Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Pięć sposobów radzenia sobie z PTSD

Zespół stresu pourazowego jest spowodowany świadkiem lub udziałem w przerażającym lub szokującym wydarzeniu i może wpływać na codzienne życie i produktywność. W tym artykule omówimy kilka sposobów, dzięki którym można kontrolować jego objawy.

kobieta skulona na podłodze

Zespół stresu pourazowego (PTSD) jest najlepiej znany jako choroba dotykająca ludzi, którzy służyli w wojsku, a zatem najprawdopodobniej byli świadkami niepokojącego wydarzenia na polu bitwy.

Jednak rozwijanie PTSD może być naturalną reakcją na wiele niepokojących doświadczeń, takich jak wykorzystywanie seksualne, napaść fizyczna, wypadki lub każdy rodzaj przemocy.

Objawy PTSD to wzmożony stan lękowy – szczególnie w połączeniu z uporczywymi retrospekcjami zdarzenia traumatycznego – bezsennością, nastrojem i unikaniem miejsc lub sytuacji społecznych, które mogą wywoływać retrospekcje.

Według Stowarzyszenia Lęków i Depresji w Ameryce (ADAA) 7,7 miliona dorosłych w Stanach Zjednoczonych żyje z PTSD, chociaż kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na wystąpienie tego schorzenia niż mężczyźni.

PTSD może trwać latami, a jego objawy mogą poważnie wpłynąć na ogólną jakość życia. W tym przypadku czasami może kusić stosowanie negatywnych strategii radzenia sobie z objawami PTSD.

Negatywne strategie radzenia sobie mogą wydawać się pomocne pod wpływem chwili, ale w dłuższej perspektywie mogą łatwo zmienić autodestrukcję. Należą do nich: używanie alkoholu lub narkotyków rekreacyjnych w celu uśmierzenia uczuć, zmniejszenia stresu lub uciszenia myśli.

Alkohol i inne substancje mogą na początku odstraszać, ale mogą powodować uzależnienie, jeśli są stosowane jako substytut właściwego leczenia, takiego jak kognitywna terapia behawioralna (CBT), która została uznana za „bezpieczną i skuteczną interwencję” w przypadku tego zaburzenia .

Co więc możesz zrobić, oprócz CBT i innych metod zalecanych przez twojego lekarza, aby zachować kontrolę nad objawami PTSD? Oto kilka podejść, które warto rozważyć.

1. Medytacja uważności

Coraz częściej udowodniono, że medytacyjne i relaksacyjne techniki relaksacyjne pomagają radzić sobie z szeregiem zaburzeń.

kobieta medytuje

Przegląd terapii opartych na uważności dla PTSD wskazuje na kilka terapii, które okazały się skuteczne w ograniczaniu unikania i obwiniania się osób, u których zdiagnozowano zaburzenie. To są:

  • redukcja stresu opartego na uważności (MBSR), który jest intensywnym, 8-tygodniowym programem skupiającym się na praktyce medytacji uważności, która ma na celu szkolenie ludzi, aby skupili swoją uwagę na oddechu i nauczenie się, jak unikać irytujących myśli
  • terapia kognitywna oparta na uważności (MBCT), określana jako „adaptacja MBSR”, ma bardzo podobną strukturę, ale ma na celu wywoływanie depresyjnych nastrojów i negatywnych myśli, a dokładniej
  • terapia ekspozycji oparta na uważności, która obejmuje 16-tygodniowy program bez urazów, który uwzględnia techniki MBCT i sprzyja bezpiecznej i kontrolowanej ekspozycji na unikane bodźce, skupiając się na treningach samopoczucia
  • medytacja-relaksacja, taka jak medytacja miłującej dobroci, została również uznana za skuteczną w zwiększaniu poczucia współczucia i redukcji objawów depresyjnych związanych z PTSD
  • praktyka powtarzania mantrum, która odnosi się do „cichego powtarzania świętego słowa lub wyrażenia”, wydaje się być skuteczna w zwalczaniu gniewu, nadpobudliwości lub stanu bycia nieustannie strzeżonym oraz objawów lęku i depresji

2. Odzyskaj koncentrację poprzez aktywność fizyczną

Wiele osób, u których zdiagnozowano PTSD, twierdzi, że znalezienie przyjemnej aktywności fizycznej, którą mogą wykonywać regularnie, pomogło im zmniejszyć stres i poradzić sobie z objawami.

Rebecca Thorne, u której zdiagnozowano PTSD po urazie z dzieciństwa, wyjaśnia, w jaki sposób bieg pomaga jej poradzić sobie z objawami, które wpływają na jej życie.

„Jestem biegaczką – i cierpię na [PTSD]” – mówi. „Jedną z wielu rzeczy, o których myślę podczas biegu, a także kiedy nie jestem, jest związek między nimi.”

„Obejmuję bieganie w każdych warunkach pogodowych […], zawsze ze znaczną ilością wynurzania Kiedy wspinam się po podjazdach, często wyobrażam sobie, że wzgórze jest moją chorobą i zamierzam powoli i systematycznie go podbijać. Jednak nigdy nie czuje się cierpieniem, a raz na szczycie wzgórza mogę wyciągnąć rękę i dotknąć nieba. „

Rebecca Thorne

Naukowcy z Uniwersytetu Anglia Ruskin w Cambridge w Wielkiej Brytanii stwierdzili, że surfowanie może być skuteczną strategią radzenia sobie w przypadku weteranów wojennych z rozpoznaniem PTSD.

Według zespołu sport ten pomaga weteranom osiągnąć skoncentrowany stan umysłu znany jako „flow”, w którym są tak pochłonięci aktywnością, że wszystkie inne myśli i emocje są odsunięte na bok.

Dr Nick Caddick, który był zaangażowany w badania, porównuje to z efektami medytacji uważności, tylko że jest bardziej aktywny. Nazywa je „wzruszającą formą uważności”.

również doniesiono o badaniu, które sugerowało, że Tai chi – forma sztuk walki – może pomóc weteranom wojennym w radzeniu sobie z objawami PTSD.

3. Aromaterapia

Inne badanie omówione na początku tego roku wykazało, że pomarańczowy olejek eteryczny może skutecznie redukować objawy przewlekłego stresu i lęku związanego z PTSD. Jednak badanie to przeprowadzono tylko na myszach, a te efekty nie zostały jeszcze powtórzone w ludzkiej kohorcie.

Olejki eteryczne z suszonymi ziołami na stole

Mimo to, niektóre osoby z rozpoznaniem PTSD twierdzą, że aromaterapia może być pomocną strategią relaksacyjną i skutecznie obniża poziom stresu.

Sezin Koehler – która od wielu lat radzi sobie z własnymi objawami PTSD – pisze: „Lawenda, szałwia, mięta pieprzowa lub jakikolwiek inny relaksujący olej masowany w miejscu pomiędzy twoimi brwiami a punktami pulsu jest cudownie uspokajający.”

Autor i były oficer policji w Dolinie Tamizy David Kinchin, u którego zdiagnozowano PTSD w latach 90., również opowiada się za kojącym działaniem aromaterapii w jednej z jego książek.

„Aromaterapia może stanowić część reżimu leczenia, jak również sama w sobie jest terapią profilaktyczną, daje przyjemność poprzez zmysł dotyku (masaż), zmysł węchu (aromatyczne oleje), zmysł wzroku (przyjemne otoczenie) […] W ten sposób pomaga stworzyć sprzyjające warunki w ciele i umyśle, aby uzdrowienie odbywało się w sposób naturalny. „

David Kinchin, „

4. Terapia sztuką

Rodzaj terapii PTSD, która w ostatnich latach przybiera na sile, to terapia sztuką.

Prowadzony przez specjalistów przeszkolonych do pracy z osobami, które doświadczyły traumatycznych sytuacji, ten rodzaj terapii ma na celu pomóc osobom uwewnętrznić emocje i nauczyć się radzić sobie z niepokojącymi wspomnieniami poprzez sztukę, np. Malarstwo czy rzeźbę.

Jedno studium przypadku pokazuje, w jaki sposób terapia sztuką może pomóc osobom z diagnozą PTSD i traumatycznym uszkodzeniem mózgu w przezwyciężeniu ich objawów i zacząć opuszczać ich nieprzyjemne doświadczenia za pomocą strategicznych projektów artystycznych.

Autorka badań Melissa Walker, która pracuje jako terapeuta sztuki, wyjaśniła, dlaczego i jak terapia sztuką może być skuteczna w leczeniu PTSD w specjalnej rozmowie TED.

Walker zachęca ludzi, z którymi pracuje, do stworzenia masek badających wpływ traumatycznych przeżyć na ich życie i osobowości.

„Ktoś, kto doświadczył traumy, ma blok, który uniemożliwia im werbalizowanie tego, przez co przeszli”, mówi w wywiadzie. „W [splotu] Broca jest zamknięcie – część mózgu odpowiedzialna za mowę i język”.

„Maska daje im sposób na wyjaśnienie siebie: konkretny obraz maski uwalnia słowa, reintegruje lewą i prawą półkulę, teraz mogą rozmawiać o swoich uczuciach z pracownikiem socjalnym lub psychiatrą”.

Melissa Walker

5. Zwierzęta dla PTSD

Innym skutecznym sposobem pomagania ludziom w radzeniu sobie z zaburzającymi objawami PTSD jest przyjmowanie zwierząt, które są specjalnie przeszkolone w rozpoznawaniu i zapobieganiu – lub przerywaniu – wystąpienia takich objawów.

Wiele badań wykazało, że przyjęcie wyszkolonego zwierzęcia ma pozytywny wpływ, przynajmniej krótkoterminowy, pomagając ludziom radzić sobie z depresją i lękiem związanymi z PTSD, a także innymi objawami, takimi jak koszmary senne.

Badania opublikowane w zeszłym roku wykazały, że wydawanie zaledwie 1 tygodnia ze specjalnie wyszkolonym psem poprawiło objawy PTSD o 82 procent.

Richard Steinberg, weteran zdiagnozowany z PTSD, mówi, że jego pies „może wyczuć, kiedy [ma] koszmar, nocne poty”, a ona staje się niespokojna, starając się przyciągnąć jego uwagę, „próbując usunąć [go] z sytuacja.”

„Uścisk dłoni na niej uspokaja mnie, a ona ją uspokaja” – dodaje. „Wyczuwa zmiany chemiczne w moim ciele.”

Więcej szczegółowych informacji na temat PTSD, strategii radzenia sobie i dostępnych zasobów można znaleźć na dedykowanych stronach w amerykańskim Departamencie ds. Weteranów i na stronach internetowych ADAA.

Like this post? Please share to your friends: