Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy zasada 20-20-20 zapobiega zmęczeniu oczu?

Spędzanie długich okresów na ekranie komputera, telefonu lub tabletu może spowodować zmęczenie oczu. Korzystanie z reguły 20-20-20 może pomóc w zapobieganiu temu problemowi.

Reguła mówi, że na każde 20 minut spędzonych patrząc na ekran, osoba powinna patrzeć na coś 20 stóp dalej przez 20 sekund.

Przestrzeganie zasad jest świetnym sposobem na zapamiętanie częstych przerw. To powinno zmniejszyć zmęczenie oczu spowodowane zbyt długim oglądaniem ekranów cyfrowych.

W tym artykule opisujemy, jak efektywnie stosować regułę 20-20-20. Omawiamy także badania stojące za regułami i inne wskazówki dotyczące zapobiegania zmęczeniu oczu.

Jak korzystać z reguły 20-20-20

Zasada 20 20 20 może pomóc zmęczeniu oczu

Reguła 20-20-20 została zaprojektowana przez kalifornijskiego optometrystę Jeffreya Anshel’a jako łatwe przypomnienie, aby zrobić przerwę i zapobiec zmęczeniu oczu, zgodnie z.

Gdy przestrzegasz tej zasady, dana osoba odbiera 20-sekundową przerwę od patrzenia na ekran co 20 minut. Podczas przerwy osoba skupia się na obiekcie oddalonym o 20 stóp, który rozluźnia mięśnie oczu.

Poniższe metody mogą pomóc osobie zastosować tę zasadę w praktyce:

 • Ustaw alarm na co 20 minut podczas pracy, aby przypomnieć sobie przerwę.
 • Pobierz aplikację opracowaną, aby pomóc ludziom postępować zgodnie z zasadą 20-20-20. Aplikacje ProtectYourVision i eyeCare to tylko niektóre przykłady.
 • Wypatruj okna podczas 20-sekundowych przerw. Osądzenie odległości 20 stóp w środku może być trudne, ale skupienie się na drzewie lub latarni po drugiej stronie ulicy powinno działać dobrze.

Alternatywnie, osoba może skorzystać z zamykania oczu na 20 sekund co 20 minut. Ponadto, pamiętanie o mrugnięciu może zapobiec suchości oka, zachęcając do produkcji łez.

Każdy, kto spędza ten dzień w pozycji siedzącej, powinien okresowo wstawać i chodzić, aby zapobiec bólom w plecach i karku.

Jakie dowody potwierdzają zasadę 20-20-20?

Niewiele badań naukowych przetestowało skuteczność zasady 20-20-20, ale zarówno American Optometric Association, jak i American Academy of Ophthalmology zalecają to jako sposób na zmniejszenie zmęczenia oczu.

Wyniki badań z udziałem 2013 795 studentów zasugerował, że ci, którzy okresowo ponownie skupia się na odległych obiektów podczas korzystania z komputera miały mniej objawów syndrom widzenia komputerowego, które obejmują zmęczenie oczu, łzawienie lub suchość oczu i niewyraźne widzenie.

Objawy zmęczenia oczu

Kilka objawów może wskazywać na zmęczenie wzroku, w tym:

 • podlewanie oczu
 • rozmazany obraz
 • suche oczy
 • bóle głowy
 • zaczerwienienie oka

Usytuowanie w tej samej pozycji przez długi czas ma inny szkodliwy wpływ na organizm. Na przykład może powodować ból szyi, pleców lub ramion.

Wskazówki dotyczące zapobiegania zmęczeniu oczu

Podobnie jak w przypadku zasady 20-20-20, poniższe metody mogą pomóc w zmniejszeniu lub zapobieganiu zmęczeniu oczu:

20 20 20 zasadowych kropli do oczu

 • Korzystanie z kropli do oczu. Osoba miga mniej niż zwykle podczas korzystania z ekranów cyfrowych, a to może wysuszyć oczy. Krople lub sztuczne łzy można kupić w większości aptek, a także w Internecie. Specjalistyczne krople do oczu są dostępne dla osób, które noszą soczewki kontaktowe. Najlepiej nie zawierają kropli do oczu.
 • Zmień ustawienia komputera. Tworzenie tekstu dwa razy większego niż zwykle może zmniejszyć zmęczenie oczu. Czytanie czarnego tekstu na białym tle jest najłatwiejsze dla oczu.
 • Zmniejsz olśnienie ekranu. Ochronne ekrany przeciwodblaskowe można stosować na komputerach i okularach, aby zapobiec problemom z oczami. Również płaskie ekrany mają zwykle mniej odblasków niż zakrzywione.
 • Dostosuj kontrast ekranu. Zmień ustawienia, aby ekran był wystarczająco jasny, aby czytać tekst bez wysiłku. Właściwy kontrast może się zmienić w zależności od obecności światła słonecznego.
 • Otrzymuj regularne kontrole oczu. Słaby wzrok jest główną przyczyną obciążenia. Regularne uczestnictwo w badaniach kontrolnych zapewnia, że ​​osoba ma zaktualizowaną receptę w razie potrzeby.

Wymienione powyżej strategie wymagają niewiele czasu i zaangażowania finansowego, ale mogą zmniejszyć zmęczenie oczu związane z używaniem tabletów, telefonów i komputerów.

Perspektywy

Zasada 20-20-20 jest skutecznym sposobem na zmniejszenie zmęczenia oczu spowodowanego przez długie oglądanie cyfrowych ekranów.

Jeśli zmęczenie oka utrzymuje się po tym, jak dana osoba próbowała zastosować zasadę i inne metody profilaktyki, powinna skontaktować się z lekarzem, który może sprawdzić występujące u niego schorzenia, takie jak chroniczne suche oko.

Lekarz okulista może potrzebować ocenić ich wzrok i sprawdzić poziom wilgoci w oczach. Podczas sporządzania zaleceń lekarz bierze pod uwagę zawód osoby i ogólny stan zdrowia oczu.

Like this post? Please share to your friends: