Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o guzkach płucnych

Guzek płucny to niewielki wzrost w płucach. Aby być uważanym za guzek płuca, wzrost zwykle musi być mniejszy niż 3 centymetry.

Guzki płuc są uważane za nienowotworowe lub nowotworowe. Nienowotworowy guzek nazywa się łagodnym, a nowotworowy guzek płuc nazywa się złośliwym.

Wzrosty przekraczające 3 centymetry są zwykle nazywane masami płuc i zazwyczaj mają większe szanse na zachorowanie na raka.

Przyczyny

dwóch chirurgów patrząc na zdjęcie rentgenowskie płuc

Chociaż może to być przerażające dla osoby, której powiedziano, że mają wzrost w płucach, guzek płuca nie zawsze wskazuje na raka płuc.

Guzki płuc są bardzo powszechne. Według American Thoracic Society, guzki płuc można znaleźć na maksymalnie 50 procentach skanów obrazujących dorosłe klatki piersiowej. Dobra wiadomość to mniej niż 5 procent guzków płucnych będących rakami.

Niezłośliwe guzki płuc mogą mieć wiele przyczyn, w tym:

  • Infekcja: Infekcje, takie jak gruźlica, mogą powodować stan zapalny. Grupa komórek nazywana ziarniakiem może tworzyć okolice zapalenia w płucach.
  • Zapalenie niezakaźne: Zapalenie niezwiązane z infekcją może rozwinąć się również w płucach. Na przykład reumatoidalne zapalenie stawów może prowadzić do stanu zapalnego w płucach, który powoduje powstawanie guzka.
  • Nowotwory nienowotworowe: Nienowotworowe narośla, takie jak włókniak, który jest łagodnym wzrostem tkanki łącznej, mogą również rozwijać się w płucach.

Chociaż większość guzków płucnych nie jest nowotworem, niektóre okazują się złośliwe.

Pewne czynniki ryzyka, które zwiększają szanse na guzek płuca są związane z rakiem. Na przykład osoba, która ma historię palenia tytoniu, jest starsza niż 60 lat lub ma historię raka w rodzinie ma większe ryzyko, że guzek jest nowotworem.

Większe guzki płuc są również bardziej podatne na raka.

Objawy

Sam guz płuc nie powoduje często żadnych objawów. Guzki zwykle nie są wystarczająco duże, aby zakłócać oddychanie.

W niektórych przypadkach mogą jednak występować objawy stanu, który spowodował guzek. Na przykład, jeśli guzek płuca jest spowodowany rakiem płuc, objawy mogą obejmować:

  • duszność
  • ból w klatce piersiowej
  • odkrztuszanie krwi
  • ból pleców
  • utrata masy ciała

Diagnoza

tomografia komputerowa

Guzek płuc zwykle pojawia się na zdjęciu RTG klatki piersiowej lub CT, które zostało wykonane na osobie z objawami choroby układu oddechowego.

Guz pojawi się jako plamka lub cień na zdjęciu rentgenowskim. Jeśli guz został znaleziony na zdjęciu klatki piersiowej, można również wykonać badanie TK. Ten test może dostarczyć bardziej szczegółowych zdjęć niż zdjęcie rentgenowskie.

Po wykryciu guzka płuca lekarz przyjrzy się jego rozmiarowi, kształtowi i ogólnemu wyglądowi. Niektóre cechy mogą sugerować, że guzek jest bardziej rakowy. Na przykład im większy jest wzrost, tym bardziej prawdopodobne jest, że jest to rak.

Lokalizacja guzka, jak również kształt i rozmiar, może również zwiększyć szanse na to, że będzie rakowy. Lekarz rozważy również historię medyczną danej osoby, w tym historię palenia tytoniu, aby ocenić szanse na wzrost nowotworu.

Biopsja

Jeśli czynniki ryzyka zachorowania na raka płuca są niewielkie, a cechy guzka sugerują niskie prawdopodobieństwo raka, wykonanie biopsji może spowodować więcej szkód niż korzyści. Małe guzki płuc mogą być trudne do wykonania biopsji i istnieje ryzyko, takie jak krwawienie lub zapadnięte płuco.

Gdy cechy guzka sugerują, że może on być rakowy, może być zalecana biopsja. Biopsja polega na usunięciu niewielkiej ilości tkanki z brodawki. Tkankę można uzyskać poprzez biopsję igłową lub bronchoskopię.

Bronchoskopia

Bronchoskopia polega na wprowadzeniu cienkiej rurki do płuc przez usta lub nos i wzdłuż tchawicy. Rura ma małą kamerę, która pozwala lekarzowi zobaczyć guzek. Specjalne narzędzia są następnie wykorzystywane do uzyskania próbki tkanki.

Biopsja igłowa

Inną opcją jest biopsja igłowa, która polega na wprowadzeniu igły do ​​płuc przez ścianę klatki piersiowej. Ta procedura jest zwykle wykonywana za pomocą CT ze sterowaniem.

Rodzaj procedury zastosowanej do pobrania próbki tkanki zależy od wielkości i lokalizacji guza. Po pobraniu próbki tkanka jest badana pod mikroskopem w poszukiwaniu obecności komórek nowotworowych.

Leczenie

Leczenie guzków płucnych często zależy od tego, czy guz ma cechy sugerujące, że może być rakowy.

Leczenie nienowotworowego guzka

Lekarz w tle mówi do pacjenta na pierwszym planie

Jeśli guz ma cechy, które sugerują niewielkie ryzyko raka, lekarz może zalecić stosowanie podejścia „wyczekuj i zobacz”. Guz może być monitorowany za pomocą powtórnych skanów TK w czasie, aby obserwować wszelkie zmiany.

Niektórzy lekarze mogą sugerować badania TK w regularnych odstępach przez kilka lat, aby upewnić się, że guzek nie powiększa się. Lekarz określi, jak często należy wykonać badanie kontrolne w oparciu o różne czynniki, takie jak ryzyko zachorowania na raka i rozmiar guzka.

Jeśli guzek płuca nie zmienia się przez około 2 lata, mało prawdopodobne jest wystąpienie raka, a dalsze obrazowanie może nie być potrzebne.

Jeśli guzek płuca jest spowodowany aktywnym zakażeniem, leczenie opiera się na zidentyfikowanym stanie. Na przykład, jeśli guzek jest spowodowany gruźlicą, rozpocznie się leczenie infekcji.

Leczenie guzowatego guzka

Kiedy guzek płuca jest nowotworem, najczęściej jest to spowodowane rakiem płuc, chłoniakiem lub rakiem, który rozprzestrzenił się na płuca z innego narządu. Jeśli zostanie stwierdzone za pomocą biopsji, że guzek jest rakowy, opcje leczenia mogą się różnić w zależności od rodzaju i stadium raka.

W niektórych przypadkach, gdy guzek płucny jest identyfikowany jako rakowy, można go usunąć za pomocą chirurgicznej procedury zwanej torakotomią.Zabieg polega na wycięciu ściany klatki piersiowej w płucu w celu usunięcia guza.

Dodatkowe leczenie nowotworowych guzków płuc może obejmować chemioterapię, radioterapię i dodatkowe zabiegi chirurgiczne.

Zapobieganie i prognozy

Perspektywy dla osób z guzkiem płuca, który jest rakowy, zmienia się w zależności od stadium choroby. W wielu przypadkach, jeśli rak płuc zostanie wykryty wcześnie, długoterminowa perspektywa jest dobra.

Guzki płuca, które są nienowotworowe, mają dobrą perspektywę i zwykle nie powodują żadnych powikłań.

W zależności od przyczyny może nie być możliwe zapobieganie występowaniu guzków płucnych. Jednak osoba może zmniejszyć swoje szanse na rozwój guzka płuca z powodu raka płuc.

Palenie jest jednym z głównych czynników ryzyka zachorowania na raka płuc. Według American Lung Association, główną przyczyną raka płuc u kobiet i mężczyzn jest palenie tytoniu. W rzeczywistości około 90 procent przypadków raka płuc jest związanych z paleniem. W rezultacie rzucenie palenia może pomóc zmniejszyć ryzyko powstania guzków płucnych.

PLMedBook