Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wysoki poziom cukru we krwi rano

U niektórych osób rano obserwuje się bardzo wysoki poziom cukru we krwi. Ale jakie ma to konsekwencje dla zdrowia danej osoby?

Istnieją dwie główne przyczyny wysokiego poziomu cukru we krwi rano, zjawiska brzasku i efektu Somogyi

W tym artykule omówiono te dwie przyczyny wysokiego poziomu cukru we krwi rano. Omówiono także czynniki ryzyka, które mogą powodować, że ludzie je doświadczają, i dają praktyczne porady dotyczące lepszego zarządzania poziomem cukru we krwi.

Zjawisko świtu

Mężczyzna i kobieta śpi w łóżku

Zjawisko świtu ma związek z naturalnymi zmianami ciała, które występują podczas cyklu snu:

Północ – 3:00

Podczas gdy większość ludzi śpi, ich organizm nie potrzebuje insuliny. W tym czasie jednak każda insulina, która mogła zostać podana wieczorem, powoduje drastyczne obniżenie poziomu cukru we krwi.

Między 3 a 8 rano

Ciało automatycznie zaczyna rozdawać przechowywany cukier (glukozę) w przygotowaniu na nadchodzący dzień. Ponadto uwalniane są również hormony, które aktywnie zmniejszają wrażliwość organizmu na insulinę.

W tym czasie uwalniane są hormony antyregulacyjne. Może to zakłócać działanie insuliny, co może prowadzić do wzrostu stężenia cukru we krwi.

Należą do nich hormony wzrostu, takie jak:

 • kortyzol
 • glukagon
 • epinefryna

Wszystkie te zdarzenia zachodzą jednocześnie, gdy poziom insuliny dobiega końca. Każde z tych zdarzeń ostatecznie przyczynia się do wzrostu poziomu cukru we krwi o świcie lub rano.

Z kim ma do czynienia zjawisko świtu

Chociaż osoby chore na cukrzycę są ogólnie bardziej świadome zjawiska świtu, tak naprawdę wszystkim się to przydarza. Dotyczy to jednak osób z cukrzycą lub bez niej.

Zwykle ludzie, którzy nie chorują na cukrzycę, nie zauważają rano wysokiego poziomu cukru we krwi. Dzieje się tak dlatego, że insulina ich ciała reaguje i odpowiednio dostosowuje poziomy, co oznacza, że ​​nie ma nadmiaru glukozy we krwi.

Jednak osoby z cukrzycą nie są w stanie kontrolować poziomu insuliny. W rezultacie często odczuwają wzrost poziomu cukru we krwi na czczo.

Podobnie jak w przypadku innych rzeczy, ogólne efekty zjawiska świtu różnią się w zależności od osoby. Żadne dwie osoby nie zareagują w ten sam sposób na zjawisko świtu.

Efekt Somogyi

Inną przyczyną wysokiego poziomu cukru we krwi rano jest efekt Somogyi lub hiperglikemia odbicia.

Efekt Somogyi nie jest tak powszechny jak zjawisko świtu. Nazwa pochodzi od nazwiska badacza Michaela Somogyiego, który go odkrył.

Przyczyny wysokiego poziomu cukru we krwi rano są takie same zarówno dla zjawiska brzasku, jak i efektu Somogyi.

Istnieje jedna główna różnica między tymi dwoma efektami:

 • zjawisko brzasku występuje naturalnie
 • efekt Somogyi występuje w wyniku złego zarządzania cukrzycą

Zazwyczaj sprawcami są niewłaściwa insulina lub brakujące posiłki lub przekąski. Zasadniczo istnieją dwa różne scenariusze, które mogą przynieść efekt Somogyi:

 • Za dużo insuliny lub za mało jedzenia przed snem: W nocy stężenie cukru we krwi pacjenta może spaść zbyt nisko. Ciało odpowiada, uwalniając hormony, aby podnieść poziom cukru.
 • Niewystarczająca dawka insuliny wieczorem: W niektórych przypadkach dawka insuliny może być niewystarczająca, co powoduje, że osoba budzi się z wysokim poziomem cukru we krwi.

Testowanie

glukometr

Ponieważ zjawisko świtu i efekt Somogyi są bardzo podobne, ważne jest, aby lekarz ustalił, która osoba ma.

Lekarze zazwyczaj zaczynają od tego, że ludzie testują poziom cukru we krwi kilka razy z rzędu, zwykle od 2-3 do. Ciągły monitor poziomu glukozy we krwi jest idealny do pracy, ale regularny glukometr również działa dobrze.

Jeśli poziom cukru we krwi pacjenta zostanie utrzymany na niskim poziomie, zwykle uważa się to za efekt Somogyi. Jeśli poziom cukru we krwi jest normalny lub stale wysoki podczas testowania, najprawdopodobniej jest to zjawisko świtu.

Możliwości leczenia

Leczenie zjawiska brzasku zależy w dużej mierze od poziomu insuliny. Jest kilka rzeczy, które lekarz może zalecić, aby pomóc, w tym:

 • unikanie jedzenia dużej ilości węglowodanów przed snem
 • dostosowanie dawek insuliny lub innych leków na cukrzycę
 • przejście na inny lek
 • zmiana czasu osoby przyjmującej długo działającą insulinę wieczorem
 • stosowanie pompy insulinowej może pomóc w regulacji dawkowania insuliny

Niektóre z tych samych opcji można wykorzystać do leczenia efektu Somogyi i zjawiska świtu. Jednak niektóre zalecenia dla osób doświadczających efektu Somogyi różnią się.

Zalecenia obejmują:

 • jedzenie przekąski węglowodanowej co najmniej na kilka godzin przed snem
 • wizyty u lekarza na temat zmniejszania dawek leków obniżających poziom cukru we krwi wieczorem
 • zmniejszanie długo działających dawek insuliny

Komplikacje

mężczyzna sprawdza poziom cukru we krwi przed śniadaniem

Dla większości ludzi zjawisko świtu jest krótkotrwałe i nie powoduje wiele problemów. W przypadku osób, które rano odczuwają niewielki wzrost poziomu cukru we krwi, efekty są na ogół krótkotrwałe.

Wpływ insulinooporności

Niektórzy ludzie są bardziej podatni na insulinę rano. Jako takie zaleca się ograniczanie węglowodanów przy pierwszym budzeniu.

Dopóki nie jedzą, niektórzy ludzie mają problemy z podniesieniem poziomu cukru we krwi rano. Ci ludzie spędzają więc długi okres z wysokim poziomem cukru we krwi. Może to być niebezpieczne i należy je dokładnie obserwować. Powinni zobaczyć się z lekarzem, który pomaga kontrolować ich stan.

Wpływ zmian w hormonach

Jeśli efekt Somogyi zostanie zignorowany, z czasem mogą pojawić się komplikacje. Ponieważ hormony organizmu ulegają zmianie, reakcja osoby na niski poziom cukru we krwi może również ulec zmianie.Może to spowodować, że organizm nie będzie w stanie odpowiednio dostosować się do niskiego poziomu cukru we krwi.

Chociaż mogą nie występować żadne zauważalne objawy, organizm może nie być w stanie zasygnalizować wątrobie, aby zrzucił cukier do krwi.

Pamiętając o wysokim poziomie cukru we krwi rano

Ważne jest, aby pamiętać o tym, jak działa zjawisko świtu i efekt Somogyi, aby osoby, które mogą być dotknięte chorobą, mogły ubiegać się o leczenie.

Zbyt częste doświadczanie zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi naraża pacjenta na inne potencjalne problemy zdrowotne, takie jak choroby serca i udar. Zatem kontrolowanie i właściwe zarządzanie skokami poziomu cukru we krwi jest kluczowe.

Like this post? Please share to your friends: