Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Operacja raka przełyku: „złe wyniki” z pewnymi objawami

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie pokazuje, że pacjenci cierpiący na raka przełyku mogą doświadczać różnych „skupień” objawów w miesiącach po operacji, a pacjenci z pewnymi klastrami mogą mieć zwiększone ryzyko śmierci z powodu tej choroby.

Rak przełyku definiowany jest jako rak przełyku, znany również jako przełyk lub rura pokarmowa.

Według danych Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego, w tym roku spodziewane jest 17 930 nowych przypadków raka przełyku w Stanach Zjednoczonych, z powodu 15 210 zgonów z powodu tej choroby.

Naukowcy, którzy przeprowadzili ostatnie badanie, prowadzone przez dr Annę Wikman z Karolinska Institutet w Szwecji, mówią, że tylko 25% wszystkich pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem przełyku jest poddawanych operacjom, ponieważ wielu pacjentów ma guzy, które są zbyt zaawansowane, aby usunąć lub nie są wystarczająco zdrowe dla procedury.

Spośród pacjentów poddanych operacji tylko 30% przeżywa 5 lat lub dłużej po zabiegu.

Badacze twierdzą, że operacja raka przełyku może powodować ciężkie objawy pooperacyjne u pacjentów, które mogą wpływać na jakość ich życia. Objawy obejmują problemy z jedzeniem i połykaniem, refluks, ból i zmęczenie.

Poprzednie badania dotyczące objawów innych nowotworów wykazały, że pacjenci mogą odczuwać objawy w określonych grupach i że te grupy mogą determinować wyniki pacjentów.

Aby sprawdzić, czy tak jest w przypadku raka przełyku, badacze przeanalizowali 402 pacjentów, którzy przeszli operację w tym stanie.

Odkryto trzy różne grupy objawów

Z przeprowadzonej analizy naukowcy stwierdzili, że pacjenci doświadczyli określonych objawów, które „zgrupowały” się w trzy oddzielne grupy po 6 miesiącach od operacji. Grupy te podzielono na objawy związane z:

  1. Zmęczenie i ból
  2. Refluks i kaszel
  3. Problemy z jedzeniem.

Badacze stwierdzili, że pacjenci, u których wystąpiły objawy refluksu i kaszlu, a także trudności z jedzeniem, częściej umierają z powodu raka przełyku w porównaniu z pacjentami, którzy nie doświadczyli tych grup objawów.

Dr Wikman mówi, że ich odkrycia sugerują, że pooperacyjne objawy raka przełyku nie powinny „być rozpatrywane w izolacji, ale należy wziąć pod uwagę skupiska objawów”.

Ona dodaje:

„Wydaje się, że pacjenci, którzy doświadczają zgrupowania określonych objawów, mają również zwiększone ryzyko śmiertelności poza wpływem innych znanych czynników prognostycznych.

Odkrycia te sugerują, że ważne może być zajęcie się tymi klasterami objawów w warunkach klinicznych, aby potencjalnie zmniejszyć zwiększone ryzyko śmiertelności z nimi związane. „

Jednak dr Wikman zauważa, że ​​ponieważ jest to pierwsze badanie, w którym analizowane są skupiska objawowe pacjentów leczonych operacyjnie z powodu raka przełyku, konieczne są dalsze prace w celu potwierdzenia istnienia tych klastrów.

Niedawno donoszono o badaniu sugerującym, że statyny mogą zmniejszać ryzyko raka przełyku.

PLMedBook