Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy możesz żyć bez trzustki?

Chociaż możliwe jest życie bez trzustki, lekarze zalecają jedynie usunięcie trzustki, gdy dana osoba cierpi na poważne schorzenie, takie jak ciężkie nawracające zapalenie trzustki lub rak trzustki.

W większości przypadków zabiegi medyczne mogą zastąpić trzustkę, ale osoby żyjące bez trzustki wymagają starannego monitorowania i opieki medycznej. Usunięcie trzustki oznacza także, że osoba będzie musiała dokonać wielu zmian w stylu życia, na które trudno jest się przystosować.

Czy możesz żyć bez trzustki?

Schemat trzustki

Trzustka to gruczoł, który wydziela hormony, które człowiek musi przeżyć, w tym insulinę. Wiele lat temu poważne problemy z trzustką prawie zawsze kończyły się śmiercią. Teraz ludzie mogą żyć bez trzustki.

Operacja usunięcia trzustki nazywa się pankreatektomią. Operacja może być częściowa, usuwając jedynie chorą część trzustki lub chirurg może usunąć całą trzustkę.

Kompletna pankreatektomia, która usuwa całą trzustkę, również wymaga usunięcia części żołądka, części jelita cienkiego zwanego dwunastnicą i końca przewodu żółciowego. Również pęcherzyk żółciowy i śledziona mogą zostać usunięte.

Ta rozległa operacja może być niebezpieczna i zmienia życie. Po usunięciu trzustki u osoby rozwinie się cukrzyca. Muszą zmienić dietę i styl życia i będą musieli przyjmować insulinę do końca życia.

Ludzie, którzy nie są w stanie wytworzyć wystarczającej ilości insuliny, chorują na cukrzycę, dlatego usunięcie trzustki automatycznie wyzwala tę chorobę.

Usunięcie trzustki może również zmniejszyć zdolność organizmu do wchłaniania składników odżywczych z pożywienia. Bez sztucznych zastrzyków insuliny i enzymów trawiennych, osoba bez trzustki nie może przeżyć.

W jednym badaniu z 2016 roku stwierdzono, że około trzy czwarte osób bez raka przeżyło co najmniej 7 lat po usunięciu trzustki. Wśród osób z rakiem 7-letnie przeżycia wahały się od 30-64%, w zależności od rodzaju nowotworu i stopnia, w jakim się rozprzestrzeniają.

Co robi trzustka?

strzykawka z insuliną

Znajdująca się głęboko w jamie brzusznej między żołądkiem i kręgosłupem trzustka jest płaskim gruczołem w kształcie liścia. Gruczoły to narządy, które wydzielają substancje chemiczne, które organizm potrzebuje do funkcjonowania.

Trzustka podzielona jest na trzy części: szeroki koniec zwany głową, cienki koniec zwany ogonem i część środkowa zwana ciałem.

Trzustka wytwarza insulinę, hormon regulujący poziom cukru we krwi. Kiedy organizm nie wytwarza insuliny, poziom cukru we krwi (glukozy we krwi) może stać się niebezpiecznie wysoki.

Bez insuliny, aby pomóc organizmowi w absorpcji glukozy we krwi, organizm nie może używać glukozy z pożywienia. Może to prowadzić do niedożywienia i innych poważnych problemów zdrowotnych.

Trzustka produkuje również soki trawienne, które pomagają organizmowi rozpaść się i wchłonąć pokarm. Część trzustki produkująca soki trawienne nazywa się zewnątrzwydzielniczą trzustką, natomiast część trzustki odpowiedzialna za wytwarzanie insuliny nazywa się endokrynną trzustką.

Hormony dostają się do krwi, podczas gdy enzymy trawienne przepływają przez rurkę zwaną kanałem trzustki do części jelita cienkiego zwanej dwunastnicą. Wątroba i woreczek żółciowy uwalniają również soki trawienne i inne substancje chemiczne do dwunastnicy, umożliwiając tym organom wspólne działanie, aby pomóc organizmowi wchłonąć pokarm.

Dlaczego trzustka zostanie usunięta?

Lekarze mogą usunąć trzustkę z kilku powodów, w tym:

Rak trzustki

Rak trzustki jest jednym z najniebezpieczniejszych nowotworów. Tylko 7 procent osób z tym typem raka żyje dłużej niż 5 lat po postawieniu diagnozy. Dzieje się tak głównie dlatego, że rak trzustki jest trudny do wykrycia we wczesnym stadium, co pozwala mu przeniknąć do innych narządów.

Istnieją dwa rodzaje operacji na raka trzustki:

  • Leczenie chirurgiczne, które stosuje się w celu usunięcia wszystkich nowotworów, potencjalnie lecząc daną osobę. Ten rodzaj operacji musi się odbyć, zanim choroba się rozprzestrzeni.
  • Chirurgia paliatywna, która służy do przedłużenia życia osoby i zmniejszenia nasilenia niektórych objawów.

Przewlekłe zapalenie trzustki

Przewlekłe zapalenie trzustki to infekcja lub zapalenie trzustki, które powraca lub wraca. Niektóre formy przewlekłego zapalenia trzustki są dziedziczne.

Zapalenie trzustki może być bardzo bolesne, a nawet śmiertelne. Gdy inne metody leczenia zawiodą lub gdy trzustka zostanie poważnie uszkodzona, lekarz może zalecić całkowite lub częściowe usunięcie trzustki.

Śródciągowy brodawkowaty nowotwór śluzowy

Śródciągowe brodawkowate nowotwory mukowiscydozy (IPMN) są nowotworami przedrakowymi, które rosną w kanałach trzustki. Mogą rozwinąć się w raka, jeśli nie są leczone. Lekarz może czasami zalecić usunięcie całości lub części trzustki, aby zapobiec rakowi

Usunięcie trzustki nie jest jedynym leczeniem dla żadnego z tych warunków. Lekarz oceni ryzyko i korzyści związane z zabiegiem chirurgicznym z osobą i weźmie pod uwagę ogólny stan zdrowia podczas podejmowania decyzji o najlepszej opcji leczenia.

Odzyskiwanie i zmiany stylu życia

pani mówiąca bez cukru

Osoba pozostanie w szpitalu przez kilka dni do kilku tygodni po operacji, w zależności od ich stanu. W dniach następujących po operacji, osoba będzie na diecie płynnej, a stałe pożywienie powoli dodaje się w czasie.

Normalne jest odczuwanie bólu w kolejnych dniach po zabiegu, a pełne odzyskanie sił może zająć kilka miesięcy. Osoba nie będzie w stanie prowadzić pojazdu przez 2-3 tygodnie po operacji.

Można żyć zdrowo bez trzustki, ale wymaga to ciągłej opieki medycznej. Usuwanie trzustki powoduje cukrzycę i może zmienić zdolność organizmu do trawienia pokarmu. Wymaga to dożywotniego leczenia cukrzycy, w tym diety niskokalorycznej o niskiej zawartości węglowodanów.

Lekarz może zalecić spożywanie kilku mniejszych posiłków każdego dnia, aby uniknąć skoku cukru we krwi. Unikanie narkotyków i alkoholu może pomóc w utrzymaniu długotrwałego zdrowia.

Osoba ta będzie potrzebować regularnych zastrzyków insuliny. W niektórych przypadkach zastrzyki te można zastąpić pompą insulinową. Może być konieczne zażywanie enzymów trawiennych przy każdym posiłku, aby zapewnić prawidłowe wchłanianie pokarmu.

Perspektywy

Perspektywy dla osób bez trzustki zależą od tego, dlaczego trzustka została usunięta. Osoby z rakiem trzustki mogą nadal wymagać leczenia nowotworów, jeśli rozprzestrzenią się na inne obszary ciała. Dla innych osób usunięcie trzustki całkowicie leczy jej stan.

Dzięki odpowiedniej opiece medycznej, zmianom stylu życia i diety oraz zobowiązaniu do przyjmowania insuliny w razie potrzeby, możliwe jest prowadzenie względnie normalnego i zdrowego życia.

Like this post? Please share to your friends: