Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak żartowanie z siebie może cię uszczęśliwić

Najbardziej żartobliwe dowcipy – chyba że je stworzę. Widzisz co zrobiłem? Sądząc po moim humorze (lub jego braku), możesz pomyśleć, że nie jestem osobą bardzo pewną siebie lub mającą tendencję do bycia smutną. Zgodnie z nowym badaniem jednak nic nie może być dalej od prawdy.

Facet się śmieje

Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie w Hiszpanii postanowili zbadać różne rodzaje humoru i doszli do zaskakujących wniosków.

W przeciwieństwie do popularnego przekonania, mówią, że ci, którzy robią żałosne dowcipy, nie mają niskiej samooceny, ani nie są podatni na depresję.

W rzeczywistości mogą być szczęśliwsi i lepiej przystosowani społecznie niż większość ludzi.

„W szczególności”, mówi główny autor badań Jorge Torres-Marín, „zauważyliśmy, że większa skłonność do wykorzystywania samobójczego humoru świadczy o wysokich wynikach w zakresie dobrostanu psychicznego, takich jak szczęście i […] towarzyskość. „

Innymi słowy, moje żartobliwe dowcipy mogą być znakiem, że jestem szczęśliwszą i lepiej dopasowaną osobą, która prawdopodobnie ma więcej przyjaciół niż ty.

Potajemnie jednak mogę też wszystkich nienawidzić – i to jest prawda, ponieważ, cóż, nigdy nie żartowałbym z tego.

Cztery rodzaje humoru i ich znaczenie

Naukowcy wyciągnęli wnioski – które są teraz publikowane w czasopiśmie – po zastosowaniu analizy psychometrycznej do zbadania humoru 1068 dorosłych w wieku 18-65 lat.

Aby zbadać związek między różnymi stylami humoru, dobrym samopoczuciem i cechami osobowości, Torres-Marín i współpracownicy zastosowali tradycyjny podział na cztery rodzaje humoru: „przynależny, agresywny, samonośny i samobójczy”.

Naukowcy wyjaśniają, że społeczny lub „afiliacyjny” humor „charakteryzuje się mówiącymi zabawnymi uwagami lub opowiadającymi dowcipy, uważanymi za rodzaj życzliwego humoru”.

Okazało się, że ten typ humoru koreluje z cechami osobowości, takimi jak dobroć, pokora i uczciwość. Miłośnicy tej osoby, najprawdopodobniej mają robić „życzliwe” żarty, które mają wzmocnić więzi społeczne.

Samo-wzmagający się humor odnosi się do „zachowania humorystycznego spojrzenia podczas niekorzystnych lub szkodliwych sytuacji”.

Naukowcy twierdzą, że spodziewali się, że poczucie humoru poprawiające samopoczucie koreluje z wyższymi punktami pozytywnego samopoczucia psychicznego, ale zamiast tego, okazało się, że poczucie humoru jest skorelowane ze szczęściem.

Dodatkowo – i zaskakująco – samobójcze poczucie humoru było również związane z większym tłumieniem gniewu. Dla kontrastu, osoby, które używają samorozpawniającego się humoru, zazwyczaj lepiej radzą sobie z gniewem lub po prostu ogólnie mniej się rozzłości.

Wreszcie, agresywny humor korelował z wyższą ekspresją i doświadczeniem złości w codziennych sytuacjach.

Autorzy ostrzegają, że niektóre rodzaje humoru można wykorzystać do ukrycia negatywnych uczuć. Współautor badania, Ginés Navarro-Carrillo, mówi: „Wyniki sugerują, że humor, nawet jeśli jest prezentowany jako łagodny lub ma dobre intencje, może również reprezentować strategię maskowania negatywnych intencji.”

„[Humor] pozwala osobom o niskich wynikach w uczciwości budować zaufanie, bliskość itp. Z innymi ludźmi” – dodaje – „i tym samym wykorzystywać ważne informacje, aby nimi manipulować lub uzyskać korzyści w przyszłości.”

Jako osoba, która naprawdę nie lubi opowiadania „żartów” – ale uwielbia występującą w stójce komedię – nie mogę oprzeć się pokusie, by przekazać niektóre z „komediowych mistrzów” poprzez filtr nowych odkryć.

„Wściekli” komicy tacy jak Bill Hicks, Lenny Bruce i George Carlin mogli naprawdę mieć problemy z zarządzaniem gniewem, biorąc pod uwagę, jak „agresywny”, a czasami mroczny był ich humor.

Jeśli mamy przyjąć ustalenia za oczywiste, „słoneczny” humor Jerry’ego Seinfelda może być znakiem, że jest naprawdę dobrą i uczciwą osobą, lub że jest całkowitym przeciwieństwem: manipulacyjnym i nieuczciwym, po prostu starającym się zdobyć nasze zaufanie.

Wreszcie, w świetle tych nowych badań, samobójczy humor Louisa C.K. mówi nam, że w prawdziwym życiu jest całkiem szczęśliwy, ale także, że ma … cóż, zdecydowanie problemy, zarządzanie złością lub w inny sposób.

Like this post? Please share to your friends: