Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czym jest żółty zespół paznokci?

Chociaż jego nazwa wskazuje, że jest to problem kosmetyczny, żółty zespół paznokci jest w rzeczywistości złożonym, potencjalnie bolesnym zaburzeniem, które wpływa na wiele układów ciała. Zwykle pojawia się u osób w wieku powyżej 50 lat.

Zespół żółtych paznokci uważany jest za bardzo rzadki, z mniej niż 400 przypadków opublikowanych w literaturze medycznej. Szacuje się, że występuje u mniej niż 1 na 1 milion osób.

Stan ten odnotowano na całym świecie zarówno u mężczyzn, jak i kobiet i, choć nietypowy, może dotyczyć dzieci i noworodków.

Objawy

Żółty zespół paznokcia jest złożonym stanem powodującym żółknięcie paznokci.

Żółty zespół paznokci jest zwykle diagnozowany po dokładnej ocenie objawów. Do objawów tej rzadkiej choroby należą:

  • Zmiany paznokci: paznokcie lub paznokcie u stóp mogą być żółte, pogrubione i mają bardzo mocną krzywą. Gwoździe często przestają rosnąć w ogóle i mogą oddzielić się od łożyska paznokcia i wypaść.
  • Wysięk opłucnowy: Jest to nagromadzenie płynu między błonami, które wyściełają płuca i jamę klatki piersiowej. Wysięk opłucnowy często powoduje ból w klatce piersiowej, kaszel i duszność.
  • Przewlekłe infekcje dróg oddechowych: Stany te mogą obejmować infekcje zatok, kaszel, zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc.
  • Obrzęk limfatyczny w rękach i nogach: Obrzęk limfatyczny to nagromadzenie płynu limfatycznego, który zwykle porusza się po całym ciele, aby pomóc w zwalczaniu infekcji. Jeśli zostanie zablokowany, może powodować obrzęk, ociężałość, ucisk i problemy z poruszaniem dotkniętą kończyną. W przypadku żółtego zespołu paznokci obrzęk limfatyczny zwykle dotyka jedną lub obie nogi.

Rozpoznanie żółtego zespołu paznokciowego jest zwykle wykonywane, jeśli osoba ma objawy gwoździa w połączeniu z obrzękiem limfatycznym i problemem układu oddechowego.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Przyczyna żółtego zespołu paznokci nie jest znana, a eksperci twierdzą, że stan ten nadal nie jest dobrze poznany.

W niektórych przypadkach żółty zespół paznokci może występować u dwóch lub więcej osób w tej samej rodzinie. Wskazuje to na możliwe powiązanie genetyczne, chociaż nie zostało to udowodnione.

Ludzie z pewnymi postaciami raka, chorobami układu odpornościowego, chorobami tarczycy i reumatoidalnym zapaleniem stawów mogą mieć większe ryzyko wystąpienia żółtego zespołu paznokci. Niektóre leki stosowane w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów mogą odgrywać rolę w żółtych paznokciach, ale nie zostało to udowodnione.

Jednym z bardziej niezwykłych czynników ryzyka lub żółtego zespołu paznokci jest narażenie na zbyt dużo fluoru z połykania pasty do zębów.

W przeglądzie żółtego zespołu paznokci stwierdza się, że „upośledzenie limfatyczne” lub wyciek jest jedną z najbardziej prawdopodobnych przyczyn żółtego zespołu paznokci.

Oznacza to nieprawidłowe funkcjonowanie lub nieprawidłowość w układzie limfatycznym, który transportuje płyn limfatyczny i usuwa toksyny i odpady z organizmu. Przyczyna zaburzeń limfatycznych nie jest jednak jasna.

Ekspozycja na tytan jest kolejną możliwą przyczyną żółtego zespołu paznokci. Tytan można znaleźć w wielu przedmiotach codziennego użytku, w tym w kremach przeciwsłonecznych, kosmetykach, lekach, żywności, wypełnieniach i implantach oraz implantach stawowych.

Jeden przypadek żółtego zespołu paznokci jest udokumentowany i dotyczy 56-letniej kobiety z przewlekłym zapaleniem zatok, kaszlem i żółtymi paznokciami. Objawy pojawiły się w ciągu roku od kobiety otrzymującej amalgamatowe implanty dentystyczne, które często zawierają tytan.

Testy wykazały, że kobieta miała podwyższone poziomy tytanu w swoich paznokciach. Po usunięciu implantów dentystycznych problemy z zatokami i kaszlem ustąpiły. Podsumowując, autorzy stwierdzili, że żółty zespół paznokci może być związany z ekspozycją na tytan. Potrzebne są jednak dalsze badania.

Inne badanie dotyczy również możliwego związku między ekspozycją tytanu a żółtym paznokciem. Naukowcy odkryli podwyższony poziom tytanu w próbkach paznokci od 30 osób z zaburzeniami. Tytułu nie znaleziono w paznokciach zdrowych uczestników. Czterech z nich doświadczyło całkowitego ustąpienia objawów żółtego zespołu paznokcia po usunięciu tytanowych implantów dentystycznych.

Na koniec, badanie w czasopiśmie wykazało, że 9-letnia dziewczynka, która miała zwyczaj połykania pasty do zębów, miała objawy żółtego zespołu paznokci i podwyższonego poziomu tytanu w swoich paznokciach. Pasta do zębów zawierała dwutlenek tytanu. Objawy żółtego zespołu paznokci ustąpiły, gdy dziecko było monitorowane i unikało połykania pasty do zębów podczas szczotkowania zębów.

Wiele osób jest narażonych na działanie tytanu i nie rozwija żółtego zespołu paznokci, więc sam ten czynnik może nie być w pełni odpowiedzialny za stan. Jednak osoby z żółtym zespołem paznokci mogą chcieć przedyskutować narażenie na tytan ze swoim lekarzem.

Leczenie

W przypadku żółtego zespołu paznokci stosuje się różne metody leczenia, ponieważ żadna z nich nie wydaje się działać dla wszystkich.

Jeśli zostanie znaleziony podstawowy stan, leczenie tego problemu może pomóc w usunięciu objawów żółtego zespołu paznokci.

Leczenie może się znacznie różnić w zależności od historii medycznej pacjenta i indywidualnych objawów. Niektóre opcje leczenia obejmują:

  • Witamina E w połączeniu z lekiem przeciwgrzybiczym, takim jak flukonazol: Według jednej opinii, leczenie witaminą E wydaje się najskuteczniejsze w usuwaniu objawów związanych z paznokciami.
  • Antybiotyki na infekcje dróg oddechowych: Osoby z chronicznym zapaleniem oskrzeli, infekcjami zatok lub kaszlem mogą odnieść korzyści z antybiotyków.
  • Chirurgia wysięku opłucnowego: Może to obejmować odprowadzanie nadmiaru płynu w celu złagodzenia objawów.
  • Specjalne bandaże i elastyczna odzież uciskowa: Te narzędzia mogą być pomocne w łagodzeniu obrzęku limfatycznego w nogach. Pomocne mogą być również ćwiczenia i masaż znany jako ręczny drenaż limfatyczny.

Perspektywy

Czasami żółty zespół paznokci odchodzi bez leczenia. Przy odpowiednim leczeniu objawy mogą być leczone lub rozwiązywane.

Żółty zespół paznokcia nie wydaje się zagrażać życiu, chociaż jego objawy mogą być uciążliwe i bolesne.

W niektórych przypadkach usunięcie tytanowych implantów dentystycznych może rozwiązać objawy choroby, chociaż ta metoda nie sprawdza się we wszystkich przypadkach.

Najlepiej porozmawiać ze specjalistami z branży medycznej i dentystycznej, aby ustalić, czy implanty mogły spowodować wystąpienie żółtego zespołu paznokci oraz czy alternatywna praca dentystyczna może zostać wykonana, aby je zastąpić.

Przy odpowiednim leczeniu wiele osób z żółtym zespołem paznokci może opanować lub wyeliminować większość objawów.

PLMedBook