Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy ludzie z cukrzycą mogą jeść masło orzechowe?

Masło orzechowe może pomóc ludziom w radzeniu sobie z cukrzycą, która wpływa na poziom cukru we krwi. Jak dokładnie ta popularna przekąska pomaga kontrolować stan?

Uważa się, że dieta bogata w magnez zapewnia ochronne korzyści przeciwko rozwojowi cukrzycy. Orzeszki ziemne są dobrym źródłem magnezu.

Naturalne masło orzechowe i orzeszki ziemne są również produktami o niskim indeksie glikemicznym (GI). Oznacza to, że mają mniejszy wpływ na poziom cukru we krwi.

Ten artykuł bada badania nad wpływem masła orzechowego na cukrzycę, aby pomóc osobom z cukrzycą zdecydować, czy jedzenie może poprawić ich stan. Bierze również pod uwagę ryzyko i patrzy na inne zdrowe przekąski dla osób chorych na cukrzycę.

GI i cukier we krwi

[orzeszki ziemne i masło orzechowe]

GI to 100-punktowa skala stosowana do żywności. Ta skala mierzy poziom cukru we krwi i wzrost insuliny po zjedzeniu określonych rodzajów żywności.

Pokarmy, które są powoli trawione i stopniowo uwalniają cukier do krwi, mają niższy GI. Orzeszki ziemne mają wskaźnik GI zaledwie 14, co czyni je jednym z najniższych pokarmów z OG.

Pokarmy bogate w GI powodują znaczne zwiększenie stężenia cukru we krwi i insuliny po zjedzeniu ich. Następuje crash cukru we krwi, który może powodować głód, apetyt i zmęczenie.

Te cykle skoków i rozbijające poziom cukru we krwi i poziomy insuliny nie są dobre dla organizmu. Mogą one przyczyniać się do rozwoju cukrzycy typu 2.

Badania

Natomiast żywność o niskim indeksie glikemicznym może pomóc ludziom lepiej kontrolować poziom cukru we krwi.

Na przykład w badaniu z 2012 roku przyjrzano się spożywaniu masła orzechowego lub orzeszków ziemnych na śniadanie. Pomogło to otyłym kobietom zagrożonym rozwojem cukrzycy typu 2 kontrolować poziom cukru we krwi w ciągu dnia.

W badaniu zaobserwowano korzystne działanie orzeszków ziemnych. Zostały one sprawdzone kilka godzin później, po tym, jak uczestnicy spożyli lunch o dużej zawartości węglowodanów.

Uczestnicy badania, którzy na śniadanie zjedli orzeszki ziemne:

  • doświadczyli obniżonego poziomu glukozy we krwi
  • doświadczyłem zmniejszonego apetytu
  • spożywali mniej jedzenia przez cały dzień

Poziomy hormonu o nazwie GLP-1 były również wyższe wśród osób biorących udział w badaniu, które jadły orzeszki ziemne niż w grupie kontrolnej.

GLP-1 stymuluje produkcję insuliny, obniża insulinooporność i zmniejsza apetyt. Funkcja GLP-1 jest tak ważna dla osób z cukrzycą, że niektóre leki na cukrzycę, takie jak Byetta (eksenatyd), próbują naśladować ten hormon.

Należy jednak pamiętać, że kobiety w tym badaniu nie chorowały na cukrzycę. Kobiety w badaniu były narażone tylko na wysokie ryzyko rozwoju choroby.

Jako takie, badanie nie daje nam pełnego obrazu tego, jak masło orzechowe na śniadanie może przynieść korzyści osobom z cukrzycą.

W badaniu uczestniczyło również bardzo mała liczba uczestników, z udziałem zaledwie 15 osób. Wyniki należy zatem powtórzyć w większym badaniu dla ekspertów, aby mieć pewność, że nie są przypadkowi.

Orzechy ziemne kontra cukierki

[słoik z cukierkami przewrócił]

W badaniu z 2009 r. 25 mężczyzn i kobiet spożywało określoną ilość orzeszków ziemnych lub cukierków każdego dnia przez 14 dni. Zgodnie z oczekiwaniami, badanie wykazało, że uczestnicy, którzy zjadali cukierki, zyskiwali na wadze, a ich talii rozszerzono.

Jednak uczestnicy zajmujący się orzeszkami ziemnymi nie przybierali na wadze, a ich obwódki pozostawały takie same jak na początku badania.

Ponadto uczestnicy, którzy jedli orzeszki ziemne, a nie cukierki, doświadczyli zmiany w metabolizmie. To faktycznie spowodowało, że spalili więcej kalorii niż konsumowali.

Ponownie, jest to mała próbka badania, więc wyniki należy interpretować ostrożnie.

Zagrożenia i czynniki ryzyka

Na podstawie badań, które tutaj analizowaliśmy, wydaje się, że masło orzechowe jest jakimś rodzajem „pożywienia” cukrzycy.

Należy jednak pamiętać o potencjalnym ryzyku dla osób chorych na cukrzycę, które mogą być spowodowane przez włączenie do diety masła orzechowego.

Wiele zakupionych w sklepie masła orzechowego będzie zawierało dodatkowe cukry. Osoby chore na cukrzycę powinny wybierać całkowicie naturalne masło orzechowe. Nawet niskotłuszczowe masła orzechowe mogą być szkodliwe, ponieważ zawierają więcej cukru niż inne odmiany.

Na przykład, omega-6 zawiera około 30 procent kwasów tłuszczowych w maśle orzechowym. Podczas gdy kwasy tłuszczowe omega-3 mają tendencję do zmniejszania stanu zapalnego, niektóre kwasy tłuszczowe omega-6, takie jak kwas linolowy, mogą powodować nasilenie stanu zapalnego.

Ponieważ cukrzyca jest stanem zapalnym, możliwe jest, że kwasy tłuszczowe omega-6 w masie orzechowej mogą pogorszyć niektóre aspekty cukrzycy. Konieczne są dalsze badania, aby to zbadać.

Alergie na orzeszki ziemne

Alergie na orzeszki ziemne mogą być bardzo poważne i powodować reakcje zagrażające życiu.

Eksperci obawiają się, że alergie te stają się coraz częstsze. Na przykład w 2010 r. Stwierdzono, że odsetek alergii na orzeszki ziemne u dzieci zwiększył się ponad trzykrotnie w latach 1997-2008.

Alternatywy dla osób chorych na cukrzycę

Dietetycy specjalizujący się w cukrzycy sugerują, że migdały i masło migdałowe, jak również nasiona słonecznika i masło z nasion słonecznika, mogą być dobrą alternatywą dla orzeszków ziemnych i masła orzechowego.

[masło migdałowe]

Migdały i nasiona słonecznika są bogate w witaminy i minerały, które są ważne dla osób chorych na cukrzycę.

Niektóre z nich obejmują:

  • miedź
  • witamina E
  • selen
  • magnez
  • mangan
  • cynk
  • Witaminy z grupy B.

Nasiona słonecznika są również bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, podczas gdy migdały są bogate w tłuszcze jednonienasycone, z których oba mają zapobiegać cukrzycy.

Like this post? Please share to your friends: