Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy cukrzyni mogą jeść banany?

Kiedy osoba choruje na cukrzycę, musi starannie rozważyć zawartość każdego posiłku. Może to być szczególnie prawdziwe w przypadku żywności zawierającej węglowodany, która obejmuje nie tylko desery i inne słodkie przysmaki, ale chleb, makaron i świeże owoce.

Jednym z owoców, który tradycyjnie znajduje się na liście „unikania” dla osób z cukrzycą, są banany. Jednak w większości przypadków banany spożyte z umiarem można bezpiecznie spożywać, gdy osoba choruje na cukrzycę.

Banany rosną na roślinach bananowych, które mogą mieć od 50 do 150 bananów w każdej pęczku owoców. Poszczególne banany są sprzedawane w różnych rozmiarach, od małych do bardzo dużych, a ich wielkość zależy od ich długości.

Podział wartości odżywczych

jeden cały banan w skórze i jeden częściowo pokrojony banan

Ogólnie rzecz biorąc, banany mają niską zawartość nasyconego tłuszczu, sodu i cholesterolu. Mają również dobrą mieszankę składników odżywczych, w tym witaminy B6, potasu i manganu.

Jednak niektórzy lekarze i dietetycy mogą dać bananom większą kontrolę żywieniową, gdy rozważają je dla osób z cukrzycą, ponieważ banany są bogate w cukier w stosunku do ich kalorii.

Według szacunków Harvard Health Publishing jeden z średnich bananów ma szacunkowy ładunek glikemiczny na poziomie 11, w odniesieniu do obciążeń glikemicznych. Obciążenie glikemiczne jest miarą wpływu pokarmu na poziom cukru we krwi. Obciążenie glikemiczne mniejsze niż 10 uważa się za niskie, a powyżej 20 – za wysokie.

Czy możesz jeść banany, jeśli masz cukrzycę?

Przykłady opcji z mniejszym cukrem obejmują jabłka, winogrona i gruszki. Owoce o wyższym poziomie cukru obejmują papaje i ananasy.

Jednak osoby z cukrzycą nie muszą eliminować bananów ze swojej diety ani żadnego innego owocu. Ich inne wartości odżywcze pod względem zawartości witamin i składników mineralnych mogą sprawić, że będą zdrową opcją dla osób z cukrzycą spożywających się z umiarem.

Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca włączenie owoców do diety diabetologicznej, takich jak posiadanie małego kawałka całego owocu lub pół-kawałka dużych owoców z każdym posiłkiem.

Gotowanie i przygotowanie

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest sposób przygotowania banana. Na przykład niektórzy producenci żywności będą sprzedawać suszone chipsy bananowe, jako przekąskę łatwą do przenoszenia.

Jednak mogą one zawierać cukry dodane w celu poprawienia ich smaku. Więc zjedzenie porcji chipsów bananowych może podnieść poziom cukru we krwi o wiele więcej niż zamierzono lub w porównaniu z jedzeniem mniejszego banana.

Banany i dieta cukrzycowa

Niektóre sposoby, dzięki którym osoba z cukrzycą może bezpiecznie wprowadzać banany do swojej diety, obejmują:

Wiedz, ile węglowodanów jest w twojej porcji

jogurt bananowy i grecki

Podczas leczenia cukrzycy ważne jest, aby wiedzieć, ile węglowodanów jest spożywanych podczas każdego posiedzenia. Jeden średniej wielkości banan ma około 30 gramów (g) węglowodanów, co stanowi odpowiednią ilość na przekąskę.

Jednakże, jeśli ktoś ma banana z innym źródłem węglowodanów, takim jak kawałek tostów lub płatków śniadaniowych, będzie musiał wziąć to pod uwagę i zmniejszyć ilość jedzenia. Zapewni to, że nie przejadają się węglowodanami podczas jednego posiłku lub przekąski.

Paruj ze „zdrowym” źródłem tłuszczu lub białka

Jedzenie banana z nienasyconym lub zdrowym źródłem tłuszczu, takim jak masło migdałowe lub garść orzechów, może mieć pozytywny wpływ na poziom cukru we krwi. Dodatkowo, te kombinacje mogą sprawić, że poczujesz się wyjątkowo.

Innym zdrowym pomysłem jest sparowanie banana ze źródłem białka, takim jak grecki jogurt lub plasterki indyka. Pomoże to utrzymać osobę na dłużej i zarządzać poziomem cukru we krwi.

Rozważ zjedzenie niedojrzałego banana

Naukowcy zbadali dojrzałość bananów w odniesieniu do poziomu cukru we krwi. Odkryli, że zielone lub niedojrzałe banany mają zwykle mniejszy wpływ na poziom cukru we krwi, ponieważ mają mniej cukru niż ich dojrzałe odpowiedniki.

Niedojrzałe banany mają również „odporne” skrobie, których organizm nie może łatwo zepsuć, co powoduje wolniejszy wzrost poziomu cukru we krwi.

Jedz banany o mniejszych rozmiarach

Kontrola porcji może odgrywać rolę w ilości cukru spożywanego w bananie. Jeśli dana osoba wybierze mniejszy banan, zje mniej węglowodanów. Na przykład mały banan o długości 6-7 cali ma 23 g węglowodanów na porcję, podczas gdy bardzo duży banan ma 35 g węglowodanów.

Ile możesz jeść dziennie?

Odpowiedź na to pytanie zależy od osoby, jej poziomu aktywności i tego, jak banany wpływają na poziom cukru we krwi. Poziom cukru we krwi niektórych osób może być bardziej wrażliwy na banany niż inne. Wiedza na temat wpływu bananów na poziom cukru we krwi jest przydatna i może pomóc w zarządzaniu lekami i przyjmowaniem insuliny, jeśli to konieczne.

Nie ma ustalonej liczby bananów, które można spożywać, ale większość ludzi może cieszyć się co najmniej 1 bananem dziennie bez problemów.

Na wynos

Banany są bezpiecznym i pożywnym owocem dla osób chorych na cukrzycę, pod warunkiem, że robią to z umiarem, tak jak każdy inny rodzaj żywności.

Osoba z cukrzycą jest zachęcana do włączenia do diety świeżych produktów spożywczych, takich jak owoce i warzywa.

Dodatkowo osoba może odżywić się odżywianiem i niską kalorycznością, którą zapewnia jedzenie banana. Aby uzyskać zalecenia dotyczące tego, co jeść i ile jest odpowiednie dla danej osoby, w zależności od jej konkretnych potrzeb, dobrze jest porozmawiać z zarejestrowanym dietetykiem.

Like this post? Please share to your friends: