Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Guzy mózgu odpowiadają na dietę i radioterapię

Naukowcy zajmujący się nowotworami mózgu z powodzeniem leczą myszy złośliwymi glejakami, rodzaj agresywnego i śmiertelnego guza mózgu, z unikalną kombinacją radioterapii i ketogennej diety, wysokotłuszczowego, niskowęglowodanowego i minimalnego reżimu białkowego, który zmusza organizm do używania tłuszczu zamiast cukru. energia. Jeśli podejście zakończy się sukcesem w badaniach na ludziach, to mówią, że dieta może szybko i łatwo zostać dodana do aktualnych procesów leczenia ludzkiego mózgu.

Naukowcy, pod kierownictwem Adrienne C. Scheck, z Barrow Neurological Institute w St. Joseph’s Hospital and Medical Center w Phoenix w Arizonie, w USA, opisali wyniki zastosowania terapii skojarzonej u myszy w PLoS ONE.

Uważa się, że jest to pierwsze badanie tego rodzaju, w którym można zobaczyć wpływ ketogenicznej diety na promieniowanie.

W oświadczeniu prasowym opublikowanym w tym tygodniu, Scheck twierdzi, że ich badania pokazują obietnicę leczenia ludzkich złośliwych glejaków:

„Stwierdziliśmy, że dieta ketogenna znacznie wzmacnia przeciwnowotworowe działanie promieniowania, co sugeruje, że może być przydatna jako adiuwant w obecnym standardzie opieki w leczeniu ludzkich złośliwych glejaków”, wyjaśnia.

Dieta ketogeniczna

Dieta ketogenna to dieta bogata w białko o niskiej zawartości węglowodanów, o kontrolowanej zawartości białka, stosowana od lat 20-tych w leczeniu padaczki. Słowo ketogeniczne oznacza, że ​​ktoś wytwarza ketony (keto = keton, genik = wytwarzający).

Zwykle ciało przekształca węglowodany (z żywności, takich jak cukier, chleb, makaron) w glukozę (rodzaj cukru), aby wykorzystać ją do energii. W diecie ketogennej, ze względu na ograniczenie spożycia węglowodanów, organizm nie może używać glukozy i jest zmuszony do używania tłuszczy jako źródła energii: procesu znanego jako „ketoza”.

W ostatnich badaniach naukowcy wykazali, że możliwe jest stosowanie specyficznych kwasów tłuszczowych z diety ketogenicznej w celu wytworzenia pigułki, więc pacjenci z epilepsją mogą odnieść korzyść z diety bez skutków ubocznych, takich jak zaparcia, hipoglikemia, opóźniony wzrost i złamania kości .

Istnieją również dowody na to, że wpływ diety na regulację mózgu lub homeostazę ma potencjał w leczeniu innych zaburzeń mózgu.

Zwiększona Przetrwanie

Do swoich badań Scheck i współpracownicy używali dwóch grup myszy z glejakami złośliwymi wysokiego poziomu. Trzymali jedną grupę na standardowej diecie, a drugą grupę na diecie ketogenicznej.

Ketogeniczną dietą, którą stosowali, była KetoCal (KC), kompletna pod względem odżywczym, dostępna na rynku formuła stosowana w leczeniu padaczki u dzieci. Formuła ma stosunek 4: 1 tłuszczu do węglowodanów i białka.

Obie grupy otrzymały radioterapię i regularne skanowanie mózgu w celu monitorowania wzrostu guza.

Wyniki pokazały, że mediana przeżycia myszy na diecie ketogennej była o około pięć dni dłuższa niż u myszy na standardowej diecie, a przeważająca większość z nich przeżyła bez oznak nawrotu guza, nawet po powrocie do standardowej diety, przez ponad 200 dni.

Żadna z myszy na standardowej diecie nie przeżyła dłużej niż 33 dni.

Terapia adiuwantowa w leczeniu nowotworów mózgu człowieka

Autorzy wyciągnęli wniosek, że ketogeniczna formuła „znacząco wzmacnia przeciwnowotworowy efekt promieniowania”.

Sugerują, że zmiany w metabolizmie komórkowym indukowane przez dietę mogą sprawić, że będzie ona użytecznym „adiuwantem do obecnego standardu opieki nad leczeniem glejaków złośliwych”.

Spekulując, dlaczego dieta ketogenna jest skuteczna w połączeniu z radioterapią, sugerują, że powstrzymuje ona wzrost guza poprzez zmniejszenie stymulacji hormonów wzrostu, a także może zmniejszyć stan zapalny i obrzęk wokół guzów.

Sheck planuje obecnie rozpoczęcie badań klinicznych u ludzi.

Mówi, że dieta może łatwo i szybko zostać włączona jako terapia adiuwantowa w obecnych terapiach guza ludzkiego mózgu bez konieczności ubiegania się o zgodę od regulatorów.

Napisane przez dr Catharine Paddock

Like this post? Please share to your friends: