Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy medytacja może obniżyć ciśnienie krwi?

Medytacja transcendentalna polega na wygodnym siedzeniu i zamknięciu oczu przez 20 minut, dwa razy dziennie, aby osiągnąć jakość odpoczynku w umyśle i ciele. Nowe badanie sugeruje, że technika stymuluje geny produkujące telomerazę – enzym związany z obniżonym ciśnieniem krwi i śmiertelnością.

Osoba medytująca

Nowe badanie zostało opublikowane w czasopiśmie.

Poprzednie badania donoszą o korzyściach związanych z medytacją; niedawno omówiono badanie, które sugerowało, że medytacja uważności zmniejsza ból.

Inne badanie opublikowane w tym roku sugeruje, że medytacja może zmniejszyć starzenie się mózgu.

Naukowcy z tego najnowszego badania – kierowanego przez dr. Roberta Schneidera, dyrektora Instytutu Medycyny Naturalnej i Profilaktyki na Uniwersytecie Zarządzania w Maharishi w Fairfield, IA – mówią, że inne badania dotyczące Transcendentalnej Medytacji (TM) zostały powiązane z praktyką wskaźniki wysokiego ciśnienia krwi, zawału serca, udaru mózgu i śmierci.

Zdaniem zespołu stres, styl życia i dysfunkcja telomerów przyczyniają się do nadciśnienia i chorób układu krążenia. Telomery są fragmentami DNA na końcach chromosomów, które chronią nasze dane genetyczne.

Często porównywano je do plastikowych końcówek sznurówek, chroniąc końcówki chromosomów przed strzępieniem, które zniszczyłyby naszą informację genetyczną. Skracanie telomerów wiąże się ze starzeniem się, rakiem i zwiększonym ryzykiem zgonu.

Tymczasem telomeraza jest enzymem zbudowanym z jednostek białkowych i RNA, które wydłuża chromosomy poprzez dodawanie sekwencji do końców.

TM wykazano, że zwiększa ekspresję genu telomerazy

Dr Schneider i współpracownicy zauważają, że nadciśnienie jest głównym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (CVD). Jeśli chodzi o występowanie nadciśnienia tętniczego w USA, istnieją jednak różnice rasowe i etniczne.

Mianowicie częstość występowania nadciśnienia tętniczego jest o 48% wyższa u czarnych Amerykanów niż u białych Amerykanów, co może przyczynić się do 50% wyższego wskaźnika umieralności z powodu CVD u czarnych Amerykanów, w porównaniu z białymi Amerykanami.

Aby dokładniej zbadać techniki, które mogą pomóc w tej sprawie, naukowcy przeprowadzili pilotażowe badanie z udziałem 48 czarnych mężczyzn i kobiet z wysokim ciśnieniem krwi, którzy zostali zwerbowani i studiowali w Howard University Medical Center w Waszyngtonie.

Spośród uczestników, połowa została przydzielona do grupy, która nauczyła się techniki TM i otrzymała podstawowy kurs edukacji zdrowotnej, a druga połowa została przypisana do grupy, która skupiła się na osiągnięciu modyfikacji stylu życia, w tym redukcji masy ciała, zmniejszeniu spożycia soli, podejmowaniu regularnych badań. aktywność fizyczna i moderowanie spożycia alkoholu.

Wyniki pokazują, że po 16 tygodniach obie grupy wykazały znaczny wzrost ekspresji genów telomerazy i obniżenie ciśnienia krwi. Ponadto nie było większych różnic między zmianami w obu grupach.

„Stwierdzenie, że ekspresja genu telomerazy jest zwiększona i że wiąże się to z obniżeniem ciśnienia krwi w populacji wysokiego ryzyka, sugeruje, że może to być mechanizm, dzięki któremu redukcja stresu poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego” – mówi dr Schneider.

Dodaje:

„Te odkrycia są bardzo zachęcające do zapobiegania, pokazują, że zarówno technika Transcendentalnej Medytacji, jak i aktywna modyfikacja stylu życia mogą przyczynić się do poprawy zdrowia serca.”

Ograniczenia w badaniach

Chociaż wyniki są znaczące, autorzy wskazują na pewne ograniczenia dotyczące badań.

Po pierwsze, nie mieli nieaktywnej grupy kontrolnej. W związku z tym sugerują, że przyszłe badania „mogą wykorzystywać konstrukcję trójramienną, w tym nieaktywną lub kontrolną grupę placebo”.

Dodatkowo, wielkość próby w badanej grupie była niewielka, na 48 uczestników. Zespół twierdzi, że większy rozmiar próby „wygenerowałby statystyczną moc potrzebną do potwierdzenia lub obalenia tych wyników.”

Mimo to, współautor dr Otelio Randall, z Howard University zauważa, że ​​ich wynik „jest cenną nową informacją, odnoszącą się zarówno do chorób sercowo-naczyniowych, jak i mechanizmów molekularnych zaangażowanych w Transcendentalną Medytację”.

W 2014 opublikował artykuł dr Schneider, który badał korzyści medytacji dla umysłu i ciała.

Like this post? Please share to your friends: