Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Olej rzepakowy może pogarszać pamięć

Olej rzepakowy jest regularnie promowany jako zdrowy tłuszcz do gotowania. Nowe badanie sugeruje jednak, że może być bardziej szkodliwe niż pomocne – szczególnie dla mózgu.

olej rzepakowy

Poprzez badanie mysich modeli choroby Alzheimera naukowcy odkryli, że dieta bogata w olej rzepakowy zaostrzyła problemy z pamięcią w ciągu 6 miesięcy, a także doprowadziła do przybrania na wadze.

Starszy badacz, dr Domenico Praticò z Lewis Katz School of Medicine na Temple University w Filadelfii, PA i współpracownicy, niedawno zgłosili swoje wyniki w czasopiśmie.

Olej rzepakowy jest rodzajem oleju roślinnego pochodzącego z rzepaku lub żółtą rośliną kwitnącą należącą do rodziny kapustowatych.

Pierwsza komercyjnie zużywająca się forma oleju rzepakowego została opracowana przez kanadyjskich badaczy w latach 70. XX wieku. W przeciwieństwie do niektórych postaci oleju rzepakowego, olej rzepakowy ma niską zawartość kwasu erukowego, kwasów tłuszczowych omega-9, które niektóre badania wiążą się z problemami sercowo-naczyniowymi i rakiem.

Olej rzepakowy ma także niską zawartość tłuszczów nasyconych i dużo tłuszczów wielonienasyconych, które mogą obniżyć poziom cholesterolu i chronić serce.

Badania wskazują, że olej rzepakowy „można obecnie uznać za jeden z najzdrowszych jadalnych olejów roślinnych, jeśli chodzi o jego funkcje biologiczne i zdolność do zmniejszania związanych z chorobą czynników ryzyka i poprawy zdrowia”.

Przy tak świetnych raportach nic dziwnego, że olej rzepakowy stał się jednym z najczęściej spożywanych olejów w Stanach Zjednoczonych.

„Olej rzepakowy jest atrakcyjny, ponieważ jest tańszy niż inne oleje roślinne i jest reklamowany jako zdrowy” – zauważa dr Praticò. „Jednak w niewielu badaniach zbadano to twierdzenie, szczególnie w kategoriach mózgu”.

Olej rzepakowy i choroba Alzheimera

Dr Praticò i jego koledzy z pracy chcieli dowiedzieć się więcej o wpływie oleju z canola na zdrowie mózgu. Mówiąc dokładniej, używając 6-miesięcznych modeli myszy, przyjrzeli się, jak olej roślinny wpływa na patologię choroby Alzheimera.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią demencji i charakteryzuje się problemami z uczeniem się i pamięcią.

Podczas gdy dokładne przyczyny choroby Alzheimera pozostają tajemnicą, uważa się, że w chorobie odgrywają rolę skupiska białka beta amyloidu lub „łysinek”.

Naukowcy chcieli dowiedzieć się, w jaki sposób dieta bogata w olej rzepakowy wpływa na powstawanie płytek amyloidowych beta, jak również na to, jak wpływa ona na uczenie się i pamięć.

Zespół podzielił modele myszy Alzheimera na dwie grupy. Jedna grupa otrzymywała dietę bogatą w canolę, która codziennie zawierała ludzki ekwiwalent dwóch łyżeczek oleju rzepakowego, a druga grupa była karmiona normalną dietą. Obie grupy były monitorowane przez 6 miesięcy.

W wieku 1 roku obie grupy myszy ukończyły test labiryntu, który oceniał ich umiejętności uczenia się i pamięć.

Olej rzepakowy zwiększa tworzenie się płytki nazębnej

W porównaniu do myszy karmionych normalną dietą, naukowcy odkryli, że myszy karmione dietą bogatą w olej rzepakowy doświadczały przyrostu masy ciała i znacznie gorszej pamięci roboczej.

Co ciekawe, gryzonie karmione olejem rzepakowym wykazywały redukcje w formie beta amyloidu o nazwie 1-40, co było związane ze wzrostem tworzenia płytek amyloidowych-beta i uszkodzeniem synaps, struktur odpowiedzialnych za komunikację między komórkami mózgowymi.

Naukowcy zauważają, że zmniejszenie ilości beta amyloidu-β1-40 prowadzi do większej ilości beta-amyloidu-beta.

„Amyloid-beta 1-40 neutralizuje działanie amyloidu 1-42, co oznacza, że ​​spadek o 1-40, taki jak obserwowany w naszym badaniu, pozostawia niezaznaczone 1-42” – wyjaśnia dr Praticò. „W naszym modelu ta zmiana stosunku spowodowała znaczne uszkodzenie neuronów, zmniejszone kontakty nerwowe i upośledzenie pamięci.”

Opierając się na tych wynikach, badacze spekulują, że długotrwałe spożywanie oleju rzepakowego prawdopodobnie nie przyniesie korzyści dla zdrowia mózgu i może być szkodliwe.

„Mimo że olej rzepakowy jest olejem roślinnym, musimy uważać zanim powiemy, że jest zdrowy.W oparciu o dowody z tego badania, olej rzepakowy nie powinien być uważany za równoważny olejom o udowodnionych korzyściach zdrowotnych.”

Dr Domenico Praticò

Naukowcy planują teraz przeprowadzić krótsze badanie w celu określenia czasu, przez który olej rzepakowy musi być spożywany w celu wpłynięcia na beta-amyloid.

Zespół chce również zbadać, czy wpływ oleju rzepakowego na mózg jest ograniczony do choroby Alzheimera.

„Jest szansa,” dodaje dr Praticò, „że spożywanie oleju rzepakowego może również wpływać na początek i przebieg innych chorób neurodegeneracyjnych lub innych postaci demencji.”

Like this post? Please share to your friends: