Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy możesz zajść w ciążę zaraz po zażyciu pigułki?

Przyjmowanie pigułki nie oznacza, że ​​kobieta nigdy nie chce zajść w ciążę.

Jeśli nadejdzie czas, kiedy będzie chciała począć, może zastanawiać się, jak długo zajmie mu zajście w ciążę.

Odpowiedź na to pytanie może zależeć nie tylko od tego, kiedy przestała brać pigułkę, ale także od innych czynników, w tym wieku i ogólnego stanu zdrowia.

Szybkie informacje o zajściu w ciążę po zatrzymaniu pigułki:

 • Departament Zdrowia i Opieki Społecznej USA szacuje, że prawie 62 procent kobiet w wieku od 15 do 44 lat używa antykoncepcji.
 • Różnorodne tabletki antykoncepcyjne są dostępne na receptę w Stanach Zjednoczonych.
 • Czasami zażywanie pigułki może ukryć nieprawidłowości w cyklu menstruacyjnym.
 • Kobiety mogą nie zajść w ciążę zaraz po zatrzymaniu pigułki, ponieważ cykl miesiączkowy powraca sam.

Jak działa pigułka

Blistry hormonalnych pigułek antykoncepcyjnych antykoncepcyjnych.

Tabletki antykoncepcyjne służą kilku celom, w tym:

 • utrzymywanie stałego poziomu hormonów
 • zatrzymanie szczytu estrogenu, który powoduje owulację
 • pogrubienie śluzu szyjkowego, więc plemniki nie mogą dosięgnąć jajka

Oprócz zapobiegania ciąży, przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych oferuje wiele korzyści dla kobiet. Obejmują one zmniejszone krwawienie i skurcze podczas cyklu menstruacyjnego i zmniejszone ryzyko wystąpienia torbieli jajnika.

Tabletki antykoncepcyjne, które są przyjmowane o tej samej porze każdego dnia, zapobiegają ciąży 91 procentom kobiet na tabletkach złożonych i 95 procentom kobiet na miniaturowych tabletkach, jak podaje Departament Zdrowia i Opieki Społecznej USA.

Kiedy kobieta chce począć, przestaje brać pigułkę.

Ile czasu zajmuje ponowne rozpoczęcie cyklu menstruacyjnego?

Według brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia (NHS) okres kobiecy może być nieregularny przez okres do 3 miesięcy po tym, jak przestaje przyjmować pigułkę.

Lekarze nazywają pierwszy okres kobiety po zatrzymaniu pigułki „krwawieniem z odstawienia”, w którym może ona doświadczać krwawienia, które różnią się od jej okresu podczas stosowania pigułki.

Lekarze nazywają następny okres, w którym kobieta ma „okres naturalny”, który jest bardziej podobny do jej typowego okresu.

Jest możliwe, że nieregularny cykl menstruacyjny lub przywrócenie naturalnego cyklu menstruacyjnego z pigułki może wpłynąć na zdolność kobiety do poczęcia.

Co mówią badania?

Młoda kobieta we wczesnych stadiach ciąży trzymając się za brzuch.

Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych może spowodować krótkotrwałe opóźnienie w uzyskaniu ciąży od 2 do 6 miesięcy, gdy kobieta przestanie przyjmować tabletkę, w porównaniu do innych środków antykoncepcyjnych, jak wynika z duńskiego badania z 2013 r. Opublikowanego w czasopiśmie.

Badanie objęło 3 727 kobiet w wieku od 18 do 40 lat.

Uczestnicy byli proszeni o wypełnienie ankiety co miesiąc przez 12 miesięcy w celu ustalenia, czy ciąża wystąpiła.

Naukowcy odkryli również, że kobiety, które stosowały pigułki antykoncepcyjne dłużej niż krócej, częściej zachodziły w ciążę.

Podobnie, długotrwałe stosowanie nie miało negatywnego wpływu na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Badanie wykazało również, że kobiety, które używały tabletek antykoncepcyjnych, począwszy od wieku poniżej 21 lat, rzadziej zachodziły w ciążę w porównaniu z kobietami, które zaczęły przyjmować pigułki po 21 roku życia.

Naukowcy wysnuwali teorię, że młodsze kobiety, które zaczynają pigułki antykoncepcyjne, mogą mieć więcej nieprawidłowości w ich cyklu miesiączkowym w porównaniu z kobietami zaczynającymi pigułki antykoncepcyjne później.

Starsze badania opublikowane w wydaniu z 2009 r. Wykazały, że wcześniejsze stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych nie ma wpływu na zapłodnienie w krótkim okresie lub w ciągu jednego roku po próbie zajścia w ciążę.

Rozważania przy zatrzymywaniu pigułki

Przykłady czynników, które wpływają na prawdopodobieństwo poczęcia po zaprzestaniu stosowania pigułek antykoncepcyjnych, obejmują:

 • Ogólny stan zdrowia kobiety: Czynniki, takie jak zaburzenia tarczycy, zaburzenia przysadki mózgowej lub zespół policystycznych jajników (PCOS), mogą wpływać na szanse poczęcia. Kobiety, które są otyłe lub nadmiernie chude, mogą mieć problemy z zajściem w ciążę.
 • Zdrowie reprodukcyjne kobiety: kobiety, u których w przeszłości występowały infekcje miednicy, zablokowane jajowody lub endometrioza, mogą mieć większe problemy z zajściem w ciążę.
 • Zdrowie reprodukcyjne mężczyzny: Niska liczba plemników może wpłynąć na szanse zajścia w ciążę.
 • Jak często para uprawia seks: „Regularny” seks podczas próby poczęcia zazwyczaj uprawia seks co 2-3 dni. Seks rzadziej rzadziej powoduje ciążę.
 • Wiek kobiety: Wskaźnik spadku ciąży po osiągnięciu przez kobiety wieku 35 lat. Według NHS, 92 procent kobiet w wieku od 19 do 26 lat, pocznie w ciągu 1 roku od seksu bez zabezpieczenia. Szacuje się, że 82 procent kobiet, w wieku od 35 do 39 lat, pocznie w ciągu 1 roku po seksie bez zabezpieczenia.

Większość położników korzysta z rocznej oceny posiadania seksu bez zabezpieczenia jako punktu zwrotnego w ocenie płodności. Jeśli para nie poczuje się po próbie przez 1 rok, może chcieć zobaczyć położnika do dalszej oceny.

Na wynos

Kobieta trzyma test ciążowy.

Wiele czynników wpływa na zajście w ciążę. Zatrzymanie pigułki jest ważnym krokiem, więc upewnia się, że ciało kobiety jest w najlepszym możliwym stanie do wyobrazić.

Dodatkowe kroki, które kobieta może podjąć w celu zapewnienia zdrowej ciąży to:

 • witaminy prenatalne lub suplementy kwasu foliowego w celu uniknięcia zaburzeń porodowych
 • rzucenie palenia
 • powstrzymywanie się od picia alkoholu
 • ograniczenie stresu do minimum

Podczas gdy zatrzymanie pigułki może tymczasowo przedłużyć czas poczęcia, niektóre kobiety zaszły w ciążę natychmiast po tym, jak wyleciały z pigułki.

Dlatego ważne jest, aby kobieta była gotowa zająć się swoim ciałem podczas ciąży, gdy tylko ona i jej partner zaczną próbować począć.

Like this post? Please share to your friends: