Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

ALS można zapobiegać jedząc kolorowe owoce i warzywa

Jedzenie jaskrawo zabarwionych pokarmów, szczególnie żółtych, pomarańczowych i czerwonych, może zapobiec lub spowolnić wystąpienie stwardnienia zanikowego bocznego (ALS).

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Annals of Neurology, potwierdziło, że barwne karotenoidy zapobiegają wystąpieniu ALS, podczas gdy dieta bogata w likopen, beta-kryptoksantynę i witaminę C nie zmniejsza ryzyka ALS.

Karotenoidy sprawiają, że owoce i warzywa mają jasny czerwony, pomarańczowy lub żółty kolor i są dietetycznym źródłem witaminy A.

Wcześniejsze badania donoszą, że stres oksydacyjny przyczynia się do rozwoju ALS. Inne badania wykazały, że osoby z wysokim spożyciem antyoksydantów, takie jak witamina E, mają zmniejszone ryzyko wystąpienia ALS. Karotenoidy i witamina C są przeciwutleniaczami, dlatego naukowcy postanowili przeanalizować ich związek z ryzykiem ALS.

Co to jest ALS?

Około 20 000 do 30 000 Amerykanów ma ALS – powszechnie znaną jako choroba Lou Gehriga. Ponadto tysiące pacjentów jest diagnozowanych każdego roku z powodu choroby, zgodnie z National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS).

ALS jest postępującą chorobą atakującą komórki nerwowe (neurony) w rdzeniu kręgowym i mózgu, które dyktują działanie ochotniczych mięśni. Kiedy neurony dolnego i górnego ruchu ulegają uszkodzeniu, mięśnie, na które działają, powoli się psują i tracą, powodując paraliż.

Starszy autor, dr Alberto Ascherio, profesor Epidemiologii i Żywienia w Harvard School of Public Health w Bostonie, Mass, powiedział:

„ALS jest wyniszczającą chorobą zwyrodnieniową, która zazwyczaj rozwija się w wieku od 40 do 70 lat i dotyka więcej mężczyzn niż kobiet.” Zrozumienie wpływu spożycia pokarmu na rozwój ALS jest ważne. Nasze badanie jest jednym z największych do tej pory do zbadania roli dietetycznych przeciwutleniaczy w zapobieganiu ALS. „Do czynników ryzyka dla ALS należą:

  • Wiek – po 40 latach ryzyko jest większe.
  • Płeć – mężczyźni są bardziej zagrożeni niż kobiety.
  • Dziedziczność
  • Doświadczenia wojskowe – badania wykazały, że osoby z zapleczem wojskowym są bardziej zagrożone
  • Profesjonalny futbol – badania pokazują, że zawodowi piłkarze są bardziej zagrożeni śmiercią z powodu ALS i innych chorób neurodegeneracyjnych.

Kolorowe owoce i warzywa obniżają ryzyko ALS

Naukowcy wykorzystali dane z pięciu różnych grup:

  • National Institutes of Health (NIH) – AARP Diet and Health Study
  • Badanie Zapobiegania Nowotworom II – Kohorty Odżywiania
  • Wieloetniczna Kohorta
  • Badanie follow-up Health Professionals
  • Badanie zdrowia pielęgniarek

Badacze przeanalizowali ponad milion uczestników. W sumie 1.093 przypadków ALS stwierdzono po wykluczeniu uczestników z nieprawdopodobnym spożyciem żywności.

Badacze ujawnili, że wyższe całkowite spożycie karotenoidów wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia ALS. Ludzie z dodatkowymi karotenoidami w diecie byli bardziej skłonni do ćwiczeń fizycznych, mają zwiększone spożycie witaminy C, przyjmują suplementy witaminy C i E oraz mają zaawansowany stopień.

Stwierdzono również, że uczestnicy z dietami bogatymi w karoten i luteinę – powszechnie występującymi w ciemnozielonych warzywach – mieli mniejsze ryzyko wystąpienia ALS. Badacze nie stwierdzili jednak, że likopen, witamina C i beta-kryptoksantyna zmniejszają ryzyko wystąpienia ALS. Suplementy witaminy C przyjmowane przez dłuższy okres czasu również nie były związane ze zmniejszonym ryzykiem ALS.

Dr Ascherio podsumowuje: „Nasze odkrycia sugerują, że spożywanie pokarmów bogatych w karotenoidy może pomóc w zapobieganiu lub opóźnianiu wystąpienia ALS. Potrzebne są dalsze analizy oparte na żywności, aby zbadać wpływ odżywczych składników odżywczych na ALS.”

Napisane przez Kelly Fitzgerald

Like this post? Please share to your friends: