Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o raku okrężnicy

Rak jelita grubego występuje, gdy rozwijają się guzy w jelicie grubym. Jest to trzeci najczęstszy rodzaj raka w Stanach Zjednoczonych.

Okrężnica, czyli jelito grube, jest miejscem, w którym ciało ekstrahuje wodę i sól ze stałych odpadów. Odpady następnie przemieszczają się przez odbytnicę i opuszczają ciało przez odbyt.

Jest to również trzecia najczęstsza przyczyna śmierci związanej z rakiem, aw 2017 r. W Stanach Zjednoczonych (USA) pojawi się 95,520 nowych rozpoznań. Jednak postępy w diagnozowaniu, badaniach przesiewowych i leczeniu doprowadziły do ​​stałej poprawy przeżycia.

Regularne badania przesiewowe są zalecane po ukończeniu 50 lat.

Rak okrężnicy i rak odbytnicy mogą występować łącznie. To się nazywa rak jelita grubego. Rak odbytnicy pochodzi z odbytu, który jest ostatnim kilkunastometrowym odcinkiem jelita grubego, najbliżej odbytu.

Szybkie fakty dotyczące raka okrężnicy:

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących raka okrężnicy. Więcej szczegółów znajduje się w głównym artykule.

 • Rak jelita grubego dotyka jelita grubego i zwykle zaczyna się od polipów w ścianie jelita.
 • Objawy mogą pojawić się dopiero na późniejszym etapie, ale jeśli tak, problemy żołądkowo-jelitowe są częstymi objawami.
 • Leczenie obejmuje połączenie chemioterapii, radioterapii i chirurgii, co może prowadzić do kolostomii.
 • Zdrowy styl życia z dietą bogatą w błonnik i niskotłuszczową może pomóc w zapobieganiu rakowi okrężnicy, a badania przesiewowe mogą wykryć je we wczesnym stadium.

Objawy i oznaki

Rak jelita grubego wpływa na jelita grubego. Zwykle rozwija się z łagodnych polipów.

Na wczesnych etapach choroby często nie występują żadne objawy, ale objawy mogą się rozwijać wraz z postępem raka.

Zawierają:

 • biegunka lub zaparcie
 • zmiany w konsystencji stolca
 • luźne i wąskie stolce
 • krwawienie z odbytu lub krew w stolcu
 • bóle brzucha, skurcze, wzdęcia lub gaz
 • ból podczas ruchów jelit
 • ciągłe dążenie do defekacji
 • osłabienie i zmęczenie
 • niewyjaśniona utrata masy ciała
 • zespół jelita drażliwego (IBS)
 • niedokrwistość z niedoboru żelaza

Jeśli rak rozprzestrzenił się na nowe miejsce w ciele, dodatkowe objawy mogą pojawić się w nowym obszarze. Najczęściej dotyczy wątroby.

Gradacja

Istnieją różne sposoby leczenia raka. Etapy zależą od tego, jak daleko rozprzestrzenił się rak.

Oto krótkie podsumowanie powszechnie stosowanego czteroetapowego opisu, gdzie rak jest na początku każdego etapu.

Etap 0: Rak jest na bardzo wczesnym etapie. Jest znany jako rak in situ. Nie urósł dalej niż wewnętrzna warstwa okrężnicy.

Etap 1: Rak wyrósł na następną warstwę tkanki, ale nie dotarł do węzłów chłonnych lub innych narządów.

Etap 2: Rak osiągnął zewnętrzne warstwy okrężnicy, ale nie rozprzestrzenił się poza okrężnicę.

Stadium 3: Rak wyrósł przez zewnętrzne warstwy okrężnicy i osiągnął od jednego do trzech węzłów chłonnych. Nie rozprzestrzenił się na odległe strony.

Stadium 4: Rak osiągnął inne tkanki poza ścianą okrężnicy. W miarę postępu etapu 4 rak osiąga odległe części ciała.

Rak rozwija się stopniowo. Każdy etap nie jest ustalony, ale opisuje fazę, w której zachodzą pewne zmiany.

Leczenie

Leczenie będzie zależeć od rodzaju i etapu raka, wieku, stanu zdrowia i innych cech pacjenta.

Nie ma jednego leczenia na raka, ale najczęstsze opcje raka okrężnicy to chirurgia, chemioterapia i radioterapia.

Zabiegi mają na celu usunięcie raka i złagodzenie wszelkich bolesnych objawów.

Chirurgia

Operacja raka jelita grubego często oznacza, że ​​osoba będzie potrzebowała kolostomii. Worek zbiera odpady ze stomii, omijając potrzebę dolnego odcinka jelita grubego.

Operacja usunięcia części lub całej okrężnicy jest nazywana kolektomią. Chirurg usuwa część okrężnicy zawierającej raka i okolicę.

Pobliskie węzły chłonne są również zazwyczaj usuwane. Zdrowa część okrężnicy zostanie przywrócona do odbytnicy lub przytwierdzona do stomii w zależności od rozmiaru kolektomii.

Stoma to otwór wykonany w ścianie brzucha. Odpady przejdą do worka, usuwając potrzebę dolnego odcinka okrężnicy. Nazywa się to kolostomią.

Niektóre małe, zlokalizowane nowotwory można usunąć za pomocą endoskopii.

Chirurgia laparoskopowa, wykorzystująca kilka małych nacięć w jamie brzusznej, może być opcją usunięcia większych polipów.

Chirurgia paliatywna może złagodzić objawy w przypadku nieuleczalnych lub zaawansowanych nowotworów. Celem jest złagodzenie wszelkich niedrożności okrężnicy i opanowanie bólu, krwawienia i innych objawów.

Chemoterapia

Chemioterapia podaje substancje chemiczne, które zakłócają proces podziału komórki poprzez niszczenie białek lub DNA w celu uszkodzenia i zabicia komórek rakowych.

Te zabiegi są ukierunkowane na szybko dzielące się komórki, w tym zdrowe. Zdrowe komórki mogą zazwyczaj wyleczyć się z dowolnego chemicznie wywołanego uszkodzenia, ale komórki rakowe nie mogą.

Chemioterapia jest powszechnie stosowana w leczeniu raka, który rozprzestrzenił się, ponieważ leki przemieszczają się przez całe ciało. Leczenie odbywa się w cyklach, więc organizm ma czas na leczenie między dawkami.

Typowe działania niepożądane obejmują:

 • wypadanie włosów
 • nudności
 • zmęczenie
 • wymioty

Terapie skojarzone często łączą wiele rodzajów chemioterapii lub łączą chemioterapię z innymi terapiami.

Promieniowanie

Radioterapia uszkadza i zabija komórki nowotworowe, skupiając na nich wysokoenergetyczne promieniowanie gamma.

Radioaktywne promieniowanie gamma emitowane jest z metali takich jak rad, lub z wysokoenergetycznych promieni rentgenowskich. Radioterapię można stosować jako samodzielne leczenie w celu zmniejszenia guza lub zniszczenia komórek nowotworowych lub wraz z innymi terapiami przeciwnowotworowymi.

Radioterapia nie jest często stosowana aż do późniejszego etapu. Mogą być stosowane, jeśli rak odbytnicy we wczesnym stadium przenika przez ścianę odbytu lub podróżował do pobliskich węzłów chłonnych.

Działania niepożądane mogą obejmować:

 • łagodne zmiany skórne przypominające oparzenia słoneczne lub opaleniznę
 • nudności
 • wymioty
 • biegunka
 • zmęczenie
 • apetyt i utrata masy ciała

Większość działań niepożądanych ustępuje po kilku tygodniach po zakończeniu leczenia.

Zapobieganie

Standardowe środki zapobiegawcze obejmują:

 • utrzymanie zdrowej wagi
 • ćwiczenia
 • spożywanie dużej ilości owoców, warzyw i pełnych ziaren
 • zmniejszenie spożycia tłuszczów nasyconych i czerwonego mięsa

Ludzie są również zalecane, aby ograniczyć spożycie alkoholu i rzucić palenie.

Przyczyny

Zwykle komórki organizmu postępują zgodnie z uporządkowanym procesem wzrostu, dzielenia i śmierci. Rak zachodzi, gdy komórki rosną i dzielą się w sposób niekontrolowany, bez umierania.

Większość nowotworów okrężnicy pochodzi z nienowotworowych lub łagodnych guzów zwanych polipami gruczolakowatymi, które tworzą się na wewnętrznych ścianach jelita grubego.

Komórki rakowe mogą rozprzestrzeniać się z nowotworów złośliwych na inne części ciała poprzez układ krwionośny i limfatyczny.

Te komórki nowotworowe mogą rosnąć i atakować zdrową tkankę w pobliżu i całym ciele, w procesie zwanym przerzutami. Rezultatem jest poważniejszy, mniej uleczalny stan.

Dokładne przyczyny są nieznane, ale rak jelita grubego ma kilka potencjalnych czynników ryzyka.

Polipy

Rak okrężnicy zwykle wywodzi się z polipów przedrakowych, które istnieją w jelicie grubym.

Najczęstsze typy polipów to:

 • Gruczolaki: Mogą one przypominać normalną wyściółkę okrężnicy, ale wyglądają inaczej pod mikroskopem. Mogą stać się rakowe.
 • Hiperplastyczne polipy: Rak jelita grubego rzadko rozwija się z hiperplastycznych polipów, ponieważ są one zazwyczaj łagodne.

Niektóre z tych polipów mogą z czasem stać się złośliwymi nowotworami okrężnicy, jeśli nie zostaną usunięte podczas wczesnych etapów leczenia.

Geny

Niekontrolowany wzrost komórek może się zdarzyć, jeśli dochodzi do genetycznych uszkodzeń lub jeśli zmiany w DNA mają wpływ na podział komórki. Genetyczne predyspozycje mogą być dziedziczone od członków rodziny, ale większość nowotworów jelita grubego występuje u osób bez historii rodziny.

Niektórzy ludzie rodzą się z pewnymi mutacjami genetycznymi, które powodują statystycznie większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się raka w późniejszym życiu. Czasami dana osoba będzie miała tę cechę genetyczną, ale rak nie rozwinie się, dopóki nie wyzwoli go czynnik środowiskowy.

Cechy, nawyki i dieta

Wiek jest ważnym czynnikiem ryzyka raka okrężnicy. Około 91 procent osób, które otrzymały diagnozę, ma ponad 50 lat.

Rak jelita grubego jest bardziej prawdopodobny u osób z siedzącym trybem życia, z otyłością iu osób palących tytoń.

Ponieważ okrężnica jest częścią układu trawiennego, dieta jest ważnym czynnikiem. Diety o niskiej zawartości błonnika i wysokiej zawartości tłuszczu, kalorii, czerwonego mięsa, alkoholu i przetworzonych mięs zostały powiązane z wyższym ryzykiem zachorowania na raka okrężnicy.

Warunki bazowe

Niektóre stany i leczenie wiążą się ze zwiększonym ryzykiem raka okrężnicy.

Obejmują one:

 • cukrzyca
 • akromegalia, zaburzenie hormonu wzrostu
 • radioterapia innych nowotworów
 • nieswoiste zapalenie jelit, takie jak wrzodziejące zapalenie okrężnicy lub choroba Leśniowskiego-Crohna

Perspektywy

Jeśli rak jelita grubego zostanie zdiagnozowany na etapie 1, istnieje 92 procent szans na przeżycie co najmniej kolejnych 5 lat. Na etapie 4 odsetek wynosi 11 procent.

Z tego powodu zaleca się coroczne badanie przesiewowe dla mężczyzn i kobiet w wieku od 50 do 75 lat, zwłaszcza, że ​​objawy mogą się nie pojawić aż do progresji nowotworu.

American Cancer Society sugeruje kolonoskopię do wczesnego wykrywania raka okrężnicy, ponieważ jest to najdokładniejsza metoda. Wizualizuje całą okrężnicę i pozwala chirurgowi usunąć polipy podczas zabiegu.

Inne testy przesiewowe obejmują:

 • coroczne badania krwi utajonej w kale
 • badanie DNA w stolcu
 • elastyczna sigmoidoskopia co 5 lat
 • Kolonografia CT co 5 lat

Te zalecenia dotyczące częstotliwości zależą od indywidualnego ryzyka zachorowania na raka okrężnicy.

Diagnoza

Lekarz przeprowadzi pełny fizyczny egzamin i zapyta o historię osobistą i rodzinną.

Rozpoznanie zwykle wykonuje się po kolonoskopii lub rentgenem z baru.

Kolonoskopia

Długa, elastyczna rurka z kamerą na jednym końcu wkładana jest do odbytnicy w celu zbadania wnętrza jelita grubego.

Pacjent może wymagać specjalnej diety przez 24 do 48 godzin przed zabiegiem. Okrężnica będzie również wymagać oczyszczenia za pomocą silnych środków przeczyszczających, procesu znanego jako prep jelita.

Jeśli polipy znajdują się w okrężnicy, są usuwane i wysyłane do patologa w celu wykonania biopsji, badanie pod mikroskopem, które wykrywa komórki rakowe lub przedrakowe.

Podobna procedura, zwana elastyczną sigmoidoskopią, bada mniejszą część obszaru jelita grubego. Wiąże się to z mniejszym przygotowaniem, a pełna kolonoskopia może nie być potrzebna, jeśli polipy nie zostaną znalezione lub znajdują się na niewielkim obszarze.

Podwójnie kontrastowa lewatywa barowa

W tej procedurze rentgenowskiej wykorzystuje się płyn zwany barem, aby uzyskać wyraźniejsze wyniki obrazowania niż może dostarczyć standardowe promieniowanie rentgenowskie. Przed lewatywą z baru pacjent musi pościć przez kilka godzin.

Ciekły roztwór zawierający pierwiastek barowy jest następnie wstrzykiwany do okrężnicy przez odbytnicę, po którym następuje krótkie pompowanie powietrza w celu wygładzenia warstwy baru w celu uzyskania optymalnych wyników.

Następnie wykonuje się zdjęcie rentgenowskie okrężnicy i odbytnicy. Barium będzie biały na zdjęciu rentgenowskim, a nowotwory i polipy pojawią się jako ciemne kontury.

Jeśli biopsja sugeruje raka jelita grubego, lekarz może zlecić prześwietlenie klatki piersiowej, USG lub tomografia komputerowa płuc, wątroby i jamy brzusznej w celu oceny rozprzestrzeniania się raka.

Może również wystąpić test krwi na substancję wytwarzaną przez niektóre komórki rakowe zwane antygenem rakowo-płodowym (CEA).

Po postawieniu diagnozy lekarz określi stadium raka w oparciu o wielkość i rozległość guza oraz rozprzestrzenianie się na pobliskie węzły chłonne i odległe narządy.

Stadium raka określi opcje leczenia i poinformuje o prognozie lub prawdopodobnym przebiegu choroby.

PLMedBook