Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy olejek z drzewa herbacianego może pomóc w leczeniu łuszczycy?

Łuszczyca, a konkretnie łuszczyca plackowata, to stan zapalny skóry, który powoduje, że skóra staje się gęsta, czerwona i łuszcząca się. Te plastry, zwane także płytkami, mogą być swędzące i bolesne.

Kiedy komórki skóry rosną zbyt szybko, a organizm nie rzuca ich wystarczająco szybko.

Objawy są płynne. Kiedy się pogarsza, jest to znane jako rozbłysk. Rozbłysk może być wywołany przez stres, infekcję, obrażenia i inne przyczyny.

Istnieją pewne anegdotyczne dowody na to, że olejek z drzewa herbacianego może być pomocny w leczeniu objawów łuszczycy, szczególnie w skórze głowy.

Korzyści

Łuszczyca na łokciu

Olejek z drzewa herbacianego jest olejem o żółtym kolorze, który pochodzi z liści rośliny znanej również jako roślina z drzewa herbacianego. Roślina rośnie w Australii, gdzie olej używany był przez prawie 100 lat w leczeniu drobnych ran i problemów skórnych.

Wczesne badania sugerują, że olejek z drzewa herbacianego ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i przeciwwirusowe.

W rezultacie ludzie używają olejku z drzewa herbacianego, aby złagodzić wiele drobnych podrażnień skóry, takich jak trądzik, wszy i prawdopodobnie łuszczyca.

Dowody anegdotyczne sugerują, że jest to bezpieczne, ale niewiele badań potwierdziło skuteczność lub bezpieczeństwo oleju z drzewa herbacianego.

Posługiwać się

Olejek z drzewa herbacianego

Niektóre sugestie dotyczące stosowania oleju z drzewa herbacianego w łuszczycy obejmują:

 • Mieszając olej z wodą, nakładając go na skórę wacikiem, pozostawiając na noc i zmywając rano
 • Rozcieńczanie olejku z drzewa herbacianego olejem z oliwek lub innym olejem nośnym, nakładanie go na dotknięte obszary, pozostawienie do wyschnięcia, a następnie zmywanie
 • Dodanie kilku kropel olejku z drzewa herbacianego do wanny i kąpiel w letniej wodzie
 • Dodanie jednej części olejku z drzewa herbacianego za pomocą 10 części szamponu

Jest łatwo dostępny jako olejek eteryczny i znajduje się w szerokiej gamie produktów do pielęgnacji skóry i innych produktów.

Ryzyka

Niektórzy zgłaszali reakcje alergiczne, w tym ciężkie wysypki, zaczerwienienie, podrażnienie, obrzęk i pieczenie. W takim przypadku osoba powinna przestać używać oleju.

Podczas używania olejku z drzewa herbacianego i innych olejków eterycznych należy zachować ostrożność. Nigdy nie powinny być nakładane bezpośrednio na skórę. Przed użyciem olej należy rozcieńczyć na oleju bazowym, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Osoba nigdy nie powinna pić olejku z drzewa herbacianego. Połykanie olejku z drzewa herbacianego zostało powiązane z:

 • Niepokój żołądka, w tym biegunka, wymioty i ból brzucha
 • Nieprawidłowości w komórkach krwi
 • Ciężka wysypka
 • Senność
 • Halucynacje
 • Zamieszanie

Niektórzy ludzie powinni być szczególnie ostrożni przy używaniu oleju z drzewa herbacianego.

Obejmują one:

 • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią
 • Ludzie, którzy biorą wankomycynę
 • Osoby z liniową chorobą IgA
 • Chłopcy przed początkiem dojrzewania, ze względu na zwiększone ryzyko wzrostu tkanki piersi
 • Osoby o znanej alergii na olejek z drzewa herbacianego lub roślinę, z której pochodzi

Żadne badania nie analizowały, jak skuteczny jest olejek z drzewa herbacianego dla łuszczycy. Olejek z drzewa herbacianego niesie ze sobą ryzyko efektów ubocznych, więc każdy, kto używa tego oleju, powinien zachować ostrożność. Ponadto, ze względu na potencjalne powikłania w określonych schorzeniach, każdy, kto myśli o używaniu oleju z drzewa herbacianego, powinien najpierw poinformować o tym swojego lekarza.

Inne naturalne środki zaradcze

Niektórzy ludzie stosują inne typowe leki ziołowe w leczeniu objawów łuszczycy.

Obejmują one:

Aloes

Aloe vera: Osoba z tym stanem może nałożyć krem ​​na skórę zawierający co najmniej 0,5 procent aloesu do trzech razy dziennie. Może pomóc zredukować łuszczenie się i zaczerwienienie związane ze zmianami łuszczycowymi.

Ocet jabłkowy: może pomóc zmniejszyć świąd związany z łuszczycą na skórze głowy. Należy go stosować ostrożnie, ponieważ może powodować pieczenie lub podrażnienie, zwłaszcza jeśli skóra jest pęknięta lub otwarta.

Kapsaicyna: Jest to substancja chemiczna, która powoduje ostrą ostrą paprykę. Kremy zawierające kapsaicynę mogą pomóc zmniejszyć dyskomfort związany z łuszczycą, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry.

Sole Epsom: Dodanie soli do kąpieli może łagodzić podrażnioną i swędzącą skórę i może pomóc w zmniejszeniu łuszczycy występującej w łuszczycy. Większość ludzi dobrze znosi to lekarstwo.

Kurkuma: Dostępne w suplementach dostępnych bez recepty, kurkuma może zmniejszyć łuszczycę poprzez wpływanie na układ odpornościowy. Może być również dodawany jako przyprawa do potraw jako przyprawa.

Zmiany stylu życia

Ludzie mogą poprawić swój poziom komfortu i wygląd skóry dotkniętej chorobą, podejmując środki w domu.

Niektóre przykłady opieki domowej obejmują:

Częste kąpiele: może to pomóc w usunięciu martwej i zapalnej skóry, a także może pomóc w zmniejszeniu łuskowatego wyglądu łuszczycowych płytek. Dodanie soli do wody może również pomóc w walce z łuszczącą się skórą, ale ważne jest, aby unikać gorącej wody i szorstkiej skóry. mydła. Po kąpieli należy stosować intensywny krem ​​nawilżający, gdy skóra jest jeszcze wilgotna.

Narażenie na światło słoneczne: Narażenie na niewielkie ilości światła słonecznego może pomóc w złagodzeniu objawów. Jednak zbyt dużo światła słonecznego może wywołać lub nasilić objawy łuszczycowe, dlatego najlepiej jest porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem terapii światłem. Osoby z tym schorzeniem powinny stosować krem ​​przeciwsłoneczny na skórę, na którą nie ma wpływu łuszczyca.

Bądź świadomy czynników wyzwalających: Wreszcie, ludzie powinni śledzić, co wywołuje ich objawy łuszczycowe i unikać ich, jeśli to możliwe. Prowadzenie dziennika objawów i możliwych wyzwalaczy może pomóc w ustaleniu, co powoduje ogniska łuszczycowe.

Każdy, kto używa oleju z drzewa herbacianego lub innych naturalnych środków na łuszczycę powinien porozmawiać z lekarzem, ponieważ niektóre z nich mogą wywołać reakcję alergiczną. Niektóre z tych środków mogą również być niebezpieczne, jeśli wchodzą w interakcje z innymi lekami lub stanami medycznymi. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem.

Zabiegi medyczne

Większość ludzi potrzebuje leków do kontrolowania objawów łuszczycy.Opcje obejmują miejscowe kremy, terapię światłem i leki ogólnoustrojowe.

Leki miejscowe: są to kremy i maści, które ludzie stosują bezpośrednio na dotkniętą skórę. Najczęściej przepisywane leki miejscowe to klasa silnych leków przeciwzapalnych, znanych jako kortykosteroidy.

Jednak ludzie stosujący te kremy przez długi czas mogą odczuwać ich objawy, co powoduje konieczność stosowania innych leków. Inne rodzaje leków obejmują syntetyczne witaminy D, miejscowe retinoidy i inhibitory kalcyneuryny, takie jak protopic lub Elidel.

Terapia światłem: Łagodny kontakt z naturalnym światłem słonecznym lub sztucznym promieniowaniem ultrafioletowym A (UVA) lub promieniowaniem ultrafioletowym B (UVB) może złagodzić objawy.

Leki ogólnoustrojowe: Osoby z ciężkimi przypadkami łuszczycy mogą przyjmować te leki doustnie lub przez wstrzyknięcie. Większość z tych leków zmienia system immunologiczny, pomagając zmniejszyć stan zapalny i produkcję komórek skóry. Istnieje ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych.

Aby zapewnić najlepsze leczenie, osoba z tym schorzeniem powinna zawsze informować lekarza o swoich objawach.

Like this post? Please share to your friends: