Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy olej kokosowy jest środkiem przeczyszczającym?

Korzyści z oleju kokosowego były przedmiotem gorącej debaty. Dowody naukowe walczyły o wsparcie hype za produkty zdrowotne oleju kokosowego, pomimo poparcia ze strony fanów superfood.

Niektórzy zwolennicy twierdzą, że olej kokosowy jest lekarstwem na zaparcia. A więc, jakie są te twierdzenia i czy istnieją dowody na ich poparcie?

Czy olej kokosowy łagodzi zaparcia?

Niektórzy spekulują, że kokos jest skuteczny w łagodzeniu zaparć, ponieważ zawiera obfitość średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCFA).

Uważa się, że MCFA stymulują ruchy jelit i pomagają złagodzić stolec.

MCFA

Olej kokosowy na zaparcia

MCFA występują w średniołańcuchowych trójglicerydach (MCT), które są również formą kwasów tłuszczowych, które mają szereg korzyści zdrowotnych.

Badanie z 2003 r. Dotyczące wpływu MCT w oleju kokosowym na otyłość stanowi podstawę większości aktualnych stwierdzeń dotyczących korzyści płynących z oleju kokosowego.

Badanie sugerowało, że MCT mogą być korzystne w zapobieganiu otyłości lub stymulowaniu utraty wagi. Jednak w badaniu nie stwierdzono żadnych wniosków dotyczących wpływu MCT na zaparcia.

Wykorzystanie danych z badania w obecnych twierdzeniach dotyczących oleju kokosowego jest kontrowersyjne. Jednym z powodów jest to, że w badaniu wykorzystano olej zawierający 100% MCT, a nie olej kokosowy, który podobno zawiera jedynie 13-15% MCT.

Nawet lekarz, który prowadził badanie, wyraził obawę, że dane są wykorzystywane przez marketerów oleju kokosowego, wynika z artykułu w gazecie w Wielkiej Brytanii.

Czy olej kokosowy może pomóc w innych aspektach trawienia?

Badanie opublikowane przez American Society for Microbiology wydaje się potwierdzać pogląd, że olej kokosowy jest skuteczny przeciwko kolonizacji bakterii () w jelitach.

To jest bakteria, która wywołuje infekcje drożdżakowe i drożdżakowe. Jest naturalnym składnikiem mikroflory jelitowej.

Autorzy badania sugerują, że olej kokosowy zabija bakterie w jelitach lub zapobiega ich wzrostowi. Stwierdzili również, że olej kokosowy może stać się pierwszą interwencją dietetyczną w celu zmniejszenia kolonizacji jelita.

Jednak inne osoby sugerują, że obecność w jelicie i proces zabijania bakterii może powodować zaparcia. Istnieje niewiele naukowych dowodów na poparcie tego.

Ważne jest również, aby pamiętać, że, jak większość badań naukowych dotyczących oleju kokosowego do tej pory, to badanie badające wpływ oleju kokosowego na prowadzone było tylko u gryzoni. Trudno stwierdzić, czy te efekty będą takie same u ludzi.

Inne środki na zaparcia

Kawa jest alternatywą dla oleju kokosowego na zaparcia

Zaparcia są często wynikiem wyboru diety lub stylu życia.

Odwodnienie jest istotną przyczyną zaparć. Tak więc, nawet proste kroki, takie jak picie większej ilości wody, mogą pomóc.

Naukowcy od dawna wiedzą, że kawa może stymulować jelito. Kawa ma działanie przeczyszczające, które jest o 60 procent silniejsze niż woda.

Dodanie większej ilości błonnika do diety może również zwiększyć masę i konsystencję stolców, co może ułatwić ich przejście. Dowody sugerują również, że jedzenie żywności probiotycznej jest skuteczne przeciwko zaparciom.

Na wynos

Olej kokosowy i olejek MCT są na tyle łagodne, że można próbować z umiarem.

Zakres środków przeczyszczających dostępnych bez recepty (OTC) jest dostępny, jeśli olej kokosowy lub inne środki zaradcze dotyczące stylu życia nie działają.

Każdy, kto chce spróbować oleju kokosowego lub MCT, powinien najpierw porozmawiać z lekarzem, zwłaszcza jeśli jest w ciąży, karmi piersią lub ma inne schorzenia, na przykład zapalną chorobę jelit.

Like this post? Please share to your friends: