Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy urządzenia BiPAP działają na POChP?

BiPAP to mała, łatwa w obsłudze maszyna, która pomaga osobie z POChP oddychać. Podczas korzystania z urządzenia BiPAP, osoba pobiera powietrze pod ciśnieniem przez maskę, aby regulować swój model oddychania podczas snu lub gdy objawy się nasilają.

POChP oznacza przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Stan ten utrudnia wdychanie powietrza do płuc. Ich płuca są często mniej elastyczne, a więc może im być trudniej oddychać głęboko, a ich płuca mogą wypełniać się śluzem.

Objawy POChP często stają się gorsze w nocy, co może powstrzymać osobę przed zaśnięciem i zwiększyć wyczerpanie w ciągu dnia. Głęboki sen jest ważny dla naprawy tkanek komórkowych, dlatego niezbędny jest spokojny sen.

W tym artykule przyjrzymy się dokładniej skuteczności BiPAP, możliwym efektom ubocznym i ich porównaniu do terapii CPAP. Omawiamy również inne terapie, które mogą pomóc w objawach POChP.

Czym jest BiPAP?

Człowiek używający maszyny Bipap do copd

BiPAP oznacza dwupoziomowe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Jest to jeden rodzaj PAP, czyli pozytywnej maszyny ciśnieniowej w drogach oddechowych, która jest używana do utrzymywania stałego wzorca oddechowego w nocy lub podczas nawrotu objawów u osób z POChP.

Maszyna zwiększa ciśnienie powietrza na wyższym poziomie niż powietrze w pomieszczeniu, dzięki czemu pomaga osobie przyjmować tlen i wydychać dwutlenek węgla. Pomaga im to łatwiej oddychać, zarówno podczas snu, jak i podczas wystąpienia objawów.

BiPAP i CPAP, co oznacza ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, są dwiema często stosowanymi nieinwazyjnymi terapiami wentylacyjnymi (NIV).

Zarówno BiPAP jak i CPAP angażują osobę oddychającą sprężonym powietrzem przez maskę przymocowaną do małej maszyny. Osoby korzystające z CPAP lub BiPAP w nocy mogą doświadczać dłuższego i wyższej jakości snu.

Wiele osób z POChP nie wymaga urządzenia BiPAP, a urządzenie nie działa dobrze dla każdej osoby. Lekarz pomoże komuś w podjęciu decyzji, czy byłoby to dla niego korzystne.

Jaka jest skuteczność BiPAP w POChP?

Lekarz może przepisać urządzenia CPAP lub BiPAP do stosowania w domu lub w szpitalu.

Lekarze uważają, że codzienne stosowanie BiPAP nie tylko poprawia jakość snu u osób z ciężką POChP, ale może również przedłużyć życie danej osoby. Korzystanie z urządzeń BiPAP może również zmniejszyć częstość hospitalizacji wśród osób z POChP.

Urządzenia BiPAP mogą być również używane w sytuacjach awaryjnych. W przypadku wystąpienia objawów POChP urządzenie BiPAP może częściowo odciążyć mięśnie i serce oddychające, co pozwala im łatwiej oddychać. Podnosi również poziom tlenu i normalizuje poziom dwutlenku węgla.

Z badania z 2015 r. Wynika, że ​​korzystanie z BiPAP w izbie przyjęć zmniejsza potrzebę inwazyjnych metod leczenia, poprawia wyniki i skraca wizytę szpitalną danej osoby.

Skutki uboczne BiPAP

BiPAP jest uważany za bardzo bezpieczny. Większość problemów związanych z BiPAP polega na tym, że maska ​​twarzowa jest dopasowana zbyt ciasno i uszkadza skórę lub luźno się dopasowuje, powodując wyciek powietrza pod ciśnieniem z maski.

Niektóre osoby zgłosiły następujące działania niepożądane:

 • łagodne wzdęcia żołądka
 • suchość w ustach
 • podrażnienie oka
 • ból zatok

Różnice między CPAP i BiPAP

Maszyny CPAP są innym rodzajem małego, ciśnieniowego urządzenia oddechowego. BiPAP jest zwykle preferowaną opcją dla osób z POChP.

Główną różnicą jest to, że podczas CPAP pomaga wdychać osobę za pomocą jednego rodzaju ciśnienia, BiPAP pomaga osobie zarówno wdychać i wydychać za pomocą dwóch różnych nacisków. Oznacza to, że wydychanie jest łatwiejsze dzięki urządzeniom BiPAP.

CPAP działa poprzez utrzymywanie dróg oddechowych otwartych poprzez ciągłe uciskanie, niezależnie od tego, czy osoba wdycha lub wydycha. To ciśnienie powstrzymuje zapadnięcie się górnych dróg oddechowych, co ułatwia oddychanie i pomaga zapobiec spadkowi poziomu tlenu podczas snu.

Zarówno urządzenia BiPAP, jak i CPAP mogą być również stosowane w leczeniu niewydolności serca, która jest potencjalną komplikacją POChP. Ta terapia obniża ilość krwi, która powraca do serca, co oznacza, że ​​jest mniej obciążona.

Inne terapie na POChP

Osoba powinna omówić plan leczenia POChP z lekarzem i przeprowadzać regularne kontrole.

Według Brytyjskiej Fundacji Płuc utrzymanie aktywności i regularne ćwiczenia mogą pomóc w łagodzeniu objawów POChP. Jeśli dana osoba pali, rzucenie palenia jest najlepszą terapią.

Leki

Istnieją dwa główne typy leków na POChP:

 • Leki kontrolujące, które zapobiegają objawom POChP.
 • Ratuj leki, które łagodzą objawy, gdy ktoś ma zaostrzenie.

Przykłady kontrolerów, które lekarz może zalecić, obejmują:

 • krótko lub długo działające antycholinergiczne leki rozszerzające oskrzela
 • długo działające beta-agonistyczne leki rozszerzające oskrzela
 • kortykosteroidy
 • połączenie kortykosteroidów i beta-agonistów o przedłużonym działaniu
 • kombinowane długo działające leki antycholinergiczne i długo działające beta-agoniści
 • inhibitor fosfodiesterazy-4

Przykłady ratowników ratowniczych obejmują:

 • krótkie (szybko) działające beta-agonistyczne leki rozszerzające oskrzela
 • leki skojarzone, które zawierają krótko działające leki antycholinergiczne i krótkodziałające beta-agonisty

Osoba może zażywać te leki za pomocą ręcznego inhalatora lub nebulizatora, w zależności od zaleceń lekarza.

Nebulizatory najlepiej nadają się do osób z ciężką POChP, ponieważ pozwalają one na wdychanie leku w czasie, chociaż przygotowanie ich do użycia zabiera więcej czasu.

Czas przygotowania leków do inhalatorów jest szybszy niż w przypadku nebulizatorów. Używanie inhalatorów jest jednak trudniejsze, ponieważ metoda różni się między różnymi.

Chirurgia

Chirurgia może pomóc w leczeniu niektórych objawów POChP, w zależności od ich przyczyny.

Jeśli osoba ma rozedmę płuc, operacja redukcji objętości płuc może być opcją.Obejmuje to usunięcie najciężej dotkniętych odcinków płuca, co poprawia działanie zdrowszych tkanek.

Ludzie mogą otrzymać przeszczep płuc w najcięższym przypadku POChP, gdzie nie udoskonalili się przy pomocy innych metod leczenia. Jest to jednak ryzykowna operacja z niewielką liczbą odpowiednich dawców narządów.

Perspektywy

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) donosi, że około 15,7 miliona Amerykanów zdiagnozowano w POChP w 2013 roku. Jednak wiele osób może nie wiedzieć, że mają ten stan, a więc rzeczywista liczba może być znacznie wyższa.

Postępy, w tym technologia BiPAP, mogą poprawić jakość życia osób z POChP.

Osoba powinna porozmawiać z lekarzem o najlepszym sposobie leczenia objawów POChP oraz o tym, czy urządzenie BiPAP jest dla nich odpowiednią opcją.

Like this post? Please share to your friends: