Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy seks oralny powoduje raka gardła?

Seks oralny jest powszechnie wykonywaną grą wstępną polegającą na całowaniu lub lizaniu okolic narządów płciowych, aby zadowolić partnera. Czasami jednak stwierdza się, że sam czyn może zwiększać ryzyko raka gardła. Czy tak jest naprawdę?

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) może rozprzestrzeniać się podczas seksu oralnego, zwiększając ryzyko raka. W Stanach Zjednoczonych wirus HPV jest najczęstszym wirusem przenoszonym drogą płciową.

Zdrowie seksualne wiąże się z szeregiem zagrożeń, ale martwienie się potencjalnymi problemami zdrowotnymi może zmniejszyć intymność między partnerami, a ostatecznie jakość życia. Zachowaj ostrożność, jeśli chodzi o ochronę przed problemami zdrowia seksualnego, ważne jest, aby znać fakty.

W tym artykule zostaną omówione powiązania między seksem oralnym, HPV i rakiem gardła. Będzie to również wyjaśniać główne czynniki ryzyka raka gardła.

Szybkie fakty dotyczące seksu oralnego i raka gardła

 • Seks oralny nie powoduje bezpośrednio raka gardła, ale może rozprzestrzeniać HPV.
 • HPV może powodować przedrakowe zmiany w komórkach, które mogą później prowadzić do raka gardła.
 • Szacuje się, że 35 procent nowotworów jest zakażonych HPV.
 • Palenie tytoniu i spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko, że infekcja HPV stanie się nowotworowa.
 • Wczesne stadia raka jamy ustnej mogą powodować odbarwienie tkanek w jamie ustnej, odleżyny i wrzody, które nie goją się, oraz obrzęk lub grudki w jamie ustnej.

HPV i rak

Ludzie w łóżku oglądali od stóp

Chociaż palenie tytoniu i picie alkoholu są głównymi czynnikami ryzyka dla raka jamy ustnej, wirus HPV może być również powiązany z rakiem jamy ustnej.

Ocenia się, że 35 procent przypadków raka gardła jest zakażonych HPV.

Wykazano, że HPV jest jednym z wiodących czynników ryzyka raka jamy ustnej i gardła, znanego jako rak jamy ustnej gardła.

Infekcja nie powoduje bezpośrednio raka jamy ustnej. Wirus uruchamia zmiany w zainfekowanych komórkach. Materiał genetyczny wirusa staje się częścią komórek nowotworowych, powodując ich wzrost. Może to prowadzić do wykrycia HPV u osób z nowotworami spowodowanymi innymi czynnikami.

Później komórki te mogą stać się nowotworowe. Jednak niewiele osób z zakażeniem HPV zachoruje na raka. W rzeczywistości organizm oczyszcza około 90 procent zakażeń HPV w ciągu 2 lat.

Podtypy wirusa HPV występujące w jamie ustnej prawie wszystkie są przenoszone drogą płciową, więc prawdopodobnie jest to seks oralny.

Ludzie, którzy palą, są mniej podatni na zakażenie HPV, ponieważ palenie uszkadza komórki odpornościowe w skórze. Zazwyczaj pomagają one chronić przed wirusowym uszkodzeniem.

W badaniu opublikowanym w 2007 roku naukowcy sugerowali, że osoby uprawiające seks oralny z co najmniej sześcioma różnymi partnerami mają znacznie wyższe ryzyko zachorowania na raka gardła.

Zespół zwerbował 100 pacjentów, u których niedawno zdiagnozowano raka jamy ustnej i gardła, a także grupę kontrolną 200 zdrowych osób.

Okazało się, że osoby, które w ciągu swojego życia miały co najmniej sześciu partnerów seksualnych, były 3,4 razy bardziej narażone na raka gardła. Osoby z 26 lub więcej partnerami seks pochwy miały 3,1 razy większe ryzyko zachorowania na raka gardła.

Obecność doustnego HPV, który może powodować raka, stwierdzono w innym badaniu na 14,9 procent u mężczyzn, którzy palili tytoń i mieli więcej niż pięciu partnerów seksualnych. Mężczyźni z jednym z tych czynników ryzyka mieli mniejsze ryzyko raka gardła na poziomie 7,3 procent. Częstość występowania była znacznie niższa zarówno dla mężczyzn (1,7 procent), jak i kobiet (0,7 procent), którzy mieli jednego życiowego partnera seksualnego lub mniej.

Wiele placówek medialnych źle reprezentowało te dane, kształtując seks oralny jako bezpośrednią przyczynę raka.

Jednak wnioski wyciągnięte z dotychczasowych badań wskazują na to, że HPV może przenosić się przez seks oralny i że wiąże się ze zmianami w zakażonych komórkach.

Czynniki ryzyka

Papierosy w popielniczce

Podczas gdy HPV nie jest jedyną przyczyną raka gardła, zwiększając ryzyko rozwoju raka gardła.

Inne czynniki ryzyka, których należy unikać, to:

 • Palenie: Palenie tytoniu jest zdecydowanie najważniejszym czynnikiem ryzyka dla wszystkich nowotworów głowy i szyi, w tym raka gardła. Regularni, długoterminowi palacze są 20 razy bardziej narażeni na rozwój raka gardła niż osoby niepalące.
 • Alkohol: Ciężkie, ciągłe spożywanie napojów alkoholowych, w szczególności napojów spirytusowych, również zwiększa ryzyko zachorowania na raka gardła.
 • Narażenie na niebezpieczne substancje: Długotrwałe narażenie na opary farby, pył i wióry drzewne oraz niektóre chemikalia stosowane w przemyśle tworzyw sztucznych, metalowym i włókienniczym mogą również zwiększać ryzyko.

Ludzie, którzy piją i palą, napotykają największe ryzyko. Warto również zwrócić uwagę na wyniki badań przeprowadzonych w maju 2013 roku, które sugerują, że osoby, które nie palą ani nie piją, ale mają częsty zgagę, mają większe ryzyko zachorowania na raka gardła i strun głosowych.

Objawy

Objawy raka gardła

Objawy HPV są często „ciche”, a ludzie zwykle nie wiedzą, że mają wirusa. Można go przekazywać, nawet jeśli objawy nie są oczywiste.

Jednak stan może postępować do wczesnego stadium raka jamy ustnej, gdy zaczną pojawiać się następujące objawy:

 • pojawia się owrzodzenie jamy ustnej lub wrzód, który nie goi się w ciągu 3 tygodni
 • miękkie tkanki jamy ustnej ulegają przebarwieniu
 • ból podczas połykania i uczucie, jakby pokarm wbijał się w gardło
 • obrzęk bez bólu w migdałkach
 • ból podczas żucia
 • ciągły ból gardła lub chrapliwy głos z uporczywym kaszlem
 • uczucie drętwienia w ustach i ustach
 • jakiekolwiek obrzęki lub grudki w jamie ustnej, a także bezbolesne guzki na zewnętrznej stronie szyi
 • jednostronny ból ucha, który utrzymuje się dłużej niż kilka dni

Jeśli zauważysz te objawy, udaj się do lekarza.

Na wynos

Związek między HPV a rakiem gardła wciąż jest przedmiotem badań.

Chociaż istnieją powiązania między płcią oralną a przenoszeniem doustnego HPV oraz między rakiem gardła a doustnym HPV, wirus nie jest jednoznacznie związany z rozwojem raka jamy ustnej.

Seks oralny zwiększa ryzyko przeniesienia wirusa HPV. Zalecane są dodatkowe środki ostrożności, takie jak stosowanie antykoncepcji podczas seksu oralnego i ograniczanie liczby partnerów seksualnych.

Poniższe linki prowadzą do strony zewnętrznej, gdzie można kupić produkty antykoncepcyjne dla mężczyzn i kobiet.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: