkich typów raka w tym czasie.

„Ponieważ badania trwają tak długo, jesteśmy w stanie spojrzeć na bardzo długoterminowe efekty, jeśli takie istnieją, związane z tabletką” – zauważa dr Iversen.

Wyniki są „uspokajające”

W porównaniu z kobietami, które nigdy nie stosowały doustnych pigułek antykoncepcyjnych, okazało się, że ci, którzy używali tabletek, są mniej zagrożeni rakiem jelita grubego, trzonu macicy i jajników.

„Tak więc ochronne korzyści wynikające z używania pigułki w okresie reprodukcyjnym trwają co najmniej 30 lat po tym, jak kobiety przestały stosować pigułki” – mówi dr Iversen.

Zespół zidentyfikował większe ryzyko raka sutka i raka szyjki macicy za pomocą doustnych środków antykoncepcyjnych, ale odkryli, że ryzyko to zmniejszyło się w ciągu 5 lat od zaprzestania stosowania.

Ponadto, naukowcy nie znaleźli dowodów zwiększonego ryzyka rozwoju nowych nowotworów w późniejszym życiu u kobiet, które stosowały doustne środki antykoncepcyjne.

Zespół twierdzi, że odkrycia powinny zapewniać spokój ducha kobietom stosującym doustne środki antykoncepcyjne.

„Wyniki najdłużej trwających badań na świecie w kierunku doustnego stosowania środków antykoncepcyjnych są uspokajające: w szczególności użytkownicy pigułek nie mają zwiększonego ryzyka zachorowania na raka w ciągu całego życia oraz że ochronne działanie niektórych konkretnych nowotworów trwa co najmniej 30 lat. „

Dr Lisa Iversen

Dowiedz się, dlaczego doustne środki antykoncepcyjne najprawdopodobniej nie spowodują wad wrodzonych.

Like this post? Please share to your friends: