Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy okra jest dobra na cukrzycę?

Według kilku ostatnich badań, okra może zmniejszyć objawy cukrzycy – grupy chorób obejmujących cukrzycę typu 1, cukrzycę typu 2 i cukrzycę ciążową.

Według danych Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), w 2013 roku cukrzyca pochłonęła życie 75 578 Amerykanów. W 2014 roku 8,5 procent dorosłych na całym świecie miało ten warunek, raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Do 2030 r. Cukrzyca może być siódmym powodem zgonów.

Szereg czynników zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę, w tym wywiad rodzinny w tej chorobie. Czynniki stylu życia również odgrywają ważną rolę, więc lekarze rutynowo zalecają zmiany diety i zwiększenie aktywności fizycznej w celu obniżenia poziomu cukru we krwi.

Okra może pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi u niektórych osób z cukrzycą. Badania nad wpływem tego obskurnego warzywa są nadal we wczesnych stadiach, ale wyniki są obiecujące.

Co to jest okra?

Okra na stole.

Okra rozwija się w umiarkowanym klimacie, produkując duże kwiaty przypominające hibiskus, które ostatecznie dają zielone strąki nasion. Jest członkiem rodziny malwy, która obejmuje wiele innych popularnych roślin, w tym hibiskusa, kakao i bawełny.

Naukowo znany jako „okra” mógł być uprawiany już w 2000 r. W Egipcie.

Smak Okry jest łagodny, a cała kapsuła nasienna może zostać zjedzona. Ten owocopodobny owoc ma długą tradycję w medycynie tradycyjnej.

Królewskie Ogrody Botaniczne Kew doniosły, że w tradycyjnej medycynie Wschodu liście okry i owoce były używane jako środki przeciwbólowe, nawilżające i do leczenia zaburzeń układu moczowego. W medycynie kongijskiej okra służy do bezpiecznego porodu podczas porodu.

Okra dla cukrzycy

Cukrzycę często można dobrze opanować, zwiększając poziom hormonu zwanego insuliną i innymi terapiami medycznymi. Jednak niektórzy chorzy na cukrzycę chcą uniknąć regularnych iniekcji insuliny. Inni doświadczają spadków poziomu cukru we krwi i innych nieprzyjemnych efektów ubocznych, a leki przeciwcukrzycowe nie działają dla wszystkich.

Możliwość, że łatwo dostępny zasobnik nasion może pomóc w kontrolowaniu cukrzycy, jest ekscytująca. Ale nie ma jeszcze dowodów, że okra może wyleczyć cukrzycę. Jak dotąd badania nad okra dotyczyły jedynie jego wpływu na zwierzęta. Ciała ludzkie są podobne do zwierząt, ale nie wszystkie badania na zwierzętach udały się u ludzi.

Zwiększona absorpcja cukru przez mięśnie

Opublikowane w 2005 r. Badanie dotyczyło wpływu okry na szczury z cukrzycą. Substancja nazywana myricetin jest obecna w okrze i niektórych innych produktach spożywczych, w tym czerwonym winie i herbacie.

Naukowcy wyizolowali miricetin z okry, a następnie podali ją szczurowi. Zabieg wzmógł wchłanianie cukru w ​​mięśniach szczurów, obniżając ich poziom cukru we krwi.

Przegląd z 2012 roku wskazuje na szereg innych badań laboratoryjnych i na zwierzętach, które łączyły myricetin z obniżaniem poziomu cukru we krwi. Badanie dowodzi, że myricetin może również zmniejszyć inne czynniki ryzyka cukrzycy.

Zmniejszenie skoku cukru we krwi po jedzeniu

W opublikowanym w 2011 roku badaniu odkryto związek między okrą a obniżeniem poziomu cukru we krwi po jedzeniu.

Naukowcy karmili szczury ciekłym cukrem, a także oczyszczoną okrę przez rurkę do karmienia. Szczury, które spożywały okrę, doświadczyły zmniejszenia skoku cukru we krwi po karmieniu. Autorzy badania uważają, że dzieje się tak, ponieważ okra blokuje wchłanianie cukru w ​​jelitach.

W badaniu zbadano także możliwe interakcje między lekiem okra i metforminą, lekiem, który może obniżyć poziom cukru we krwi w cukrzycy typu 2. Okazało się również, że Okra blokuje wchłanianie metforminy. Sugeruje to, że okra może zmniejszać skuteczność metforminy i dlatego nie powinna być spożywana w tym samym czasie co lek.

Niższy poziom cukru we krwi

Badanie z 2011 r. Opublikowało w punktach związek między spożywaniem okry i niższym poziomem cukru we krwi. Naukowcy pozwolili, aby poziom cukru we krwi szczurów z cukrzycą utrzymywał się przez 14 dni. Następnie podano szczurom sproszkowane ekstrakty z okry skórki i nasiona w ilości do 2000 miligramów na kilogram masy ciała.

Nie było żadnych trujących efektów związanych z tymi względnie wysokimi dawkami okry. Szczury, które zjadły okrę, zmniejszyły poziom cukru we krwi po 28 dniach od jedzenia okry. Badanie zakończyło się w dniu 28, więc nie jest jasne, czy wpływ na poziom cukru we krwi trwałby dłużej.

Ryzyka

Niewiele badań wiązało okra z negatywnymi efektami ubocznymi, ale możliwe są pewne negatywne skutki uboczne:

 • Okra może spowodować, że metformina będzie mniej skuteczna.
 • Okra zawiera wiele substancji znanych jako szczawiany. Szczawiany mogą zwiększać ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych u osób podatnych na kamienie nerkowe.
 • Okra może zawierać bakterie, pestycydy i inne niebezpieczne substancje, jeśli nie zostanie dokładnie umyta. Ludzie nigdy nie powinni spożywać zgniłej okry, zamrożonej okry, która minęła od daty jej wygaśnięcia, lub okry, która nie została dokładnie umyta.
 • Osoby z alergią na okrę nie powinny spożywać okry. Osoby z alergią na inne rośliny z rodziny ślazowca, takie jak hibiskus lub bawełna, mogą być również uczulone na okrę.

Odżywianie

Miska smażonych okra i innych warzyw.

Nawet jeśli okra okazuje się nieskuteczna w walce z cukrzycą, pozostaje bezpieczną przekąską dla osób chorych na cukrzycę. Jedna porcja 100 gramów zawiera tylko 30 kalorii, ale oferuje szereg korzyści odżywczych:

 • Okra nie zawiera tłuszczów nasyconych ani cholesterolu
 • Okra jest bogata w błonnik, zawierający 9 procent zalecanej dziennej wartości (RDV)
 • Okra zawiera 8 procent RDV wapnia, 43 procent RDV manganu, 10 procent RDV żelaza i miedzi i 44 procent RDV witaminy K

Inne korzyści zdrowotne

Okra jest bogata w substancje ochronne znane jako przeciwutleniacze, w tym myricetin.Według National Center for Complementary and Integrative Health, przeciwutleniacze mogą zmniejszać stres oksydacyjny, proces, który uszkadza komórki w ciele. Stres oksydacyjny odgrywa rolę w rozwoju cukrzycy, a także chorób takich jak:

 • Choroba Parkinsona
 • Choroba Alzheimera
 • Zaćma
 • Zwyrodnienie plamki żółtej
 • Choroby serca i naczyń krwionośnych
 • Nowotwór

Oprócz swoich zalet antyoksydacyjnych, okra może również zmniejszyć zmęczenie. W opublikowanym badaniu z 2015 roku stwierdzono, że substancje występujące w nasionach okry, znanych jako polifenole i flawonoidy, mogą zmniejszyć zmęczenie.

Jedno z badań, w którym uczestniczyło 72 pacjentów z nefropatią cukrzycową, sugerowało, że spożywanie okry tradycyjną metodą leczenia cukrzycy może zmniejszać stężenie kwasu moczowego. Może to być korzystne dla osób z dną.

Uprawa i gotowanie okra

Okra kwitnie, gdy temperatura gleby przekracza 65 ° F i jest odporna na ciepło przez całe lato. informują, że pierwsze zbiory trwają około 2 miesięcy od daty sadzenia.

Rośliny są wysokie, rosnące co najmniej od 2 do 3 stóp, a więc potrzebują przestrzeni do wzrostu. Mogą również wymagać tyczenia.

Okra jest bezpieczna do jedzenia na surowo lub gotowana. W niektórych regionach smażone okra jest popularnym dodatkiem. Okra pasuje również do niektórych zup, takich jak gumbo, sałatki i może być marynowana.

Sugerowano, że cytryna może pomóc w obniżeniu poziomu glukozy we krwi, ale jedno z badań na szczurach chorych na cukrzycę wykazało, że nie miało to znaczącej różnicy.

Like this post? Please share to your friends: