Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zalety i wady pobierania krwi

Każdego roku tysiące ludzi polega na otrzymywaniu oddanych krwi i produktów krwiopochodnych, aby pozostać przy życiu.

Niektóre urazy i choroby mogą szybko spowodować obniżenie poziomu we krwi. Bez wystarczającej ilości krwi, nie otrzymają wystarczającej ilości tlenu w swoim ciele, co spowoduje śmierć.

Wiele szpitali i centrów medycznych wykorzystuje oddaną krew, aby ratować życie swoich pacjentów.

Podczas gdy oddawanie krwi może być kluczowe dla niektórych osób, jakie są skutki dla osób, które oddają krew? W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom podawania krwi.

Zalety

Podczas gdy oddana krew jest korzystna dla osób w potrzebie, niektórzy specjaliści medyczni utrzymują, że oddawanie krwi również przynosi korzyść dawcy.

Zmniejsza poziom żelaza

Żelazo jest minerałem, którego organizm potrzebuje do wytwarzania czerwonych krwinek. Jednak zbyt dużo żelaza może być szkodliwe dla zdrowia danej osoby. Może osadzać się w różnych narządach ciała, takich jak wątroba i serce, i wpływać na sposób funkcjonowania tych narządów.

Identyfikuje negatywne skutki dla zdrowia

Oddawanie krwi.

Każda osoba, która oddaje krew, wykonuje proste badanie fizykalne i krótką próbę krwi przed podaniem krwi.

W rezultacie możliwe jest, że osoba może zidentyfikować nieznane problemy zdrowotne jako część procesu oddawania krwi. Te problemy zdrowotne mogą obejmować obawy związane z ciśnieniem krwi lub niską liczbą krwinek.

Osoba nie powinna nigdy używać krwi dawców, aby dowiedzieć się, czy cierpią na choroby przenoszone przez krew, takie jak wirusowe zapalenie wątroby typu B, wirusowe zapalenie wątroby typu C lub HIV. Zamiast tego powinni zawsze zwracać się do swojego lekarza z wszelkimi wątpliwościami.

Mimo, że niski poziom krwi zatrzymałby osobę od darowizny, odkrycie tych informacji może pomóc im uzyskać więcej informacji o ich zdrowiu.

Pomaga ludziom dobrze się czuć

Oddawanie krwi ma moc oddziaływania na trzy osoby, które potrzebują krwi, aby przeżyć.

Świadomość, że dokonali oni zmiany w życiu innych, może złagodzić stres i sprawić, że poczują się lepiej lub lepiej psychicznie o sobie niż przedtem.

Spala kalorie

Oddawanie krwi do 650 kalorii na darowiznę, według St. Mary’s Medical Center, Blue Springs, MO. Podczas gdy krew nie powinna być alternatywą dla ćwiczeń, spalone kalorie mogą być postrzegane przez niektórych jako okazjonalne.

W odpowiedniej osobie oddawanie krwi oferuje wiele korzyści zdrowotnych przy niewielkim ryzyku. Banki krwi zazwyczaj podejmują wszelkie możliwe środki ostrożności, aby pomóc dawcy krwi w bezpiecznym podawaniu krwi.

Niedogodności

W czystej czystości oddanie krwi jest bezpieczne.

Jeśli bank krwi miałby ponownie użyć igieł, mogłoby to zwiększyć ryzyko zakażenia się krwiopochodną.

Z tego powodu rutynowe pobieranie krwi wiąże się z używaniem nowych igieł do każdej darowizny i wymaganiem od każdej osoby, która myje ręce.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków monitoruje banki krwi, aby upewnić się, że bezpiecznie zbierają krew.

Osoba może doświadczyć pewnych skutków ubocznych w wyniku oddania krwi. Obejmują one:

  • zawroty głowy
  • czuć się słabo
  • zawroty
  • nudności

Objawy te zwykle ustępują w ciągu 3 dni od podania krwi.

Jeśli poziom żelaza w organizmie okaże się zbyt niski po oddaniu krwi, mogą zwiększyć spożycie pokarmów napełnionych żelazem. Do pokarmów o wysokiej zawartości żelaza należą czerwone mięso, szpinak i soki wzbogacone w żelazo i zboża.

Procedura

Jeśli dana osoba rozważa bycie dawcą krwi, ważne jest, aby zrozumiał etapy związane z procesem.

Przygotowanie

Oddawanie krwi i badania krwi.

Przed przekazaniem darowizny, ludzie muszą zarejestrować się w celu przekazania darowizny, uzupełnić historię medyczną i poddać się mini-fizycznemu badaniu.

Te kroki pomagają zapewnić, że dana osoba nie była narażona na choroby, które mogłyby zostać przekazane innym przez oddawanie krwi.

Testy ujawniają również, czy ktoś nie jest dobrym kandydatem do oddania krwi z powodu problemów zdrowotnych. Przykłady takich problemów to niski poziom hemoglobiny lub wysokie lub niskie ciśnienie krwi.

Podczas darowizny

Ramię dawcy oczyszcza się za pomocą podkładki do wstrzykiwania alkoholu, a członek zespołu oddającego wkłada igłę do żyły. Igła jest fabrycznie nowa i sterylna.

Igła jest przymocowana do rurki i worka do pobierania, a krew wleje się do worka, aż się napełni.

Według Amerykańskiego Czerwonego Krzyża oddawanie krwi pełnej wynosi średnio 8-10 minut. Jeśli dana osoba przekazuje produkt krwiopochodny, taki jak płytki krwi lub osocze, proces ten może potrwać do 2 godzin.

Po darowizny

Po zakończeniu oddawania krwi personel medyczny zdejmie igłę lub cewnik dożylny, nacisnie gazy bawełnianą i położy bandaż na ramieniu osoby.

Dawca zwykle czeka na 10-15 minut przed wyjściem, w tym czasie będą zachęcani do jedzenia i picia napojów.

Po przekazaniu darowizny zespoły medyczne biorą krew i testują ją pod kątem potencjalnych chorób przenoszonych przez krew. Przykłady obejmują HIV, zapalenie wątroby typu B, zapalenie wątroby typu C i kiłę.

Organizacja darowizna zwykle wykonuje więcej niż tuzin testów, aby zapewnić bezpieczeństwo oddanej krwi.

Oddana krew może trwać tylko przez pewien czas i musi zostać użyta przed jej wygaśnięciem. W rezultacie banki krwi i szpitale prawie nieustannie potrzebują krwi oddanej.

Rozważania

Picie dużej ilości płynów i pozostawanie nawodnionym

Potencjalni dawcy krwi muszą spełnić kilka wymagań, zanim będą mogli podać krew. Muszą być w dobrym zdrowiu i wadze co najmniej 110 funtów.

Wymagania wiekowe mogą się różnić w zależności od stanu, ale większość pozwala osobom w wieku od 16 do 17 lat przekazać darowiznę za zgodą rodziców, a także osobom starszym.

Jeśli dana osoba zdecyduje się oddać krew, powinna wcześniej dobrze wypocząć i uniknąć spożywania wysokotłuszczowych pokarmów w dniu badania. Żywność o wysokiej zawartości tłuszczu może powodować fałszywe wyniki w niektórych testach przeprowadzanych w dniu podania krwi.

Picie dużej ilości wody przed i po oddaniu krwi może pomóc człowiekowi w odbudowaniu płynów, które utraciły na skutek darowizny.

Ci, którzy oddają płytki krwi, które są częścią krwi, która pomaga w krzepnięciu krwi, nie powinni przyjmować kwasu acetylosalicylowego przed podaniem krwi. Lek ten rozrzedza krew, więc dawcy mogą mieć problemy w przypadku krwawienia.

Ponieważ zastąpienie brakującej krwi zajmuje trochę czasu, większość dawców nie może podać krwi wcześniej niż co 56 dni.

Perspektywy

Według Amerykańskiego Czerwonego Krzyża, ktoś w USA potrzebuje krwi co 2 sekundy. Czerwony Krzyż informuje również, że prawie 7 milionów osób w Stanach Zjednoczonych przekazuje krew rocznie.

Potrzeba krwi i produktów krwiopochodnych istnieje dla tych, którzy cierpią na przewlekłą lub ostrą chorobę i doświadczają utraty krwi. Niektóre z najczęstszych stanów przewlekłych, które mogą wymagać częstych transfuzji krwi, obejmują chorobę sierpowatą i nowotwory.

Jeśli dana osoba ma obawy lub pytania dotyczące bezpieczeństwa i zalet lub wad oddawania krwi, powinna skontaktować się z lokalnym amerykańskim Czerwonym Krzyżem, szpitalem lub centrum medycznym, aby zrozumieć proces zbierania krwi, badania przesiewowe i bezpieczeństwo.

Like this post? Please share to your friends: