Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy laseroterapia bólu kolana działa?

Laseroterapia to alternatywne leczenie niektórych rodzajów bólu, na przykład często związane z kolanem. Badania nad terapią laserową są wstępne, a większość ubezpieczycieli nadal uważa je za eksperymentalne. Jednak niektóre badania pokazują, że może złagodzić ból, w tym ból kolana.

Laseroterapia jest również znana jako laseroterapia zimna, laseroterapia klasy III lub laseroterapia niskopoziomowa (LLLT). Niektóre wczesne badania wykazały, że lasery mogą pomóc w gojeniu się ran. Jeśli to prawda, sugeruje to, że mogą one pomóc ciału w naprawie uszkodzeń tkanek spowodowanych urazami i zapaleniem stawów lub innymi chorobami. Jednak pierwsze badania laserów zimnej terapii nie były kontrolowanymi badaniami klinicznymi.

Laseroterapia jest stosunkowo nowa, a naukowcy nie wiedzą jeszcze, czy ma ona jakiekolwiek długoterminowe ryzyko. W większości badań oceniano efekty krótkoterminowe, więc możliwe jest, że terapia laserowa może wywołać długoterminowe efekty uboczne, które nie zostały jeszcze zrealizowane.

Szybkie fakty dotyczące laseroterapii bólu kolana:

 • Zwolennicy laseroterapii twierdzą, że oferuje ona zarówno tymczasowe łagodzenie bólu, jak i długotrwałe gojenie.
 • Zwolennicy laseroterapii sugerują, że może leczyć dolegliwości tak różnorodne jak zapalenie stawów, przewlekły ból, zaburzenia stawów, a nawet nałogi, takie jak palenie.
 • Badania nad bólem w innych obszarach ciała sugerują, że laseroterapia może co najmniej tymczasowo łagodzić ból.
 • W przeciwieństwie do laserów chirurgicznych, zimne lasery nie rozgrzewają tkanek ciała.

Czym jest terapia laserowa?

Laseroterapia bólu kolana.Chirurdzy operujący.

Lasery chirurgiczne są coraz powszechniejsze w medycynie i cięte precyzyjniej niż tradycyjny sprzęt chirurgiczny, co zmniejsza ryzyko obrażeń i pomaga przyspieszyć operację.

Jednak te „gorące” lasery mogą być niebezpieczne, gdy są niewłaściwie używane. Z drugiej strony „zimne” lasery stosowane w LLT do leczenia bólu są znacznie słabsze niż lasery chirurgiczne i nie mogą przecinać ani palić skóry.

Zwolennicy laseroterapii twierdzą, że skóra pochłania bardzo mało światła, dzięki czemu laser wnika głęboko w tkankę. Pozwala to leczyć uszkodzoną tkankę bez skutków ubocznych. A ponieważ moc jest bardzo niska, nie ma ryzyka poparzenia.

Czy terapia laserowa może pomóc w bólu kolana?

Eksperci nie są pewni odpowiedzi na to pytanie.

Większość badań koncentruje się na chorobie zwyrodnieniowej stawów i przewlekłym bólu. Jeśli laseroterapia działa, nie jest jasne, jak i dlaczego. Lasery mogą poprawić krążenie, wspomóc zdrowie komórek, uwolnić endorfiny, które zwalczają ból, zmniejszają stany zapalne lub zachęcają do rozwoju nowych, zdrowych tkanek.

Wstępne badania są obiecujące. Ale nie ma jednoznacznego dowodu, że lasery terapii zimnej mogą leczyć ból lub schorzenia podstawowe. Wielu ubezpieczycieli, a także Medicare i Medicaid, nie obejmuje terapii laserowej.

Co mówią badania kliniczne?

Przegląd Cochrane z 2005 r. Ocenił zdolność LLT do zmniejszenia bólu reumatoidalnego zapalenia stawów, częstej przyczyny bólu kolana. Znaleziono dowody na umiarkowaną krótkotrwałą ulgę w bólu przy niewielkiej liczbie skutków ubocznych.

W badaniu z 2009 roku porównano osoby z bólem kolana, które otrzymały LLT do grupy, która tylko myślała, że ​​otrzymują LLT. W porównaniu z grupą placebo ci, którzy otrzymali terapię laserową zgłaszali mniej bólu.

Ponieważ nie jest jasne, jak działa laseroterapia, nie wiadomo, czy wyniki tych badań można zastosować do kolana.

W badaniu z 2008 roku przyjrzano się wcześniejszym randomizowanym, kontrolowanym placebo badaniom LLT w leczeniu łokcia tenisisty. W badaniach uwzględnionych w analizie nie analizowano, w jaki sposób i dlaczego terapia laserem zmniejszyła ból i nie mierzy długotrwałego uśmierzenia bólu.

Analiza z 2009 r. Dotyczyła wcześniejszych badań dotyczących terapii laserem bólu szyi. Badanie wykazało znaczną ulgę w bólu trwającą do 22 tygodni. Podczas gdy niektórzy ludzie doświadczyli efektów ubocznych, efekty te nie różniły się od tych obserwowanych w grupie placebo.

Dlaczego tak trudno określić, czy to działa?

Jednym z problemów związanych z terapią laserową jest to, że różne badania dotyczą różnych długości fal światła. To sprawia, że ​​trudno jest porównać jeden laser z drugim. Podobnie różni producenci podają różne zalecenia dotyczące częstotliwości i czasu trwania leczenia.

Aby laseroterapia stała się standardowym leczeniem bólu kolana, lekarze musieliby wiedzieć, która długość fali jest najskuteczniejsza i w jakiej dawce.

Zagrożenia i powikłania laseroterapii

Lasery stosowane w tego typu terapii są zimne, więc istnieje niewielkie ryzyko poważnych skutków ubocznych. Większość badań nie wykazała skutków ubocznych. Kiedy badania stwierdzą skutki uboczne, są one niewielkie i podobne do działania niepożądanego placebo. Ponieważ lasery są zimne i słabsze niż inne lasery medyczne, jest mało prawdopodobne, że mogą powodować poważne problemy zdrowotne.

Niewiele badań wykazało, że terapia laserowa oferuje długoterminową ulgę. Dla osób szukających niedrogiej pomocy często istnieją lepsze opcje, w tym leczenie podstawowych przyczyn bólu, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Jakie są alternatywy dla laseroterapii bólu kolana?

Fizjoterapia bólu kolana.

Strategie zarządzania domem, takie jak odpoczynek, okłady z lodu, kompresja, upał, masaż, rozciąganie, ćwiczenia i stosowanie leków dostępnych bez recepty, mogą dać chwilową ulgę drobnym bólom kolana.

W przypadku przewlekłego lub silnego bólu kolana niektóre zabiegi mogą przynieść ulgę. Obejmują one:

 • ćwiczenia wzmacniające
 • fizykoterapia
 • zastrzyki kolan, suplementy kwasu hialuronowego i kortykosteroidy
 • arthrocenteza, polegająca na usunięciu płynu stawowego przez igłę
 • niesteroidowe leki przeciwzapalne na receptę (NLPZ)
 • leki przeciwreumatyczne, takie jak leki biologiczne, przeciwreumatyczne, kortykosteroidy i leki przeciwbólowe
 • alternatywne metody leczenia, takie jak akupunktura i chiropraktyka
 • operacja kolana

Laseroterapia może działać równolegle z tymi zabiegami, więc próba laseroterapii nie oznacza rezygnacji z innych opcji.

Like this post? Please share to your friends: