Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy olejek miętowy działa na porost włosów?

Mięta pieprzowa była wykorzystywana do celów zdrowotnych od wielu lat, a eksperci wierzą, że starożytni Grecy, Egipcjanie i Rzymianie używali mięty tysiące lat temu.

Mięta pieprzowa, której łacińska nazwa jest dzisiaj, jest szeroko stosowana jako dodatek do żywności, perfum lub „chłodu” w kosmetykach oraz jako dodatek do chorób, które obejmują problemy trawienne i bóle głowy.

Mięta pieprzowa, w postaci olejku eterycznego, jest stosowana w kosmetykach i środkach spożywczych dla swojego miętowego zapachu, smaku i efektu chłodzenia, a niektórzy uważają, że może to nawet sprzyjać porostowi włosów.

Szybkie fakty dotyczące olejku z mięty pieprzowej dla wzrostu włosów:

  • Miętowy zapach olejku miętowego i uczucie mrowienia nadają się do stosowania w wielu kosmetykach i produktach do pielęgnacji włosów.
  • Kilka kropli olejku z mięty pieprzowej może mieć znacznie silniejszy efekt niż picie herbaty ziołowej z liści lub przyjmowanie kapsułki zawierającej liście lub ekstrakty roślinne.
  • Badania naukowe nad olejem z mięty pieprzowej na porost włosów są obecnie ograniczone.
  • Stężenie mentolu w oleju miętowym może być drażniące dla skóry i skóry głowy u niektórych osób.

Co to jest olejek miętowy?

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej.

Istnieje wyraźne rozróżnienie między olejem z mięty pieprzowej i innymi miętowymi produktami znajdującymi się w sklepach, takimi jak syropy, środki aromatyzujące lub oleje do kąpieli i ciała.

Olejki eteryczne są skoncentrowaną formą ekstraktów roślinnych, które nadają jej zapach i aromat.

Może to zająć więcej niż 200 funtów rośliny, aby zrobić zaledwie 1 funta olejku eterycznego.

Tak więc, olejek z mięty pieprzowej lub olejku eterycznego należy używać ostrożnie, aby uniknąć reakcji, skutków ubocznych lub toksyczności. Zaletą olejków eterycznych jest to, że tylko niewielka ilość może mieć silny efekt.

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej i wzrost włosów

Olejek miętowy jest stosowany w szamponach, środkach do czyszczenia, produktach do kąpieli, makijażu i balsamach. Ale korzyści płynące z oleju z mięty pieprzowej mogą wykraczać poza kosmetyki. Chociaż badania są ograniczone, olejek z mięty pieprzowej może stanowić obiecującą metodę leczenia wzrostu włosów.

Opublikowane wyniki badań sugerują, że roztwór mięty pieprzowej wspomaga wzrost włosów. Zastosowany olej mięty pieprzowej działa lepiej niż minoksydyl, który jest produktem wzrostu włosów zatwierdzonym przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

Wykazano, że mentol, główny składnik olejku z mięty pieprzowej, zwiększa przepływ krwi do miejsca, w którym jest stosowany.

Badanie wykazało, że 4-procentowy roztwór mentolu powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co zwiększa przepływ krwi.

Chociaż nie jest to bezpośrednio związane ze wzrostem włosów, lepsze krążenie krwi do skóry może teoretycznie zachęcić więcej włosów do wzrostu w dotkniętym obszarze.

Skuteczność

Osoba myjąca włosy szamponem i odżywką.

Wiele szamponów i produktów do pielęgnacji włosów zawiera niewielkie ilości olejku miętowego lub mentolu ze względu na ich efekt chłodzący i zapach. Produkty do pielęgnacji skóry, takie jak toniki i środki czyszczące, często zawierają również mentol.

Ta zawartość we włosach i produktach kosmetycznych może promować uczucie chłodzenia i czystości oraz uwydatniać zapach produktu.

Ale jeśli stężenie olejku z mięty nie jest wymienione na etykiecie, trudno jest wiedzieć, czy szampon zawiera wystarczającą ilość do potencjalnego wzrostu włosów.

Dla tych, którzy chcą stosować olejek miętowy do ewentualnego wzrostu włosów, bardziej niezawodną metodą może być dodanie wysokiej jakości olejku z mięty pieprzowej bezpośrednio do szamponu lub odżywki przed użyciem.

Ale stężenie 3% oleju, jak podkreślono w badaniu, może być trudne do zmierzenia bez odpowiedniej skali.

Zasada jest taka, że ​​ktoś może dodać 1 lub 2 krople do produktu do pielęgnacji włosów w ręce, wymieszać i nałożyć go na włosy. Pożądane jest lekkie mrowienie, ale pieczenie lub zbyt częste mrowienie może oznaczać, że olej jest zbyt silny.

Jeśli tak się stanie, natychmiast spłucz produkt ze skóry i włosów i następnym razem spróbuj mniej oleju. Jeśli nadal trwa pieczenie lub podrażnienie, należy zgłosić się do lekarza.

Skutki uboczne

Olejek miętowy jest klasyfikowany jako ogólnie uznany za bezpieczny (GRAS) przez FDA.

Raport stwierdza, że ​​olejek z mięty pieprzowej został uznany za „minimalnie toksyczny” w badaniach doustnych, w oparciu o kilka różnych badań, w których stosowano duże dawki.

Ale olejki eteryczne są zazwyczaj bardzo skoncentrowane, co oznacza, że ​​niewiele może przejść długą drogę.

Stan, w którym olej mięty pieprzowej, podobnie jak wiele olejków eterycznych, może być toksyczny w dużych dawkach.

Jednak mówią, że niewielka ilość leków dostępnych bez recepty, herbat ziołowych i kosmetyków jest prawdopodobnie bezpieczna.

Olejek z mięty pieprzowej nie powinien być stosowany w pełni sił na skórze lub skórze głowy. Zamiast tego należy go rozcieńczyć olejem nośnikowym, takim jak jojoba lub olej kokosowy, lub zmieszać z produktem do włosów.

Produkty zawierające olejek miętowy nie powinny być nakładane na twarz lub klatkę piersiową niemowląt lub dzieci, ponieważ mogą powodować problemy z oddychaniem podczas inhalacji mentolu.

Należy również zachować ostrożność, aby nie nakładać oleju na wrażliwą skórę wokół oczu i samych oczu, ponieważ może wystąpić pieczenie, podrażnienie i ból.

Na wynos

Liście mięty pieprzowej.

Utrata włosów dotyka miliony mężczyzn i kobiet i może mieć negatywny wpływ na samopoczucie psychiczne i społeczne danej osoby.

Badanie wykazało, że utrata włosów może powodować „dramatyczne i wyniszczające emocje”, co prowadzi do problemów z poczuciem własnej wartości i pewnością siebie.

Tak więc, ze względu na jego ogólne bezpieczeństwo i niskie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, gdy jest stosowany miejscowo i we właściwym rozcieńczeniu, olejek z mięty pieprzowej może być warty spróbowania, jeśli osoba nie jest zadowolona z włosów.

Jeśli wypadanie włosów następuje nagle i bez wyraźnej przyczyny, dana osoba powinna skontaktować się z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie podstawowe schorzenia.

Like this post? Please share to your friends: