Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Gorączka: Co musisz wiedzieć

Gorączka ma miejsce wtedy, gdy temperatura ciała człowieka przekracza normalny zakres 36-37 ° C (98-100 ° Fahrenheita). Jest to powszechny objaw medyczny.

Inne terminy dotyczące gorączki obejmują gorączkę i kontrolowaną hipertermię.

Wraz ze wzrostem temperatury ciała, osoba może czuć zimno, aż ustanie i przestaje rosnąć.

Kobieta z gorączką

Normalne temperatury ciała ludzi mogą się różnić i zależą od czynników takich jak jedzenie, ćwiczenia, spanie i o tej porze dnia. Nasza temperatura ciała jest zwykle najwyższa około godziny 16.00. a najniżej około 3 rano

Wysoka temperatura ciała lub gorączka to jeden ze sposobów, w jaki nasz układ odpornościowy próbuje zwalczyć infekcję. Zwykle wzrost temperatury ciała pomaga jednostce rozwiązać infekcję. Czasami jednak może wzrosnąć zbyt wysoko, aw takim przypadku gorączka może być poważna i prowadzić do komplikacji.

Lekarze twierdzą, że dopóki gorączka jest łagodna, nie ma potrzeby jej zmniejszania – jeśli gorączka nie jest ciężka, prawdopodobnie pomaga zneutralizować bakterię lub wirus powodujący zakażenie. Leki do obniżenia gorączki są nazywane lekami przeciwgorączkowymi. Jeśli gorączka powoduje nadmierny dyskomfort, zalecana może być lek przeciwgorączkowy.

Kiedy gorączka osiąga lub przekracza 38 ° C (100,4 ° Fahrenheita), nie jest już łagodna i powinna być sprawdzana co kilka godzin.

Temperatury te odnoszą się do pomiaru w jamie ustnej, gdy termometr jest wkładany do ust. W normalnych temperaturach pod pachami temperatura jest niższa niż w rzeczywistości, a liczby są zmniejszone o około 0,2-0,3 ° C.

Objawy

Kiedy ktoś ma gorączkę, objawy są związane z tzw. Zachowaniem chorobowym i mogą obejmować:

Kobieta trzyma termometr pokazujący temperaturę gorączki.

 • uczucie zimna, gdy nikt inny nie robi
 • dreszcze
 • brak apetytu
 • odwodnienie – można zapobiec, jeśli osoba pije dużo płynów
 • depresja
 • hiperalgezja lub zwiększona wrażliwość na ból
 • letarg
 • problemy z koncentracją
 • senność
 • wyzysk

Jeśli gorączka jest wysoka, może wystąpić również drażliwość, splątanie, delirium i drgawki.

Leczenie

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak Tylenol (paracetamol) lub ibuprofen, mogą pomóc obniżyć gorączkę. Są one dostępne do zakupu bez recepty lub online. Jednak łagodna gorączka może pomóc w walce z bakterią lub wirusem wywołującym zakażenie. Może nie być idealnym rozwiązaniem, aby go obniżyć.

Jeśli gorączka została wywołana przez zakażenie bakteryjne, lekarz może przepisać antybiotyk.

Jeśli gorączka została wywołana przez przeziębienie, które jest spowodowane przez infekcję wirusową, NLPZ mogą być stosowane w celu złagodzenia niewygodnych objawów. Antybiotyki nie mają wpływu na wirusy i nie będą przepisywane przez lekarza na infekcję wirusową.

Przyjmowanie płynów: Każdy, kto ma gorączkę, powinien spożywać dużo płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Odwodnienie komplikuje każdą chorobę.

Udar cieplny: NLPZ nie będą skuteczne, jeśli gorączka osoby spowodowana jest upalną pogodą lub długotrwałym wysiłkiem fizycznym. Pacjent musi zostać schłodzony. Jeśli są zdezorientowani lub nieprzytomni, powinny być natychmiastowo leczone przez lekarza.

Przyczyny

Gorączka może być spowodowana wieloma czynnikami:

 • infekcja, taka jak angina, grypa, ospa wietrzna lub zapalenie płuc
 • reumatoidalne zapalenie stawów
 • niektóre leki
 • prześwietlenie skóry słońcem lub oparzenia słoneczne
 • udar cieplny, wynikający z narażenia na wysokie temperatury lub długotrwałego wysiłku fizycznego
 • odwodnienie
 • krzemica, rodzaj choroby płuc wywołanej długotrwałym narażeniem na pył krzemionki
 • nadużywanie amfetaminy
 • wycofanie alkoholu

Rodzaje

Gorączka może być sklasyfikowana zgodnie z tym, jak długo trwają, niezależnie od tego, czy przychodzą i odchodzą, czy są wysokie.

Surowość

Gorączka może być:

 • niski stopień, od 100,5-102,1 ° F lub 38,1-39 ° C
 • umiarkowane, z 102,2-104,0 ° F lub 39,1-40 ° C
 • wysokie, od 104,1-106,0 ° F do lub 40,1-41,1 ° C
 • hyperpyreksja, powyżej 106,0 ° F lub 41,1 ° C

Wysokość temperatury może pomóc wskazać, jaki problem powoduje ten problem.

Długość czasu

Gorączka może być:

 • ostra, jeśli trwa krócej niż 7 dni
 • podostre, jeśli trwa do 14 dni
 • przewlekłe lub trwałe, jeśli utrzymuje się przez ponad 14 dni

Gorączki, które istnieją przez kilka dni lub tygodni bez wyjaśnienia, nazywane są gorączkami nieokreślonego pochodzenia (FUO).

U dzieci

U dzieci z wysoką gorączką może wystąpić drgawki gorączkowe, zwane również drgawkami gorączkowymi lub drgawkami gorączkowymi; większość z nich nie jest groźna i może wynikać z infekcji ucha, zapalenia żołądka i jelit, wirusa oddechowego lub przeziębienia. Rzadziej drgawki gorączkowe mogą być spowodowane przez coś poważniejszego, takie jak zapalenie opon mózgowych, infekcja nerki lub zapalenie płuc.

Drgawki gorączkowe występują najczęściej u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6 lat i częściej dotykają chłopców niż dziewczęta.

Drgawki występują, ponieważ temperatura ciała wzrasta zbyt szybko, a nie dlatego, że utrzymywała się przez długi czas.

Istnieją dwa rodzaje drgawek gorączkowych:

1) Proste drgawki gorączkowe – napad trwa nie dłużej niż 15 minut (w większości przypadków mniej niż 5 minut) i nie występuje ponownie w ciągu 24 godzin.

Zazwyczaj obejmuje całe ciało – uogólnione napady toniczno-kloniczne. Najczęściej występują drgawki gorączkowe tego typu. Objawy – ciało staje się sztywne, a ręce i nogi zaczynają drgać, pacjent traci przytomność (ale oczy pozostają otwarte).

Może wystąpić nieregularne oddychanie, a dziecko może oddawać mocz, wypróżniać się lub obaj. Mogą również wystąpić wymioty.

2) Skomplikowane drgawki gorączkowe – napady trwają dłużej, częściej powracają i mają tendencję do nie wpływania na całe ciało, a raczej tylko na część ciała.

Ten rodzaj napadów jest powodem do większego zaniepokojenia niż zwykłe drgawki gorączkowe.

W większości przypadków dziecko z zajęciem powinno być widziane przez dostawcę opieki zdrowotnej. Temperatura może być kontrolowana za pomocą acetaminofenu (paracetamol) lub gąbki. Jeśli to konieczne, może być przepisany lek przeciwdrgawkowy, taki jak walproinian sodu lub klonazepam.

Diagnoza

Diagnozowanie gorączki jest proste – temperatura pacjenta jest pobierana, jeśli odczyt jest wysoki, mają gorączkę. Ważne jest, aby przyjmować temperaturę osoby, gdy są w spoczynku, ponieważ aktywność fizyczna może nas rozgrzać.

Ktoś ma gorączkę, jeśli:

 • Temperatura w jamie ustnej wynosi ponad 37,7 ° C (99,9 ° Fahrenheita).
 • Temperatura w odbycie (odbycie) wynosi ponad 37,5-38,3 ° C (100-101 Fahrenheita).
 • Temperatura pod pachą lub w uchu przekracza 37,2 stopnia (99 stopni Fahrenheita).

Ponieważ gorączka jest znakiem, a nie chorobą, gdy lekarz potwierdzi, że temperatura ciała jest podwyższona, można zlecić wykonanie niektórych badań diagnostycznych. W zależności od innych objawów choroby mogą one obejmować badania krwi, badania moczu, zdjęcia rentgenowskie lub inne badania obrazowe.

Zapobieganie

Higiena – gorączki są często powodowane przez infekcje bakteryjne lub wirusowe. Dobre praktyki higieniczne pomagają zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji. Obejmuje to mycie rąk przed i po posiłku oraz po pójściu do toalety.

Osoba z gorączką spowodowaną przez infekcję powinna mieć jak najmniej kontaktu z innymi ludźmi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Ktokolwiek opiekuje się pacjentem powinien regularnie myć ręce ciepłym mydłem i wodą.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: