Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak fibromialgia wpływa na ciążę?

Fibromialgia jest stanem przewlekłym, który powoduje powszechny ból mięśniowo-szkieletowy, zmęczenie, sen, nastrój i problemy z pamięcią. Ciąża polega na przybieraniu na wadze i ekstremalnych wahaniach hormonalnych, które mogą obciążać system ciała, co pogarsza fibromialgię.

Wiele kobiet często doświadcza bólu, dyskomfortu, mgły mózgu i innych objawów, które są bardzo podobne do fibromialgii w czasie ciąży. Ciężarna kobieta z fibromialgią może stwierdzić, że stres fizyczny i emocjonalny może nasilić objawy fibromialgii.

Kobiety w ciąży z fibromialgią mogą odczuwać znaczny ból, zmęczenie i stres, szczególnie w pierwszym i ostatnim trymestrze ciąży.

Ciąża i leczenie fibromialgią

Dama w ciąży leży na jej stronie

Przeprowadzono bardzo mało badań dotyczących ciąży i fibromialgii, a informacje są ograniczone. Leczenie i leczenie fibromialgii często wiąże się zarówno ze zmianami w zakresie medycyny, jak i stylu życia.

Leczenie farmakologiczne fibromyalgii obejmuje:

 • Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak acetaminofen, naproksen i ibuprofen
 • Leki przeciwbólowe na receptę
 • Niektóre leki przeciwdepresyjne
 • Leki przeciwwirusowe

Acetaminofen jest często zalecany kobietom w ciąży w celu złagodzenia bólu, ale kobieta nie powinna przyjmować żadnych leków na fibromialgię w czasie ciąży bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Z drugiej strony, kobieta w ciąży, która już otrzymuje leczenie fibromialgii, nie powinna przerywać przyjmowania leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, aby ustalić najlepszy sposób postępowania.

Niektóre metody zarządzania stylem życia w leczeniu fibromialgii są nadal zalecane w czasie ciąży.

Środki stylu życia obejmują:

 • Kontynuowanie leczenia objawów depresji
 • Jedzenie zdrowej diety
 • Odpoczywać częściej iw razie potrzeby
 • Ćwiczenie zalecane przez pracownika służby zdrowia

Kobieta w ciąży z fibromialgią powinna zachować ostrożność podczas stosowania terapii cieplnej w celu złagodzenia objawów, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.

Jak fibromialgia wpływa na dziecko?

Mimo że dostępnych jest bardzo niewiele danych na temat fibromialgii i ciąży, istnieją pewne dowody na istnienie związku między fibromialgią a następującymi:

 • Wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrostu (IUGR), stan, w którym wzrost dziecka jest ograniczony w macicy, powodując, że dziecko ma mniejszy rozmiar.
 • Nawracające poronienia.
 • Wielowodzie, stan, w którym matka ma zbyt dużo płynu owodniowego. Ten stan jest związany z porodem przedwczesnym, wadami wrodzonymi, nadmiernym wzrostem dziecka i porodem martwym.

Mimo to, większość kobiet w ciąży z fibromialgią rodzi zdrowe, urodzone w pełnym wymiarze dziecko. U kobiety z fibromialgią rzadziej występuje poród przedwczesny.

Uwagi dotyczące planowania ciąży

Pani w ciąży i wizyta u lekarza z lekarzem

Kobieta z fibromyalgią, która planuje zajść w ciążę, musi wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki.

Ważne jest, aby:

 • Zaufany zespół lekarzy
 • System wsparcia dla całej ciąży i okresu rekonwalescencji
 • Możliwość odpoczynku w razie potrzeby
 • Niemedykalne leczenie bólu i techniki radzenia sobie w miejscu
 • Dostęp do aktualnych badań dotyczących leczenia fibromialgii i ciąży

Kobieta z fibromialgią może również chcieć spędzić czas przed poczęciem, skupiając się na swoim zdrowiu i budowaniu swojej siły i wytrzymałości, aby upewnić się, że jest emocjonalnie i psychicznie przygotowana na ciążę, poród i macierzyństwo.

Wskazówki dotyczące opieki nad kobietą w ciąży z fibromialgią

Kobieta w ciąży z fibromialgią może wymagać dodatkowej opieki, ponieważ ból i zmęczenie mogą stać się przytłaczające lub osłabiające.

Osoba, która zajmuje się kobietą w ciąży z fibromialgią powinna:

 • Poinformuj się o fibromialgii
 • Posłuchaj obaw pacjenta
 • Zachęcaj do zdrowych nawyków, w tym do odpoczynku
 • Pomagaj w przygotowywaniu posiłków i robieniu pracy w czasach skrajnego zmęczenia lub bólu

Dobrym pomysłem będzie również wybranie dodatkowej pomocy na okres po porodzie, ponieważ opiekun może stwierdzić, że będzie zajęty opieką nad nową mamą i noworodkiem.

Czym jest fibromyalgia?

Fibromialgia jest związana z zapaleniem stawów, ale nie powoduje uszkodzenia stawów ani obrzęku. Uważa się, że zamiast tego zmienia sposób, w jaki sygnały bólu ciała i systemu nerwowego przetwarzają, intensyfikując te sygnały w mózgu. Uważa się, że niektóre obszary mózgu stają się bardziej wrażliwe i przesadnie reagują na ból.

Fibromyalgia dotyka około 2 do 5 procent populacji, a kobiety mają 7 razy większe prawdopodobieństwo niż mężczyźni.

Przyczyna fibromialgii jest nieznana, ale ważną rolę może odegrać genetyka i historia rodziny. Czynniki ryzyka obejmują historię choroby reumatycznej lub zaburzeń nastroju. Infekcja i uraz również mogą go wyzwalać.

Like this post? Please share to your friends: