Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jakie jest ryzyko niedowagi?

Niedowaga może stanowić tyle problemów zdrowotnych dla danej osoby, jak nadwaga. Jeśli dana osoba ma niedowagę, może nie otrzymywać składników odżywczych potrzebnych do budowy zdrowych kości, skóry i włosów.

Podczas gdy niektóre osoby mogą mieć podłoże genetyczne lub chorobę, która uniemożliwia im przybieranie na wadze, istnieją interwencje, które lekarze mogą zalecić, aby pomóc przytyć.

W tym artykule przyjrzymy się sposobom stwierdzenia, czy pacjent ma niedowagę, przyczyny, sposoby leczenia i kiedy należy się skontaktować z lekarzem.

Kiedy występuje niedowaga?

Niedoważne zagrożenia dla zdrowia

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zalecają ludziom stosowanie wskaźnika masy ciała (BMI) do obliczania, czy mają niedowagę, zdrową wagę lub nadwagę.

Używanie BMI jest uważane za dobrą miarę wagi osoby, ponieważ porównuje ona jego wagę do wzrostu. Na przykład osoba o wadze 170 funtów może nie mieć nadwagi, jeśli jest bardzo wysoka, ale może mieć nadwagę, jeśli jest bardzo krótka.

Osoba może obliczyć swoje BMI, odwiedzając Kalkulator BMI dla dorosłych CDC. Zakresy dla BMI obejmują:

 • Niedowaga: mniej niż 18,5
 • Normalna / zdrowa waga: 18,5 do 24,9
 • Nadwaga: 25,0 do 29,9
 • Otyłe: 30 lub więcej

Te obliczenia mogą być nieco niedokładne dla osoby, która jest elitą lub sportowcem wytrzymałościowym, którego ciało ma znaczną ilość mięśni. To dlatego, że mięsień waży więcej niż tłuszcz.

Ryzyko niedowagi

Niedowaga może powodować problemy zdrowotne, podobnie jak nadwaga.

Nie wszyscy ludzie z niedowagą doświadczają niepożądanych skutków ubocznych lub objawów z powodu niedowagi. Jednak niektórzy ludzie doświadczają następujących objawów związanych z niedowagą:

 • Osteoporoza. Według badania z 2016 r. Niedowaga zwiększa ryzyko osteoporozy u kobiety, w której kości są kruche i podatne na pękanie.
 • Problemy ze skórą, włosami lub zębami. Jeśli dana osoba nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych w swojej codziennej diecie, może wykazywać objawy fizyczne, takie jak przerzedzenie skóry, utrata włosów, suchość skóry lub złe zdrowie zębów.
 • Często choruje. Jeśli dana osoba nie otrzymuje wystarczającej ilości energii z diety, aby utrzymać prawidłową masę ciała, może również nie otrzymywać wystarczającej ilości składników odżywczych, aby zwalczyć infekcje. W rezultacie osoba może chorować częściej, a powszechne choroby, takie jak przeziębienie, mogą trwać dłużej niż zwykle.
 • Czujesz się zmęczony przez cały czas. Kalorie są miarą energii, jaką dana żywność może dać danej osobie. Brak wystarczającej ilości kalorii, aby utrzymać prawidłową wagę, może sprawić, że człowiek będzie zmęczony.
 • Niedokrwistość. Osoba z niedowagą jest bardziej narażona na niską liczbę krwinek, zwaną niedokrwistością, która powoduje zawroty głowy, bóle głowy i zmęczenie.
 • Nieregularne okresy. Kobiety z niedowagą mogą nie mieć regularnych miesiączek, mogą znaleźć przerwę w miesiączce lub pierwszy okres młodzieńczy może być opóźniony lub nieobecny. Nieregularne lub nieobecne miesiączki mogą powodować niepłodność.
 • Przedwczesne porody. Zgodnie z opublikowanym badaniem kobieta w ciąży i niedowaga jest bardziej zagrożona przedwczesnym porodem, co oznacza urodzenie dziecka przed 37 tygodniem.
 • Powolny lub upośledzony wzrost. Młodzi ludzie potrzebują składników odżywczych, aby rosnąć i rozwijać zdrowe kości. Niedowaga i brak wystarczającej ilości kalorii może oznaczać, że dana osoba nie rozwinie się zgodnie z oczekiwaniami. Lekarze nazywają to „niepowodzeniem w rozwoju”.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie, niedowaga wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmiertelności w porównaniu do osób ze średnim BMI. Naukowcy zasugerowali, że niedowaga może zaburzyć procesy leczenia pacjenta po wypadku lub traumie w porównaniu do osoby o średnim BMI.

Przyczyny

Istnieje wiele powodów, dla których dana osoba może mieć niedowagę. Czasami może być powiązanych wiele przyczyn. Przyczyny niedowagi to:

 • Historia rodzinna. Niektórzy ludzie mają naturalnie niski BMI ze względu na cechy fizyczne, które występują w ich rodzinie.
 • Wysoki metabolizm. Jeśli dana osoba ma wysoki metabolizm, może nie przybrać na wadze nawet podczas jedzenia wysokoenergetycznej żywności.
 • Częsta aktywność fizyczna. Sportowcy lub osoby, które angażują się w wysoki poziom aktywności fizycznej, np. Biegacze, mogą spalić znaczne ilości kalorii, które powodują niską masę ciała.
 • Choroba fizyczna lub choroba przewlekła. Niektóre typy chorób mogą powodować regularne nudności, wymioty i biegunkę, co utrudnia przybieranie na wadze. Inne stany mogą zmniejszyć apetyt, więc nie mają ochoty na jedzenie. Przykłady obejmują raka, cukrzycę, zaburzenia tarczycy i warunki trawienia, takie jak choroba Crohna lub wrzodziejące zapalenie okrężnicy.
 • Choroba umysłowa. Zły stan zdrowia psychicznego może wpływać na zdolność osoby do jedzenia, w tym depresję, lęki, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD) i zaburzenia odżywiania, takie jak anemia i bulimia. Każdy z tych warunków może wpływać na obraz ciała i apetyt.

Lekarz może pomóc osobie zidentyfikować przyczynę swojego niskiego BMI i zalecić plan leczenia, który pozwoli mu przybrać na wadze zdrowo.

Leczenie

Niedowaga powoduje zagrożenie dla zdrowia i przekąski o wysokiej zawartości białka, które mogą pomóc w przybieraniu na wadze

Jeśli dana osoba ma niedowagę, można wypróbować różne zdrowe metody przybierania na wadze.

Osoba może przybrać na wadze, przestrzegając zdrowej diety, która zawiera pożywne potrawy o dużej kaloryczności. Lekarz może zalecić osobie wypróbowanie określonej diety w celu zwiększenia masy ciała lub skierowanie jej do dietetyka, który może pomóc osobie opracować plan diety, który będzie dla nich odpowiedni.

Niektóre kluczowe składniki diety w celu zwiększenia masy ciała mogą obejmować:

 • Dodawanie przekąsek. Suplementy węglowodanowe o wysokiej zawartości białka i pełnoziarnistych pokarmów mogą pomóc przybierać na wadze. Przykłady obejmują krakersy z masłem orzechowym, batony proteinowe, mieszankę szlaków, chipsy pita i hummus lub garść migdałów.
 • Jedz kilka małych posiłków dziennie. Czasami dana osoba może mieć niedowagę, ponieważ nie może tolerować spożywania dużych posiłków. Zamiast tego, osoba może spożywać kilka małych posiłków w ciągu dnia.
 • Zawiera dodatkowe produkty spożywcze. Dana osoba może dodać do swojej diety zbędne kalorycznie źródła żywności, takie jak np. Umieszczenie migdałów o smaku słoików na ziarnach zbóż, jogurtu, słonecznika lub chia na sałatce lub zupie lub masło orzechowe na toście pełnoziarnistym.
 • Unikanie pustych kalorii. Jedzenie wysokokalorycznych pokarmów może spowodować, że dana osoba przybierze na wadze, ale ma również nadmiar tłuszczów, które mogą wpływać na serce i naczynia krwionośne danej osoby. Osoba powinna unikać pokarmów bogatych w cukier i sól.

Lekarze mogą również przepisać leki przeciw nudnościom lub stymulanty apetytu, aby pomóc osobie, która ma niedowagę, przybrać na wadze, gdy tylko jest to możliwe. Lekarze zazwyczaj przepisują te leki tylko wtedy, gdy leczenie w domu nie zadziałało.

Kiedy iść do lekarza

Osoba powinna skontaktować się z lekarzem, jeśli próbowała przybrać na wadze, ale nie była w stanie tego zrobić. Każdy, kto doświadcza jakichkolwiek skutków złego stanu zdrowia z powodu niezdolności do przybrania na wadze, takich jak brak miesiączki lub niepłodność, powinien również zgłosić się do lekarza.

Jeśli dana osoba zmaga się z chorobą psychiczną lub zaburzeniem odżywiania, ważne jest, aby szukała profesjonalnej pomocy. Niestety, osoba nie zawsze może uznać, że ich zachowanie jest problemem.

Niektóre z objawów związanych z zaburzeniami jedzenia obejmują:

 • zachowanie skryte
 • nagła, niewyjaśniona utrata masy ciała
 • odmowa uczestnictwa w wydarzeniach rodzinnych lub towarzyskich
 • wydaje się zmęczony
 • odmawiając jedzenia przed innymi

Jeśli dana osoba ma te objawy, ich przyjaciele lub członkowie rodziny powinni zachęcać ich do skorzystania z profesjonalnej pomocy u lekarza lub terapeuty.

Perspektywy

Osoba z niedowagą może mieć zwiększone ryzyko wystąpienia komplikacji, w tym kości, zębów i problemów z płodnością.

Osoba powinna dążyć do utrzymania zdrowego BMI. Praca z lekarzem może pomóc osobie osiągnąć i utrzymać zdrową wagę.

PLMedBook