Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co należy wiedzieć o monofazowej kontroli urodzeń

Jednofazowe pigułki antykoncepcyjne są formą antykoncepcji. Zawierają one równe ilości hormonów estrogenu i progestyny ​​przez cały miesięczny cykl.

Przez ponad 50 lat pigułki antykoncepcyjne dały kobietom spokój ducha, wiedząc, że nie zajdą w ciążę, dopóki nie będą gotowe na dziecko. Według raportu Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) około 82 procent kobiet stosujących antykoncepcję stosuje pigułki antykoncepcyjne.

W ciągu ostatnich 50 lat pigułka antykoncepcyjna przeszła długą drogę i istnieje wiele różnych opcji dla kobiet, które używają pigułki do kontroli urodzeń. W tym artykule przyjrzymy się szczególnie pastylkom jednofazowym.

Czym są pigułki jednofazowe?

Monofazowe pigułki antykoncepcyjne w okrągłym opakowaniu.

Jednym z najczęstszych rodzajów pigułek antykoncepcyjnych jest pigułka złożona. Ten rodzaj pigułki zawiera zarówno progesteron, jak i estrogen.

Te dwa hormony działają na kilka sposobów, aby zapobiec ciąży:

 • poprzez zatrzymanie owulacji lub uwolnienie dojrzałego jaja
 • przez zgrubienie śluzu szyjkowego, przez co trudniej jest przedostać się plemnikom
 • przez pocienienie wyściółki macicy, co utrudnia implantację jaja

Ilość estrogenu i rodzaju progestyny ​​jest różna w każdej marce i typie pigułki. Większość tabletek zawiera 20 lub 35 mikrogramów (mcg) estrogenu. Istnieją różne rodzaje tabletek złożonych, w zależności od ilości hormonów w każdym opakowaniu.

Tabletki jednofazowe mają taką samą ilość estrogenu i progestyny ​​przez cały miesiąc tabletek.

Monofazowe pigułki antykoncepcyjne są najczęściej stosowane w celu zapobiegania ciąży u kobiet, które są aktywne seksualnie, ale istnieje wiele innych zastosowań, jak również. Niektóre kobiety, takie jak te z zespołem policystycznych jajników (PCOS), używają pigułki, aby pomóc regulować swoje cykle miesiączkowe.

Pigułka może również poprawić objawy cyklu miesiączkowego poprzez:

 • zmniejszając skurcze i ból
 • rozjaśnienie krwawienia
 • łagodzenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Medycznie, stosowanie pigułki antykoncepcyjnej może również poprawić gęstość kości i zdrowie kości, a także zmniejszyć ryzyko raka jajnika i macicy.

Tabletki wielofazowe

W przeciwieństwie do jednofazowych pigułek, tabletki wielofazowe mają różne ilości estrogenu i progestyny ​​w paczce tabletek.

Najbardziej rozpowszechniony typ tabletek wielofazowych jest trójfazowy, co oznacza, że ​​w zestawie tabletek występują trzy różne dawki estrogenu.

Ten rodzaj pigułki podąża za zmieniającymi się poziomami hormonów podczas cyklu menstruacyjnego kobiety.

Rodzaje i marki

Pakiety antykoncepcyjne w kalendarzu.

Pigułki jednofazowe są dostarczane w opakowaniach pigułek 21-dniowych lub 28-dniowych. W obu przypadkach tego typu tabletki mają taką samą ilość hormonów przez 21 dni.

 • Kobiety przyjmujące 21-dniową formułę zajęłyby 21 dni aktywnych hormonów, a następnie 1 tydzień nie zażywania tabletek.
 • Kobiety przyjmujące 28-dniową formulację przyjmowały również 21 dni aktywnych hormonów oraz 7 dni tabletek placebo.

Ta 7-dniowa przerwa od aktywnych hormonów to czas, w którym kobieta będzie miała okres.

Tabletki jednofazowe są najczęściej przepisywanym rodzajem kontroli urodzeń. Istnieje wiele marek jednofazowych pigułek, wszystkie zawierające estrogen (etynyloestradiol) i różne formuły progestyn.

Ta tabela zawiera listę różnych kombinacji progestagenów z przykładami marki:

Progestin Estrogen Przykłady marek
lewonorgestrel etynyloestradiol Alesse, Aviane, Levlite, Levora, Nordette
desogestrel etynyloestradiol Apri, Desogen, Orto-Cept
noretyndron etynyloestradiol Brevicon, Ortho-Novum, Modicon, Necon, Norinyl, Nortrel, Ovcon, Tri-Norinyl
noretyndron mestranol Norinyl
dioctan etylu etynyloestradiol Demulen, Zovia, Kelnor
octan noretyndronu etynyloestradiol Loestrin, Microgestin
norgestrel etynyloestradiol Lo-Ovral, Ovral
drospirenon etynyloestradiol jaśmin
norgestimate etynyloestradiol Orto-Cyclen

Kobieta powinna pamiętać, że niektóre z tych marek produkują również tabletki trójfazowe lub dwufazowe o tej samej nazwie.

Ludzie powinni zawsze rozmawiać z lekarzem, jeśli mają jakiekolwiek pytania dotyczące leków.

Zalety pigułek jednofazowych

Ciało każdego reaguje inaczej na pigułkę antykoncepcyjną. Niektóre kobiety odczuwają mniej działań niepożądanych podczas przyjmowania jednofazowej pigułki, ponieważ przyjmują stały poziom hormonów w swoich tabletkach.

Również kobiety przyjmujące tabletki złożone mogą mieć lżejsze miesiączki z mniejszą ilością skurczy. Niektóre rodzaje pigułek były związane ze zmniejszoną trądzikiem.

Badania wykazały również, że tabletki złożone mogą zmniejszyć ryzyko niektórych typów nowotworów, takich jak jajniki i endometrium.

Jednofazowe pigułki antykoncepcyjne są najczęściej przepisywane i badane. Oznacza to, że mają najwięcej badań wspierających ich bezpieczeństwo i skuteczność. Nie oznacza to jednak, że ten rodzaj kontroli urodzeń jest lepszy, bezpieczniejszy lub bardziej skuteczny niż inne marki lub typy.

Skutki uboczne

osoba mówiąca do lekarza, omawiająca pigułki antykoncepcyjne.

Skutki uboczne jednofazowych pigułek antykoncepcyjnych są takie same jak inne rodzaje pigułek antykoncepcyjnych. Mogą one obejmować:

 • plamienie lub krwawienie między okresami
 • możliwy przyrost wagi
 • nudności
 • zmiany nastroju lub depresja
 • tkliwość piersi

Objawy te zwykle nie budzą obaw, ale zawsze najlepiej jest porozmawiać o tym z lekarzem, aby mieć pewność.

Tabletki antykoncepcyjne zostały również powiązane z poważnymi schorzeniami. Każdy, kto wystąpi którykolwiek z następujących działań niepożądanych podczas przyjmowania tabletki, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem:

 • rozmazany obraz
 • silny ból klatki piersiowej lub ból brzucha
 • silny ból głowy
 • ból lub obrzęk nóg

Jeśli objawy wystąpią po godzinach, ktoś powinien udać się do najbliższej pogotowia.Objawy te mogą sygnalizować obecność zakrzepu krwi, który może spowodować udar lub atak serca.

Bez szybkiego leczenia mogą wystąpić bardzo poważne powikłania, a nawet śmierć.

Rozważania

Podczas stosowania jednofazowej pigułki antykoncepcyjnej jest zwykle bezpieczna, niektóre kobiety nie powinny używać pigułki.

Kobiety w wieku powyżej 35 lat, kobiety, które palą, lub kobiety, które miały historię poprzednich zakrzepów krwi, nie powinny stosować jednofazowych pigułek.

Przed zastosowaniem pigułki należy również ostrzec kobiety o ryzyku wystąpienia zakrzepów lub innych powikłań, jeśli występują u nich następujące schorzenia:

 • wysokie ciśnienie krwi lub ból w klatce piersiowej
 • cukrzyca
 • silne bóle głowy lub migreny
 • choroba serca lub wątroby
 • uderzenie

Kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować złożonej tabletki antykoncepcyjnej ze względu na ryzyko, że estrogen w tabletce może zmniejszyć produkcję i podaż mleka. Kobiety karmiące piersią, które chcą stosować hormonalną kontrolę urodzeń, powinny rozważyć zastosowanie pigułki zawierającej jedynie progestagen, aby uniknąć tego obawy.

Ponadto niektóre leki mogą nie być tak skuteczne, jeśli są przyjmowane z kontrolą urodzeń. Leki, które mogą wchodzić w interakcje z pigułką antykoncepcyjną to:

 • niektóre antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze
 • leki przeciwwstrząsowe
 • leki przeciw HIV
 • Dziurawiec

Kobiety przyjmujące te leki powinny o tym poinformować lekarza i mogą chcieć lub potrzebować innej formy kontroli urodzeń.

Na wynos

Jednofazowa pigułka antykoncepcyjna jest bardzo bezpieczną i skuteczną opcją dla wielu kobiet. Przy prawidłowym stosowaniu skuteczność w zapobieganiu ciąży wynosi 91-99 procent.

Może zająć eksperymentowanie z kilkoma różnymi markami, zanim zostanie znaleziona właściwa pigułka, dlatego ważne jest, aby pozostać w kontakcie z lekarzem i zgłaszać wszelkie działania niepożądane.

Like this post? Please share to your friends: