Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Trądzik: co go powoduje i jak go złagodzić

Zits, pryszcze, zaskórniki, zaskórniki … kto ich nie boi? Trądzik jest najczęstszą chorobą skóry w USA, dotykającą jednocześnie 40-50 milionów ludzi.

[Trądzik

Trądzik może obejmować od łagodnych wyprysków, przez zaskórniki, zaskórniki i grudki, po głębokie, zapalne cysty i guzki wypełnione ropą. Jest najbardziej widoczny na twarzy, ale może pojawić się na plecach, klatce piersiowej, szyi, ramionach, ramionach i pośladkach.

Trądzik dotyka chłopców i dziewczynki głównie w okresie dojrzewania, ale może wystąpić w każdym wieku. Statystyki pokazują, że 8 na 10 preteens to ma, a coraz więcej kobiet rozwija ją w latach 30., 40., 50. i później. Nawet noworodki mogą go mieć.

Trądzik pospolity ma tendencję do pojawiania się w wieku 8-12 lat, jako pierwsza oznaka dojrzewania. Najczęściej występuje u dziewcząt w wieku 14-17 lat i chłopców w wieku 16-19 lat. Zwykle znika do 25 roku życia, chociaż 12% kobiet i 3% mężczyzn będzie miało trądzik do wieku 44 lat. Około 80% osób w wieku 11-30 lat będzie miało to w pewnym momencie. Nierzadko zdarza się, że kobiety mają pierwszy wybuch choroby, gdy mają 20-35 lat.

Trądzik dotyka wszystkich ras w równym stopniu i często istnieje historia rodzinna: jeśli rodzic je miał, dziecko prawdopodobnie również.

Pomimo jego rozpowszechnienia, sprzeczne i niedokładne informacje i mity mogą sprawić, że trądzik będzie trudny do rozwiązania. Ponadto, co pomaga jednej osobie, nie pomoże drugiej, a sukces łatwo dostępnych środków zależy od ciężkości stanu.

Zrozumienie przyczyn trądziku i sposobów radzenia sobie z nim może pomóc zmniejszyć, a nawet wyeliminować negatywne skutki fizyczne i psychiczne.

Co powoduje trądzik?

Skórę pokrywają drobne dziury zwane mieszków włosowych, mieszków włosowych lub porów. Wypełniacze zawierają gruczoły łojowe, które produkują sebum, olej, który zapobiega wysychaniu włosów i skóry.

[mieszek włosowy z trądzikiem]

Martwe komórki skóry normalnie wznoszą się do powierzchni porów, które mają zostać zrzucone przez ciało.

W okresie dojrzewania hormony mogą powodować nadmierne wytwarzanie oleju, tak że kumuluje się razem z martwymi komórkami skóry wewnątrz porów i brudem lub olejem z zewnątrz. Komórki i olej zostają uwięzione wewnątrz porów, tworząc lepką zatyczkę: to jest trądzik.

Jeśli bakterie żyjące na skórze – – wejdą w zatkane pory, mogą się szybko rozmnażać, powodując stan zapalny. Jeśli zapalenie wnika głęboko w skórę, pojawia się torbiel lub guzek trądziku.

Trądzik nie jest zakaźny i nie jest spowodowany tłustymi pokarmami lub czekoladą, makijażem ani stresem.

Oprócz czynników hormonalnych sugerowano związek między dużym ładunkiem glikemicznym a trądzikiem. Należy unikać tłustego makijażu, ponieważ może zatykać pory; Drażniące czynniki środowiskowe – takie jak zanieczyszczenie i wysoka wilgotność – oraz olej w powietrzu są również czynnikami. Trądzik dorosłych może być pogarszany przez palenie.

Radzenie sobie z trądzikiem

Jednym z wielu mitów na temat trądziku jest to, że musi „biegać swoim naturalnym przebiegiem”. Jednakże, chociaż nie jest fizycznie poważny, może mieć głęboki i trwały wpływ na jednostkę, która może być złagodzona, jeśli zwrócona zostanie o pomoc medyczną.

Wpływ trądziku na samoocenę jest dobrze udokumentowany; może prowadzić do niepokoju, utraty zaufania, wycofania społecznego i absencji ze szkoły i pracy. Stopnie mogą cierpieć; może dojść do zastraszania i izolacji. Nastoletnia depresja i myśli samobójcze zostały powiązane z „złym” trądzikiem.

Fizyczne konsekwencje to ciemne plamy na skórze, które mogą trwać miesiące lub lata, aby zniknąć; torbiele i guzki mogą powodować trwałe blizny.

Wszystkim tym można pomóc lub zapobiec dzięki odpowiedniemu leczeniu.

Rodzaje trądziku

Dermatolodzy oceniają trądzik w czterech kategoriach, w zależności od nasilenia:

 • Stopień 1 (łagodny): w większości ograniczony do zaskórników i zaskórników, z kilkoma grudkami i krostami
 • Stopień 2 (umiarkowany lub krostkowy): liczne grudki i krosty, najczęściej ograniczone do twarzy
 • Stopień 3 (umiarkowanie ciężki, trądzik guzowaty): liczne grudki i krosty; sporadycznie zapalony guzek; może to również dotyczyć pleców i klatki piersiowej
 • Stopień 4 (ciężki trądzik guzowaty): liczne duże, bolesne krosty i guzki; zapalenie.

Rodzaj leczenia zależy od rodzaju trądziku.

Za I przeciw

Aby zapobiec gromadzeniu się oleju, twarz należy myć rano i wieczorem ciepłą lub letnią wodą oraz łagodnym, delikatnym i nieściernym środkiem czyszczącym. Zaleca się pranie po treningu, szczególnie podczas używania kasku lub czapki, ponieważ pot może powodować zatykanie.

[blizny potrądzikowe]

Należy unikać mycia tkanin, gąbki z siatką lub czegokolwiek, co może podrażnić skórę. Delikatne, bezalkoholowe produkty są najlepsze; środki ściągające, toniki i złuszczające mogą podrażnić i osuszyć skórę, powodując pogorszenie wyglądu trądziku. Szorowanie nie jest pomocne; nie zatrzymuje trądziku i może go zaostrzyć.

Osoby z trądzikiem powinny być odporne na dotykanie twarzy, ponieważ oleje i brud z rąk mogą zaostrzyć pęknięcia. Podobnie, zbieranie lub wybrzuszanie pryszczów może sprawić, że będą wymagały dłuższego czasu na oczyszczenie i doprowadzenie do blizn.

Ponieważ olej z włosów może dostać się na twarz, regularne mycie włosów pomoże. Włosy tłuste można myć codziennie.

Bezpośrednie łóżka opalające i opalające nie są zalecane. Opalanie uszkadza skórę i zwiększa długoterminowe ryzyko raka skóry czerniaka o 75%. Co więcej, niektóre leki na trądzik powodują, że skóra jest bardzo wrażliwa na światło ultrafioletowe (UV), które jest zwiększone przez wystawienie na działanie słońca i wewnętrznych urządzeń opalających.

Bez recepty

Dostępne na rynku kremy, myje i mydła mogą pomóc w zmniejszeniu ilości oleju lub w rozłożeniu zaskórników lub zaskórników.

[Miejscowe leczenie trądziku]

Produkty over-the-counter (OTC) zawierające nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy pomagają oczyścić skórę w przypadku łagodnego trądziku.

Pomimo roszczeń komercyjnych, nie ma jednego magicznego leczenia, które działa na wszystkich, a trądzik raczej nie zniknie z dnia na dzień.Zwykle potrzeba 4-6 tygodni, aby zobaczyć poprawę leczenia OTC.

Wszelkie leczenie należy kontynuować po usunięciu trądziku, aby zapobiec dalszym wypryskom.

Leczenie na receptę

W leczeniu cięższego, rozległego trądziku, obejmującego cysty i guzki, gdy inne produkty nie działają, pediatra, lekarz rodzinny lub dermatolog może zapewnić bardziej agresywne terapie.

Często stosowane leczenie kliniczne jest najczęściej stosowane miejscowo – stosowane na skórę. Mają one na celu zabicie bakterii lub zmniejszenie ilości oleju. Mogą zawierać retinoid, nadtlenek benzoilu o określonej recepturze, antybiotyk lub kwas salicylowy.

Zabiegi ogólnoustrojowe działają poprzez organizm i są przepisywane, gdy trądzik nie reaguje na same terapie miejscowe lub charakteryzuje się cystami i guzkami, jest czerwony i obrzmiały.

Szybkie fakty dotyczące trądziku

 • Tylko 11% osób z trądzikiem odwiedza lekarza, a 20% odwiedza centrum pielęgnacji skóry
 • 30% kupuje leki OTC
 • 40% nic nie robi.

Dowiedz się więcej o trądziku

Typowymi systemowymi terapiami są antybiotyki, leczenie hormonalne i izotretinoina.

Tabletki antybiotykowe, zazwyczaj tetracykliny, mogą być przepisywane przez 4-6 miesięcy w połączeniu z miejscowym leczeniem. Zabijają bakterie i łagodzą stany zapalne. Poprawa powinna normalnie pojawić się po 6 tygodniach. Skutki uboczne tetracyklin obejmują wrażliwość skóry na światło słoneczne i promieniowanie UV.

Hormonalne terapie mogą pomóc kobietom, szczególnie jeśli trądzik zaczyna błyskać w czasie menstruacji. Zespolona doustna pigułka antykoncepcyjna może być diagnozowana nawet u osób, które nie są aktywne seksualnie. Osiągnięcie pełnych korzyści może potrwać nawet rok.

Co-cyprindiol to leczenie hormonalne, które zmniejsza produkcję sebum u osób, których trądzik nie reaguje na antybiotyki. Potrzeba znaczącej poprawy trwa 2-6 miesięcy.

Efekty uboczne współ-cyprindiolu obejmują krwawienie i plamienie między menstruacją, bólami głowy, bólem piersi, zmianami nastroju, utratą zainteresowania seksem oraz przyrostem lub utratą wagi. Został również powiązany z rakiem piersi i skrzepami krwi.

Izotretinoina

Izotretynoina (wcześniej sprzedawana pod nazwą Accutane) może przeciwdziałać najcięższym przypadkom trądziku. Pomaga znormalizować i zmniejszyć wydzielanie sebum, zapobiega zatykaniu mieszków włosowych, zmniejsza liczbę bakterii na skórze oraz zmniejsza zaczerwienienia i obrzęki.

Jednak jego skutki uboczne mogą być szerokie i poważne, dlatego zaleca się je tylko w przypadku ciężkiego trądziku, który nie reaguje na inne metody leczenia.

[Istotretinoina]

Izotretynoinę przyjmuje się doustnie przez 4-6 miesięcy. Trądzik może ulec pogorszeniu w ciągu pierwszych 7-10 dni leczenia, przed ustąpieniem. W 85% przypadków jeden kurs wystarczy do trwałego rozliczenia.

Jednak działania niepożądane mogą być tak dramatyczne, że konieczna jest szczególna ostrożność. Pacjenci muszą podpisać iPLEDGE, gdzie wyrażają zgodę na ścisłe warunki użytkowania i są monitorowani podczas wizyt i testów medycznych podczas leczenia.

Do częstych działań niepożądanych należą: stany zapalne, suchość i pękanie skóry, wargi i nozdrza; zmiany poziomu cukru we krwi; zapalenie powiek; zapalenie spojówek; i krew w moczu. Rzadziej może powodować zapalenie wątroby, zapalenie trzustki i chorobę nerek.

Izotretynoina uszkadza nienarodzone dziecko i nie wolno jej zażywać, jeśli istnieje ryzyko ciąży. Przynajmniej jedna metoda antykoncepcji musi być stosowana przez kobiety, które mogą zajść w ciążę, a test ciążowy musi być przeprowadzony przed i po leczeniu. Obserwowano zmiany nastroju, takie jak depresja, lęk, agresja i myśli samobójcze, chociaż związek nie został potwierdzony.

Izotretynoina jest podobna do witaminy A; dlatego suplementy witaminy A są ściśle przeciwwskazane. Należy unikać niektórych antybiotyków, aby zapobiec interakcji.

Niedawno naukowcy ustalili, że dermatolodzy przepisują antybiotyki średnio do 11 miesięcy przed przeniesieniem pacjentów do izotretynoiny, co budzi obawy o ryzyko oporności na antybiotyki.

Wytyczne kliniczne zalecają terapię antybiotykową przez maksymalnie 6 miesięcy, ale obawy o skutki uboczne stosowania izotretynoiny mogą powodować opóźnienia w jej rozpoczęciu.

Opcje chirurgiczne

Inne procedury leczenia trądziku obejmują:

 • Lasery i inne lekkie terapie, które redukują bakterie
 • Peelingi chemiczne podawane przez dermatologa w leczeniu zaskórników i grudek
 • Odwodnienie i ekstrakcja w celu usunięcia dużej torbieli trądziku, która nie reaguje na leki
 • Wstrzyknięcie torbieli z lekiem może go szybko usunąć, ale robi się to tylko, jeśli jest to absolutnie konieczne.

Niedawno naukowcy badali trądzik jako przewlekłą zapalną chorobę skóry z udziałem układu odpornościowego, obejmującą wrodzoną odpowiedź immunologiczną, która nie jest w stanie kontrolować. Być może doprowadzi to do nowych rozwiązań w przyszłości.

Centrum wiedzy wyjaśnia więcej o trądziku torbielowatym.

Like this post? Please share to your friends: