Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak zatrzymać dryfowanie

Suche falowanie to odruch wymiotny lub ruchy i uczucie wymiotów bez wywoływania wymiotów.

Suche fale są niezwykle powszechne i często występują po okresach wymiotów. Mogą również występować samodzielnie jako objaw lub efekt uboczny leżących u podstaw schorzenia lub w wyniku pewnych sytuacji i leków.

Suchy podmuch jest również uważany za pierwszy etap wymiotów, choć nie zawsze prowadzi do wymiotów.

Jak zatrzymać dryfowanie

Kobieta pochyliła się nad dworem, trzymając rękę nad jej ustami, sucho falująca, chora.

Chociaż może to być nieprzyjemne, większość przypadków suchych falowań trwa tylko przez krótki czas i ustępuje z podstawową troską.

W przypadkach spowodowanych nadmiernym spożyciem alkoholu, osoba powinna natychmiast przestać pić alkohol i przejść na przejrzyste płyny.

Umiarkowane lub ciężkie przypadki nudności i suchości mogą jednak spowodować poważne odwodnienie i potencjalnie uszkodzenie tkanek i narządów.

Najczęściej stosowanymi sposobami leczenia ciężkiego zasypiania skóry są płyny dożylne (IV) i leki przeciw nudnościom (leki przeciwwymiotne).

Jeśli wysiew na sucho jest związany z konkretnym stanem, przyczyna leżąca u podstaw będzie również wymagać szczególnego leczenia.

Typowe środki zaradcze w domu dla łagodnych i umiarkowanych przypadków zasypywania na sucho obejmują:

 • Uwodnienie. Przyjmowanie bardzo małych, powolnych łyków zwykłej wody może pomóc osobie nawodnić się. Często łatwiej jest zacząć od lodu lub popsicles.
 • Elektrolity. Kiedy wymioty zwalniają, osoba powinna pić napoje bogate w ważne sole nawadniające zwane elektrolitami. Należą do nich wiele napojów sportowych i bulionów z zupą. Preparaty soli nawadniających w jamie ustnej można również nabyć wstępnie zmieszane lub przygotowane w domu. Zawsze zaczynaj od małych łyków i zwiększaj tolerowaną ilość.
 • Odpręż się i odpocznij. Jeśli to możliwe, osoba może leżeć z podniesioną głową i głęboko oddychać. Relaksujące oddechy mogą pomóc zminimalizować objawy suchego falowania.
 • Jedzenie tolerowane. Gdy wymioty się zatrzymają, wznów jedzenie, co ci się spodoba. Niektórzy uważają, że zwykłe pokarmy, takie jak owsianka, tosty, jabłka, rosół i banany są łatwiejsze w trawieniu i zmniejszają nudności. Kluczem jest utrzymanie małych porcji.
 • Imbir. Odżywki dla imbiru, gryzaki, gumy i napoje są od dawna stosowane w celu zmniejszenia nudności. Imbir jest obecnie składnikiem niektórych markowych leków przeciw nudnościom, takich jak Gravol Ginger Tablets.
 • Alkohol izopropylowy. Badanie z 2015 r. Wykazało, że wąchanie pakowanej peletki z alkoholu z odległości 2,5 centymetra przez okres do 4 minut może pomóc w zmniejszeniu nudności.
 • Zwykłe węglowodany. Saltine, suchy tost, zwykły ryż i płatki owsiane są często stosunkowo łatwe do strawienia.
 • Leki przeciwwymiotne. Dostępne bez recepty leki przeciw nudnościom blokują neuroprzekaźniki wywołujące nudności, suchość i wymioty. Postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi pakowania.
 • Leki zobojętniające. Dostępne bez recepty leki zobojętniające zawierają związki, takie jak węglan wapnia, magnez i soda oczyszczona, które pomagają neutralizować kwasy żołądkowe.
 • Aromaterapia. Jedno małe badanie wykazało, że wdychanie olejków eterycznych z imbirem lub połączenie imbiru, mięty zielonej, mięty pieprzowej i kardamonu może zmniejszyć nudności po operacji.

Suche falujące podczas ciąży

Ważne jest, aby leczyć lub rozwiązywać przypadki suchych fal podczas ciąży

aby uniknąć odwodnienia, niedożywienia, utraty wagi i potencjalnej szkody dla kobiety i dziecka.

Pierwszą linią leczenia suchych fal podczas ciąży jest zazwyczaj nawodnienie, jedzenie bardziej zrównoważonej diety i przyjmowanie suplementów.

Zmiany w stylu życia, takie jak spożywanie mniejszych posiłków rozłożonych równomiernie w ciągu dnia, mogą również pomóc w złagodzeniu objawów.

Spożywanie wysokiej białkowej przekąski przed snem lub kilka suchych saltinów rano może zmniejszyć nudności i suchość podczas ciąży.

W cięższych przypadkach lekarz może przepisać leki przeciwwymiotne i witaminy. Mogą to być:

 • pirydoksyna (witamina B6)
 • tiamina (witamina B1)
 • leki przeciwhistaminowe
 • blokery dopaminy lub serotoniny

Choć mniej wspierane przez badania naukowe, zaproponowano kilka naturalnych metod leczenia i czasami stosuje się je w leczeniu nudności, zwłaszcza w czasie ciąży.

Alternatywne opcje terapeutyczne w przypadku nudności obejmują:

 • akupunktura
 • acustymulacja, która wykorzystuje łagodne prądy elektryczne
 • bransoletki akupresurowe lub akupresurowe

Przyczyny

Mężczyzna pocący się i łapiący oddech po nadmiernym wysiłku.

Suche falowanie zazwyczaj służy do przygotowania ciała do wymiotów, pomagając odwrócić ruch zawartości żołądka i przewodu pokarmowego (przełyku).

Suche falowanie może również wystąpić, gdy mózg nadal wysyła sygnał, aby oczyścić żołądek, mimo że jest już pusty.

Suche falowanie wiąże się ze skurczem ścianek brzucha i przeponą, która umożliwia płucom rozszerzanie się, podczas gdy żołądek i przełyk rozluźniają się. Zmusza to zawartość żołądka i przełyku do góry.

Kiedy w żołądku nie ma już nic do rzucenia, ciało może nadal podlegać fizycznym ruchom wymiotów, ale nie może wydalić niczego poza przypadkowymi śluzami lub czystym płynem. To jest suchy ruch.

W niektórych przypadkach wysuwanie na sucho może być również wyzwalane, gdy nie ma faktycznego powodu opróżniania żołądka, na przykład w reakcji na zapach lub wzrok.

Powolne falowanie jest często powodowane przez kombinację czynników. Wymioty i nudności często towarzyszą suchym falom, więc mają wiele takich samych czynników ryzyka.

Są jednak choroby, leki i niektóre sytuacje, które mogą szczególnie zwiększać ryzyko suchych fal.

Typowe sytuacje związane z suchym falowaniem to:

 • nadmierne spożycie alkoholu
 • odwodnienie
 • niski poziom cukru we krwi
 • intensywne ćwiczenia, zwłaszcza po pomijaniu okresu rozgrzewki lub próbie wysiłku znacznie przekraczającego normalny poziom
 • niepokój i stres
 • choroba lokomocyjna
 • przejadanie się

Inne warunki, o których wiadomo, że powodują wysychanie, to:

Ciąża

Ciąża często powoduje nudności, wymioty i może prowadzić do suchych fal. Nudności są zazwyczaj najcięższe we wczesnym okresie ciąży i są szczególnie częste wczesnym rankiem, kiedy żołądek jest pusty, ale może pojawić się w każdej chwili w ciągu dnia.

W badaniu przeprowadzonym w 2016 r., W którym przebadano ponad 5000 kobiet podczas wczesnej ciąży, stwierdzono, że 33,96% zgłosiło codzienne nudności, a 9,6% doświadczało wymiotów codziennie.

Naukowcy nie są do końca pewni, dlaczego ciąża powoduje mdłości, ale jest to prawdopodobnie spowodowane połączeniem zmian immunologicznych, hormonalnych i anatomicznych.

Stany żołądkowo-jelitowe

Stany, które zakłócają trawienie, takie jak zespół jelita drażliwego (IBS), zapalenie żołądka, choroba Leśniowskiego-Crohna i choroba refluksowa przełyku (GERD) są częstymi przyczynami nudności i suchości.

Sucha falowanie może być szczególnie częste podczas nawrotów, gdy objawy są cięższe.

Kwasu refluks

Niestrawność może powodować cofanie się kwasów żołądkowych do przewodu pokarmowego, co może być niewygodne lub bolesne. To uczucie może również powodować nudności.

Infekcja

Bez względu na umiejscowienie w ciele, poważne zakażenie może spowodować, że układ odpornościowy zacznie mdłości i wymioty w odpowiedzi na problem.

Fizyczna obecność pasożytów powoduje, że jelita i żołądek są bardzo pełne lub bardzo puste, co powoduje niepotrzebne odruchy wymiotne.

Alergie lub zatrucia pokarmowe

Alergeny pokarmowe lub toksyny mogą powodować intensywne, nagłe wymioty i całkowite opróżnienie treści żołądkowej i jelit.

Ta poważna reakcja często trwa przez jakiś czas po usunięciu alergenu z żołądka, powodując jego wysychanie.

Zaburzenia wątroby, nerek lub trzustki

Nudności i utrata apetytu są jednymi z najczęstszych objawów wczesnego ostrzegania o chorobach przewlekłych oraz chorobach wątroby, nerek i trzustki.

Migrenowe bóle głowy

Migrenowe bóle głowy są dobrze znaną przyczyną nudności, wymiotów i suchych fal. Często jest to reakcja na silny ból, dezorientację i wrażliwość na światło.

Zespół cyklicznych wymiotów

Około 80 procent dzieci i 25 procent dorosłych z zespołem cyklicznych wymiotów (CVS) również cierpi na migrenę.

Stan charakteryzuje się pozornie przypadkowymi, nagłymi okresami intensywnych wymiotów, nudności i fizycznego wyczerpania, które występują co kilka tygodni lub miesięcy.

Leki

Leki, suplementy, pigułki i leki rozproszone.

Niektóre leki powodujące suchą falę to:

 • leki przeciwdepresyjne
 • leki przeciwlękowe
 • leki i terapie przeciwnowotworowe
 • narkotyki
 • antybiotyki
 • leki znieczulające stosowane podczas zabiegu chirurgicznego
 • insulina i metformina

Stany ucha wewnętrznego

Zakażenie, zapalenie lub ból w uchu wewnętrznym może powodować zawroty głowy, chorobę lokomocyjną i nudności.

Silny ból lub szok

Ciało może reagować na silny ból lub wstrząs, powodując nudności i często suchość.

Warunki wewnątrzczaszkowe

Każdy uraz lub stan mózgu, taki jak uraz, krwawienie, nowotwór lub infekcja wirusowa, może zwiększać ciśnienie w mózgu i powodować mdłości i suchość.

Kiedy iść do lekarza

Jeśli wysiew na sucho trwa dłużej niż 24 godziny lub jest ciężki, należy poprosić o pomoc lekarską.

Umiarkowane lub ciężkie przypadki wysychania mogą powodować odwodnienie, które może wymagać opieki medycznej i monitorowania, aby zapobiec powikłaniom, w tym uszkodzeniom nerek.

Powody, dla których należy zwrócić się o natychmiastową pomoc lekarską na sucho, to:

 • bardzo wysoka gorączka
 • krew w wymiotach lub śluzówce
 • silny ból brzucha
 • wysypka
 • sztywna szyja
 • nietypowy ból głowy
 • szybki puls, który trwa nawet wtedy, gdy nie aktywnie wymiotuje lub wysycha
 • podejrzenie urazu głowy lub infekcji
 • obecność dodatkowych schorzeń, w szczególności schorzeń żołądkowo-jelitowych
 • objawy znacznego odwodnienia, takie jak ekstremalne pragnienie, ciemne zabarwienie moczu i suchość w ustach
 • zamieszanie i dezorientacja
 • utrata przytomności

Podczas gdy rzadkie, utrzymujące się nudności i suchość mogą być oznaką poważniejszych schorzeń, takich jak choroba narządów lub zakażenie. Każdy, kto często doświadcza suchych fal, bez widocznej przyczyny, powinien porozmawiać z lekarzem.

Like this post? Please share to your friends: