Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Marsupializacja: Co to oznacza?

Marsupializacja jest zabiegiem chirurgicznym, który usuwa cysty w sposób, który sprawia, że ​​jest mniej prawdopodobne, że powrócą. Po otworzeniu i spuszczeniu torbieli krawędzie są ze sobą zszywane, tworząc stale otwartą „kieszonkę” lub „kieszonkę”, która umożliwia łatwe odprowadzanie płynu.

Marsupializacja trwa około 15 minut i może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Po zabiegu lekarz luźno zapakuje leczony obszar gazą, aby wchłonąć płyn i zatrzymać krwawienie. Lekarz usunie gazę, zanim osoba opuści szpital.

Zwykle zajmuje to 2 tygodnie, aby dotknięty obszar mógł się wyleczyć.

Każdy, kto ma taką operację, powinien zaplanować odłożenie niezbędnego czasu z dala od codziennej rutyny i powstrzymanie się od stosunku seksualnego przez około 4 tygodnie.

Używa

rękawice chirurgów

Marsupializacja jest często stosowana w leczeniu torbieli, które tworzą się w gruczołach Bartholina. Są to małe gruczoły wielkości groszku, znajdujące się wewnątrz pochwy, które wydzielają płyn smarujący podczas stosunku płciowego.

Płyn przesuwa się do pochwy przez maleńkie rurki zwane kanałami. Jeśli te przewody zostaną zablokowane, mogą wypełnić płynem i utworzyć torbiel.

Nikt nie wie na pewno, dlaczego te przewody są zablokowane i rozwijają się cysty. W rzadkich przypadkach infekcje przenoszone drogą płciową mogą powodować torbiele Bartholina.

Lekarze mogą zalecić marsupializację, jeśli dana osoba ma w przeszłości nawracające torbiele gruczołu Bartholina lub cysty powodują znaczny ból. Jest to także dobra opcja leczenia w sytuacjach, w których inne metody leczenia zawiodły.

Marsupializacja jest skutecznym leczeniem, które wiąże się z niewielkim ryzykiem. Lekarze nie przeprowadzą zabiegu, jeśli pojawi się ropień. Czasami operacja jest zalecana, ale nie idzie dalej, ponieważ osoba odmawia leczenia.

O ile torbiele gruczołu Bartholina są w centrum tego artykułu, marsupializacja jest również stosowana do leczenia torbieli pilonidalnych. Te torbiele występują na dnie kości ogonowej lub kości ogonowej. Są częstsze u mężczyzn niż u kobiet i wielu lekarzy uważa, że ​​najbardziej prawdopodobną przyczyną są wrastające włosy.

Kiedy iść do lekarza o torbieli

Osoba powinna zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpią którekolwiek z poniższych objawów:

 • bolesna, opuchnięta grudka
 • brak poprawy po 3 dniach leczenia w domu
 • ból jest na tyle silny, aby zakłócić codzienną aktywność
 • torbiel staje się ropniem
 • gorączka powyżej 38 ° C

Opieka postpenitencjarna

Pani w łóżku z gorączką

Zalecane jest następujące postępowanie, aby upewnić się, że podczas operacji po operacji nie wystąpią żadne komplikacje:

 • unikanie stosunku płciowego i używanie tamponów przez 4 tygodnie po operacji
 • utrzymywanie dotkniętego obszaru w czystości i suchości
 • mycie codziennie ciepłą wodą z mydłem
 • noszenie bawełnianej bielizny i unikanie ciasnej odzieży
 • przyjmowanie przepisanych leków i uczestnictwo we wszystkich wizytach kontrolnych
 • jedząc normalnie i pijąc dużo wody
 • unikanie forsownych ćwiczeń i dużo odpoczynku

Komplikacje

Chociaż powikłania po marsupializacji są rzadkie, mogą obejmować:

 • infekcja
 • krwawienie
 • ból
 • powrót torbieli

W okresie rekonwalescencji, ludzie powinni skorzystać z pomocy doraźnej, jeśli wystąpi jedna z następujących komplikacji:

 • omdlenie lub utrata przytomnoci
 • wszelkie problemy z oddychaniem, w tym duszność
 • ból w klatce piersiowej
 • odkrztuszanie krwi

Alternatywne zabiegi

Chociaż marsupializacja jest bezpieczną i skuteczną procedurą, niektórzy ludzie mogą chcieć mieć inną formę leczenia. Dostępne są następujące alternatywne sposoby leczenia torbieli gruczołu Bartholina:

Aspiracja iglowa

Do odsysania płynu w torbieli stosuje się igłę i strzykawkę. Czasami wnęka jest wypełniona roztworem alkoholu przez kilka minut, zanim zostanie wypłukana.

Cewnik balonowy

Cewnik balonowy, znany jako cewnik Word, jest alternatywą dla marsupializacji dla drenażu i leczenia cyst.

Chirurg wykonuje nacięcie torbieli i wprowadza cewnik z balonem na czubku. Lekarz wypełnia następnie balon do 4 mililitrów (ml) soli fizjologicznej (słona woda). Gdy rana zacznie się leczyć, lekarz opróżni i zdejmie balon, pozostawiając stały kanał drenujący.

Laser dwutlenku węgla

Lekarze tworzą otwór w skórze dotkniętego obszaru za pomocą lasera na dwutlenku węgla i odprowadzają torbiel. Torbiel zostaje następnie zniszczony za pomocą lasera lub pozostawiony na miejscu z niewielkim otworem, który pozwala na odpłynięcie jakiegokolwiek płynu.

Kauteryzacja

Lekarze wycinają torbiel i odprowadzają płyn. Następnie umieszczają kawałek srebrnego azotanu w przestrzeni pozostawionej w tyle.

Azotan srebra spala jamę, tworząc niewielką grudkę. Po 2 lub 3 dniach lekarz usunie pozostałości azotanu srebra i pozostanie torbiel, jeśli jeszcze nie wypadły.

Kobieta mająca kąpiel

Dbanie o siebie

Jeśli cysta jest bolesna, może pomóc namoczyć ją w płytkiej, ciepłej kąpieli przez maksymalnie 15 minut.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, osoba powinna to robić kilka razy dziennie przez 3 lub 4 kolejne dni.

Osoba może również trzymać ciepłą flanelę na obszarze dotkniętym chorobą i jednocześnie brać doustnie środki przeciwbólowe.

Antybiotyki i środki przeciwbólowe

Lekarze nie przepisują rutynowo antybiotyków na torbiele gruczołu Bartholina. Antybiotyki o szerokim spektrum działania są przydatne, gdy torbiel zmienia się w ropień lub jeśli występuje zapalenie tkanki łącznej.

Nie wykazano, aby antybiotyki zapobiegały powrotowi cyst. Ludzie mogą brać środki przeciwbólowe, jeśli ból jest ciężki.

Usuwanie gruczołów

Jeśli wystąpi nawrót torbieli, lekarze mogą chirurgicznie usunąć gruczoły przewodzące Bartholina. Ta operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym i zajmuje około godziny.

Lekarze mogą zalecić operację osobom w wieku powyżej 40 lat, które mają nowo opracowane cysty.Powodem tego jest to, że rak sromu może powodować zmiany w tym obszarze, więc wszelkie nowe powinny być badane w laboratorium. Kobiety po menopauzie najprawdopodobniej rozwiną tę formę raka.

Perspektywy

Około 1 na 50 kobiet rozwinie torbiel lub ropień Bartholina. Kobiety aktywne seksualnie w wieku od 20 do 30 lat najprawdopodobniej je rozwiną. Jednak nie wszystkie te kobiety wymagają marsupializacji.

Marsupializacja jest skutecznym leczeniem. Systematyczny przegląd badań wykazał brak nawrotów torbieli Bartholina po marsupializacji u 70 osób, których badacze obserwowali przez 1 miesiąc po zabiegu.

Like this post? Please share to your friends: