Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy istnieje związek między menopauzą a niedoczynnością tarczycy?

Tarczyca to mały gruczoł w kształcie motyla, który leży w przedniej części gardła. Hormony wytwarzane przez tarczycę mają wpływ na prawie każdą tkankę i narząd w ciele.

Menopauza to czas w życiu kobiety, kiedy jej okresy się zatrzymują, a ona nie może już mieć dzieci. Kiedy ludzie mówią o objawach menopauzy, często odnoszą się do objawów związanych z perimenopauzą, czasem przejścia do menopauzy.

Kiedy tarczycy produkuje za dużo lub za mało hormonu tarczycy, może powodować wiele różnych objawów, z których niektóre są bardzo podobne do objawów, jakich doświadcza kobieta w menopauzie lub weszła.

W tym artykule przyjrzymy się powiązaniom między tymi dwoma warunkami, w tym, w jaki sposób można wpłynąć na inne i jakie są perspektywy.

Estrogen i tarczycy

smutna kobieta patrząc przez okno

Problemy z tarczycą są znacznie częstsze u kobiet, zwłaszcza gdy są w wieku rozrodczym.

Może to wynikać z zależności między funkcją tarczycy a estrogenem, hormonem płci pierwotnej kobiet.

W opublikowanym w 2011 roku badaniu stwierdzono, że „istnieją dowody na to, że estrogeny mogą bezpośrednio oddziaływać na ludzkie komórki tarczycy”.

W okresie przed menopauzą poziom estrogenu znacznie spada, co niewątpliwie wpłynęłoby na poziom tarczycy. Konieczne są jednak dalsze badania, aby określić związek.

Objawy niedoczynności tarczycy i menopauzy

Czasami trudno jest odróżnić objawy niedoczynności tarczycy (niedoczynność tarczycy) i menopauzy, ponieważ są one bardzo podobne.

Poniższa tabela porównuje objawy menopauzy i niedoczynności tarczycy.

Klimakterium Niedoczynność tarczycy
 • uderzenia gorąca
 • nocne poty
 • częste oddawanie moczu
 • zmiany w menstruacji lub libido
 • suchość pochwy
 • trudności ze snem
 • zły humor
 • zapomnienie
 • zmiany wagi
 • nietolerancja zimna
 • sucha skóra
 • zaparcie
 • zmiany w cyklu menstruacyjnym lub libido
 • zły humor
 • zapomnienie lub depresja
 • zmiany wagi

Przejście do menopauzy często rozpoczyna się, gdy kobieta osiąga wiek od 45 do 55 lat. Choroby tarczycy mogą rozpocząć się w każdym wieku.

Nadczynność tarczycy

Kobiety w wieku menopauzalnym są również bardziej rozwinięte w nadczynności tarczycy (nadczynność tarczycy); jest to jednak mniej powszechne niż niedoczynność tarczycy.

Podobnie jak w przypadku niedoczynności tarczycy może wywoływać podobne objawy jak menopauza, w tym:

 • uderzenia gorąca
 • nietolerancja ciepła
 • kołatanie serca
 • częstoskurcz
 • bezsenność

Inne typowe objawy nadczynności tarczycy obejmują utratę masy ciała, powiększenie tarczycy i wybrzuszenia oczu. Typowe terapie obejmują leki przeciwtarczycowe, radioaktywną terapię tarczycy i chirurgię.

Zagrożenia i powikłania

Problemy z tarczycą mogą zwiększać ryzyko powikłań związanych z menopauzą. Na przykład w okresie menopauzy u kobiet występuje częściej osteoporoza – stan, w którym gęstość kości ulega zmniejszeniu. Nadczynność tarczycy może również zwiększać ryzyko choroby.

Podobnie, w okresie menopauzy zwiększa się ryzyko chorób sercowo-naczyniowych; warunki tarczycy również zwiększają ryzyko. W ten sposób problemy z tarczycą mogą wchodzić w interakcje w celu zwiększenia prawdopodobieństwa powikłań rozwijających się w okresie menopauzy.

Kiedy iść do lekarza

Pobrano próbkę krwi

Kobieta doświadczająca któregokolwiek z tych objawów powinna zgłosić się do lekarza, a nie tylko założyć, że wynikają one z menopauzy lub perimenopauzy.

Lekarz może wykonać badania, aby ostatecznie zdiagnozować, czy kobieta doświadcza objawów menopauzalnych, czy też ma niedoczynność tarczycy.

Lekarz zadawać będzie pytania dotyczące objawów, na przykład kiedy one się rozpoczęły, jak ciężkie są i jak długo trwają. Lekarz prawdopodobnie wykona badanie fizykalne i może zasugerować wykonanie testów diagnostycznych.

Zarówno menopauza, jak i niedoczynność tarczycy można zdiagnozować za pomocą prostego testu krwi, który sprawdza poziomy następujących rzeczy:

Hormon stymulujący pęcherzyki (FSH)

FSH jest hormonem odpowiedzialnym za wywoływanie dojrzewania i owulacji jaja w jajniku.

Gdy kobieta starzeje się, jej ciało potrzebuje więcej FSH, aby to zrobić.

Stale podwyższone poziomy FSH – zwykle ponad 30 milinów jednostek międzynarodowych na mililitr (mIU / ml) – mogą wskazywać na menopauzę.

Hormon luteinizujący (LH)

Po menopauzie LH również wzrasta.

Kobieta będzie miała więcej LH w środkowej części cyklu menstruacyjnego – uwolnienie LH wywołuje owulację – więc pojedyncza podwyższona wartość ostatecznie nie zdiagnozuje menopauzy.

Hormon stymulujący tarczycę (TSH)

Sprawdzanie poziomu TSH jest często pierwszym testem, który zrobią lekarze, aby zobaczyć, jak działa tarczycy.

Gdy tarczyca nie działa prawidłowo, organizm produkuje TSH, aby pobudzić tarczycy do produkcji hormonów tarczycy. Wysoki poziom TSH może wskazywać na niedoczynność tarczycy.

T3 i T4

Są to dwa główne hormony, które produkuje tarczycy.

Poziomy nie zmieniają się znacząco w przypadku niedoczynności tarczycy, ale lekarze przeprowadzają test, aby wykluczyć inne choroby tarczycy.

Testowanie przeciwciał przeciwtarczycowych

Gruczoł tarczowy zawiera białka komórkowe, a czasami organizm wytwarza przeciwciała przeciwko tym białkom. Jeśli tak się stanie, może to powodować zarówno niedoczynność, jak i nadmierną chorobę tarczycy.

Jeśli te przeciwciała są obecne u kogoś z niedoczynnością tarczycy, lekarz może zdiagnozować zapalenie tarczycy Hashimoto.

Związek między menopauzą a stanem tarczycy

Niektóre kobiety stosują hormonalną terapię zastępczą (HTZ) w celu zmniejszenia objawów związanych z perimenopauzą.

Większość kobiet nie ma żadnego problemu z tarczycy po rozpoczęciu HTZ.Jednak niektóre kobiety, które już przyjmują leki na niedoczynność tarczycy, mogą uznać, że muszą dostosować dawkę swojego leczenia tarczycy.

Ważne jest, aby od czasu do czasu sprawdzać poziom hormonów tarczycy, szczególnie jeśli u kobiety występują jakiekolwiek objawy związane z niedoczynnością tarczycy lub menopauzą.

Suplementy sojowe

Istnieje również pewne obawy dotyczące stosowania suplementów sojowych przez kobiety przechodzące do menopauzy z powodu ich niekorzystnego wpływu na czynność tarczycy. Brytyjska Fundacja Tarczowa sugeruje, że jest mało prawdopodobne, aby soja dotykała kobiety z prawidłową czynnością tarczycy.

Jednak kobiety, które graniczą z funkcją tarczycy i nie przyjmują wystarczającej ilości jodu – gruczoł tarczowy przekształca jod w T3 i T4 – może mieć zwiększone ryzyko niedoczynności tarczycy, jeśli zje dużo soi.

Kobiety, które decydują się na suplementację soi i mają niską funkcję tarczycy, powinny mieć pewność, że jedzą wystarczająco dużo jodu, który można znaleźć w zwykłej soli kuchennej.

Może być również konieczna korekta dawki leku tarczycy, ponieważ istnieją pewne dowody na to, że soja może blokować wchłanianie leków tarczycy.

Pozostać zdrowym

Niektóre problemy zdrowotne związane z menopauzą i niedoczynnością tarczycy obejmują:

Osteoporoza

osteoporoza w biodrze

Osteoporoza to stan, w którym kości osoby są słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia.

Zarówno estrogeny, jak i hormony tarczycy mogą pomóc kościom pozostać silnymi i zdrowymi. Zarówno menopauza, jak i niedoczynność tarczycy powodują utratę estrogenu, co zwiększa ryzyko złamań.

Wczesne wykrywanie osteoporozy może pomóc w uzyskaniu od lekarza regularnych badań przesiewowych gęstości kości i testów hormonalnych.

Również spożywanie diety bogatej w wapń i przyjmowanie suplementów wapnia w razie potrzeby może pomóc w promowaniu zdrowia kości.

Przybranie na wadze

Kobiety doświadczające menopauzy i cierpiące na niedoczynność tarczycy mogą zauważyć, że przybierają na wadze. Przyrost masy ciała jest również bardzo powszechny wraz z wiekiem.

Ważne jest, aby zwiększyć aktywność i zmniejszyć spożycie żywności, aby zmniejszyć ryzyko nadwagi.

Nieleczona niedoczynność tarczycy

Nieleczona niedoczynność tarczycy może spowodować poważne komplikacje zdrowotne, w tym wysoki poziom cholesterolu, choroby serca i depresję.

Każdy, kto doświadcza tych objawów, powinien zgłosić się do lekarza w celu oceny.

Perspektywy

Dzięki leczeniu i regulacji hormonów tarczycy, perspektywy dla kogoś z niedoczynnością tarczycy są doskonałe. Ten stan jest powszechny i ​​można go łatwo kontrolować za pomocą leków.

Objawy menopauzy mogą wywoływać pewien dyskomfort od kilku lat, ale jest to naturalne przejście i większość kobiet nie ma problemów po zakończeniu.

Związek pomiędzy niedoczynnością tarczycy a menopauzą jest dość skomplikowany i wiąże się z nią wiele czynników. Objawy każdego z tych stanów mogą być dość podobne i czasami te dwa oddziałują w sposób, który może zwiększyć ich nasilenie.

Ważne jest, aby znaleźć lekarza, który słucha i może udzielić wskazówek niezbędnych do uzyskania dokładnej diagnozy i skutecznego planu leczenia.

Like this post? Please share to your friends: