Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czym jest clenbuterol?

Clenbuterol jest podobnym do sterydów związkiem chemicznym, który początkowo opracowano w celu leczenia astmy u koni, działając przez złagodzenie dróg oddechowych w płucach zwierząt.

Lek jest zarówno lekiem obkurczającym, jak i rozszerzającym oskrzela. Lek zmniejszający przekrwienie powoduje rozrzedzenie krwi w celu obniżenia ciśnienia krwi, podczas gdy lek rozszerzający oskrzela rozszerza naczynia przenoszące tlen, dzięki czemu zwiększa się objętość tlenu we krwi.

W niektórych krajach Europy i Ameryki Łacińskiej clenbuterol jest zatwierdzony jako lek na astmę również dla ludzi. Ale w Stanach Zjednoczonych jest to substancja zakazana w tym celu.

W USA w przeszłości clenbuterol był stosowany w hodowli zwierząt, a także przez weterynarzy. W 1991 r. Amerykańska Służba ds. Bezpieczeństwa i Kontroli Żywności stwierdziła, że ​​była karmiona żywym inwentarzem, więc zwierzęta zyskały więcej mięśni i mniej tłuszczu. Ale znowu, w wielu krajach, clenbuterol jest nielegalny w użyciu dla zwierząt.

Lek jest obecnie kontrowersyjny ze względu na jego zastosowanie w kulturystyce i programach odchudzających.

W tym artykule przyjrzymy się, jak działa clenbuterol, kiedy jest używany i jakie są zagrożenia dla osób, które go przyjmują.

Co robi clenbuterol?

Pigułki Clenbuterol w blistrze.

Clenbuterol stymuluje zarówno serce, jak i centralny układ nerwowy. Ma podobny wpływ na organizm jak epinefryna i amfetamina.

Jest to również beta-2-agonista, który jest przeciwieństwem beta-blokera. Podczas gdy beta-bloker zmniejsza produkcję epinefryny i noradrenaliny, zwiększa ją klenbuterol.

Ten wzrost doprowadzi do różnych efektów, takich jak:

  • szybkie spalanie tłuszczu
  • pobudliwość
  • nerwowość
  • zwiększona energia
  • większa determinacja

Dlaczego stosuje się clenbuterol?

Początkowe stosowanie Clenbuterolu było lekiem na astmę. Jednak kulturystów, sportowców wyczynowych i tych, którzy chcą schudnąć, teraz używają narkotyków.

Clenbuterol może być stosowany jako pomoc odchudzająca, ponieważ może zwiększyć metabolizm osoby. Oprócz zmniejszania tkanki tłuszczowej i masy ciała, pozwala on jednocześnie zachować zarówno masę mięśniową, jak i siłę ciała w tym samym czasie.

Clenbuterol stał się znany jako tajemnica diety gwiazdy ze względu na jego wykorzystanie przez znane osobistości i znanych sportowców.

Jedno badanie, w którym dokonano przeglądu danych z dwóch regionalnych centrów zatruć w USA, wykazało, że w 11 z 13 zgłoszonych przypadków osób przyjmujących clenbuterol było używane z powodów utraty wagi lub w ramach reżimu kulturystycznego.

Światowa agencja antydopingowa zakazała stosowania klenbuterolu przez cały czas, zarówno w konkurencji, jak i poza nią.

Dawkowanie

Kobieta bierze pigułki lekarstwo z szkłem woda.

Sportowcy i kulturyści biorący clenbuterol często pracują nad cyklem programu, który obejmuje okresy włączenia i wyłączenia.

Taki program może oznaczać 2 dni przyjmowania klenbuterolu i 2 dni bez przyjmowania jakiegokolwiek, a może tygodnia przyjmowania leku, a następnie tygodnia jego braku.

Dawkowanie może się różnić, w zależności od czynników, które uwzględniają płeć i tolerancję, i można je podawać doustnie lub wstrzykiwać.

Obie metody mają ryzyko. Zastrzyki mogą powodować powstawanie blizn lub pęcherzyków powietrza we krwi, podczas gdy tabletki mogą wpływać na wątrobę.

W przypadku stosowania w Europie i Ameryce Łacińskiej w celu otwarcia dróg oddechowych w przypadkach astmy zalecana dawka wynosi 0,02-0,04 miligrama (mg) na dobę.

Zagrożenia i skutki uboczne

Powód, dla którego clenbuterol jest zakazany w tak wielu krajach i stał się tak kontrowersyjny, wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi.

Wiele działań niepożądanych jest takich samych jak te związane z amfetaminą, w tym:

  • niepokój
  • drżący
  • bóle głowy
  • nienormalne pocenie się
  • podwyższona temperatura ciała

Clenbuterol może również mieć negatywny wpływ na serce, takie jak kołatanie serca, migotanie przedsionków lub nieregularne i często szybkie bicie serca oraz problemy z ciśnieniem krwi.

Zwiększona częstość akcji serca i rozszerzenie spowodowane przez lek mogą prowadzić do tak zwanego hipertrofii serca. Ten stan występuje, gdy serce rośnie do nienormalnego rozmiaru, co z kolei może prowadzić do zawału serca, a ostatecznie do śmierci.

Clenbuterol zawiera również dopaminę, która jest powszechnie znana jako hormon nagrody. Dopamina jest ściśle związana z uzależnieniem. Jako taki, clenbuterol może być bardzo uzależniający.

W wielu krajach clenbuterol nie może być stosowany u zwierząt, które będą spożywane przez ludzi.

W 1994 r. 140 osób w Hiszpanii zostało hospitalizowanych po zjedzeniu mięsa skażonego klenbuterolem. Podobnie, w 2006 r. 336 osób w Chinach zostało zatrute po spożyciu wieprzowiny, która je zawierała.

Clenbuterol może zmniejszać ilość potasu naturalnie występującego w organizmie. W związku z tym ci, którzy przyjmują go jako lek często będą spożywali zwiększoną ilość bananów, aby zastąpić potas.

Sportowcy często towarzyszą przyjmowaniu klenbuterolu wraz z dietą bogatą w białko, umiarkowaną w węglowodany i niską zawartość tłuszczu.

Obecne badania

Kulturysta podnoszenie ciężarów na siłowni.

Nastąpił wzrost wykorzystania klenbuterolu jako leku do kulturystyki i celów odchudzania, a ludzie uzyskują go za pośrednictwem Internetu.

Ale ze względu na ukryte zagrożenia związane z Clenbuterol, może to być poważne ryzyko dla tych, którzy biorą go regularnie.

Departament Medycyny Ratunkowej w Newton, MA, poinformował o dwóch przypadkach osób przywiezionych na leczenie z powodu stosowania clenbuterolu.

Mężczyźni byli kulturystami, w wieku 18 i 22 lat, i mieli palpitacje serca, nudności, wymioty i ból w klatce piersiowej wkrótce po zażyciu clenbuterolu.

Pekińska Akademia Medyczna w Pekinie (Chiny) stwierdziła, że ​​małe dawki klenbuterolu mają minimalne działanie podczas testów na królikach. Jednak dawki średnie miały istotny wpływ na częstość akcji serca zwierząt, a wyższe dawki mogłyby nawet doprowadzić do śmierci.

Perspektywy

Wpływ, jaki clenbuterol może mieć na serce i mięśnie, zależy od tego, jak dużą dawkę ktoś przyjmuje i jak długo. Ryzyko wzrasta wraz z dawką i czasem trwania.

Osoby przyjmujące duże dawki mogą szybko doświadczać długotrwałych skutków ubocznych, takich jak zmniejszenie wielkości, wagi, siły i aktywności serca.

Clenbuterol jest nielegalny do spożycia przez ludzi w USA z ważnego powodu, a każdy, kto kupuje ten narkotyk w Internecie, powinien zachować szczególną ostrożność.

Podczas gdy niektórzy mogą podjąć ryzyko z powodu mniej szkodliwych skutków ubocznych, powinni zawsze pamiętać o potencjalnie ekstremalnych skutkach ubocznych.

Like this post? Please share to your friends: