Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy jabłko dziennie naprawdę powstrzymuje lekarza?

Przysłowiająca rada zjedzenia jabłka dziennie pojawiła się po raz pierwszy w druku w 1866 r. Prawie 150 lat później czasopismo medyczne wykorzystało wymówkę z Prima Aprilis do opublikowania badania, które zadaje – poważnie – czy ta mądrość naprawdę trzyma lekarza .

jabłka

Badanie mówi nam, że „jabłko dziennie utrzymuje lekarza” aforyzm został ukuty w 1913 roku, ale opiera się na oryginalnej formie z innym rymowanki, około 149 lat temu w Walii: „Jedz jabłko idąc do łóżka, a ty „Niech lekarz nie zarobi swojego chleba”, przysądziło przysłowie w Pembrokeshire.

Badacze z University of Michigan School of Nursing w Ann Arbor uważają, że podanie takich medycznych przysłów przez empiryczną ocenę „może pozwolić nam czerpać zyski z mądrości naszych poprzedników”.

Jeśli chodzi o miarę trzymania lekarza przez lekarza, dr Matthew Davis i współautorzy ocenili doktorowi wynik nie więcej niż jednej wizyty w roku, jako sposób na zbadanie sukcesu przysłowia u osób jedzących jabłka w porównaniu z jabłkiem zjadacze.

Czy codzienne jabłko skutecznie powstrzymało lekarza? Nie, nie. W analizie nie stwierdzono statystycznie istotnej różnicy w wizytach u lekarza dla osób spożywających jabłka dziennie. Ale badania wykazały, że jabłko dziennie trzymało aptekę z daleka.

„Unikanie korzystania z usług opieki zdrowotnej”

Uwzględniając cechy socjodemograficzne i związane ze zdrowiem, takie jak edukacja i palenie tytoniu, codzienne spożywanie jabłek nie wiązało się z pomyślnym utrzymaniem do maksimum jednej zgłoszonej przez lekarza wizyty u lekarza rocznie.

Spośród 8399 uczestników, którzy odpowiedzieli na kwestionariusz, aby przypomnieć sobie ich spożycie, 9% (753) było jedzeniem jabłek, a reszta, 7 646, nie była jedzeniem jabłek.

Osoby jedzące jabłka miały wyższe wykształcenie, częściej pochodziły z mniejszości rasowej lub etnicznej i rzadziej palą. Dane do analizy pochodziły z badania National Health and Nutrition Survey przeprowadzonego w latach 2007-08 i 2009-10.

„Podczas gdy kierunek obserwowanych przez nas stowarzyszeń wspiera wyższość osób jedzących mięso jabłkowe w stosunku do osób, które nie jedzą jabłek, unikając korzystania z usług opieki zdrowotnej, różnice te w dużej mierze nie miały znaczenia statystycznego” – twierdzą autorzy po uwzględnieniu różnic w jedzeniu jabłek, które – poza wpływem jedzenia jabłek – mogłoby wyjaśnić, dlaczego mniej korzystali z usług opieki zdrowotnej.

Jabłko dziennie oznacza jedno o średnicy co najmniej 7 cm

Aby zanalizować jedzenie jabłek przed wizytami u lekarza, naukowcy porównali codzienne zjadacze jabłek z osobami, które nie jedzą jabłek. Liczba jabłek dziennie liczy się, jeśli uczestnicy odpowiedzieli, że mają co najmniej 149 g surowego jabłka.

Jedząc mniej niż tę ilość, nie brało się codziennie jedzenia jabłek, a spożycie jabłek wyłącznie na sokach lub sosach również było wykluczone. W badaniu szukano także reakcji na zwiększenie dziennego spożycia jabłek, porównując wizyty u lekarza z osobami, które nie jadły jabłek z tymi, którzy jedli jedno małe jabłko, jedno jabłko średnie lub jedno duże jabłko dziennie.

Analiza wykazuje brak zależności między „dawką” jabłek a prawdopodobieństwem trzymania lekarza z dala od „unikania usług opieki zdrowotnej”. Z wyjątkiem, znaleziono autorów, w celu uniknięcia leków na receptę.

Badanie wykazało, że osoby jedzące jabłka były bardziej skłonne do trzymania lekarza z dala, ale było to przed dostosowaniem się do cech społeczno-demograficznych i zdrowotnych respondentów ankiety – 39,0% osób spożywających jabłka unikało więcej niż jednego wizyty u lekarza w porównaniu z 33,9 % osób, które nie jedzą jabłek.

Codzienni spożywający jabłka byli również bardziej skłonni do unikania stosowania leków na receptę (47,7% w porównaniu z 41,8%) – i ta różnica przetrwała analizę statystyczną.

Związek między jedzeniem jabłka dziennie a trzymaniem apteki z dala od niego był statystycznie istotnym odkryciem, podczas gdy trzymanie lekarza z dala od niego nie było prawdą.

Przysłowie nie miało żadnego efektu w analizie pobytów w szpitalu na noc lub w wizytach na temat zdrowia psychicznego – nie było żadnej różnicy w przypadku osób jedzących jabłka, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że którekolwiek z tych dwóch osób nie będzie miało dostępu.

Ogólny wniosek z tego badania był taki, że tylko jedno odkrycie podtrzymywało wieloletnią mądrość. Osoby jedzące jabłka „były nieco bardziej narażone na unikanie stosowania leków na receptę niż osoby jedzące bez jabłek”.

Autorzy twierdzą w swojej ostatecznej analizie, że promowanie spożycia jabłek może mieć jedynie „ograniczone korzyści” w ograniczaniu wydatków na krajowe wydatki na opiekę zdrowotną, dodając:

„W wieku twierdzeń opartych na dowodach może jednak istnieć korzyść z tego, że” jabłko dziennie trzyma aptekę „.

Like this post? Please share to your friends: