Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy to jest menopauza? Testy i diagnoza

Menopauza jest etapem w życiu kobiety, w którym to momencie nie miesiączkuje przez 12 miesięcy lub dłużej. Chociaż przejście menopauzy oznacza, że ​​kobieta nie powinna już martwić się zajściem w ciążę, oznacza to zmiany w poziomie hormonów, które mogą wpłynąć na ogólne samopoczucie kobiety.

Dopóki jej poziom hormonów nie będzie lepiej dostosowany, kobieta może doświadczać różnych objawów związanych z menopauzą. Ponieważ objawy menopauzy mogą być różne, kobieta może zastanawiać się, czy to, przez co przechodzi, to menopauza lub inna choroba.

Obecnie żaden pojedynczy test na menopauzę nie jest w stanie przewidzieć, że kobieta przechodzi menopauzę. Jednak lekarze mogą wykonywać kilka różnych rodzajów testów, aby sprawdzić, czy objawy kobiety są najprawdopodobniej związane z menopauzą lub oznaką czegoś innego.

Objawy

starsza kobieta wygląda przez okno

Przed menopauzą jajniki kobiety wytwarzają wiele hormonów, które wpływają na jej cykl menstruacyjny. Przykłady obejmują estradiol (postać estrogenu) i progesteron.

Z biegiem czasu jajniki kobiety wytwarzają mniej tych hormonów, co powoduje objawy menopauzy. To zdarza się powoli przez kilka lat i nie jest zwykle czymś, co dzieje się wszystko naraz.

Objawy związane z menopauzą obejmują:

 • trudności ze snem
 • sucha skóra
 • utrata pełności piersi
 • wahania nastroju
 • nocne poty
 • Rzednące włosy
 • suchość pochwy
 • przybranie na wadze
 • uderzenia gorąca, podczas których kobiety doświadczają silnego i przytłaczającego uczucia ciepła

Objawy te mogą być podobne do tych spowodowanych kilkoma innymi schorzeniami, w tym depresją i niskim funkcjonowaniem tarczycy.

Jeśli kobieta przechodzi przez te objawy i nie jest pewna, czy jej stan to okres menopauzy, może poprosić lekarza o przeprowadzenie badań.

Jak lekarz diagnozuje menopauzę?

Ponieważ menopauza powoduje zmniejszenie ilości hormonów wytwarzanych przez organizm kobiety, powszechnym błędem w badaniu menopauzy jest to, że lekarz może użyć testów hormonalnych, aby ustalić, czy kobieta jest w okresie menopauzy.

Jednak hormony kobiece stale rosną i spadają. Lekarz może zlecić testy hormonalne, które są podejmowane, gdy jej hormony znajdują się w dolnym punkcie jej cyklu owulacji.

Z tego powodu lekarz często zaleca wykonywanie wielu testów w różnym czasie, aby określić, czy kobieta może przechodzić menopauzę.

starsza pani, która ma badanie krwi

Najczęstsze testy na menopauzę to:

 • Anti-Mullerian hormone (AMH): AMH jest hormonem uwalnianym przez pęcherzyki jajnika. Lekarze uważają, że jest to miara ilości pęcherzyków, które mogła opuścić kobieta, biorąc pod uwagę ilość uwolnionych hormonów.
 • Estradiol: Estradiol jest główną postacią estrogenu krążącego w organizmie, gdy kobieta jest przed menopauzą. Poziom estradiolu spada nawet o 10 razy w stosunku do poziomu przed menopauzą poniżej 30 pikogramów na mililitr. Jeśli stężenie estradiolu w kobiecie jest stale niskie, może to oznaczać, że jest w okresie menopauzy.
 • Hormon folikulotropowy (FSH): FSH jest hormonem uwalnianym przez mózg, który trafia do jajników w celu stymulacji produkcji pęcherzyków, co z kolei powoduje uwolnienie jaja podczas owulacji. Ponieważ menopauza powoduje, że jajniki ignorują FSH, ciało będzie miało wyższy poziom FSH w porównaniu z kobietą przed menopauzą.
 • Testy czynności tarczycy: Ponieważ menopauza może dokładnie odzwierciedlać niedoczynność tarczycy, lekarz może zalecić badania czynnościowe tarczycy, aby określić, jak dobrze działa gruczoł. Jeśli poziom hormonów tarczycy jest niski, może to sugerować, że objawy tarczycy są przyczyną objawów.

Podczas gdy pozytywne testy mogą sygnalizować menopauzę, negatywne testy nie oznaczają, że kobieta zdecydowanie nie jest w okresie menopauzy ze względu na nieustannie zmieniające się poziomy hormonów. W celu ustalenia potencjalnej przyczyny może być potrzebne więcej testów.

Co to jest „wczesna menopauza?”

Podczas gdy wiele kobiet może doświadczać menopauzy po 40. i 50. roku życia, niektóre kobiety przechodzą przez nią znacznie wcześniej. Gdy menopauza występuje przed 40 rokiem życia, lekarze nazywają to wczesną menopauzą lub przedwczesną menopauzą.

Istnieje kilka potencjalnych powodów, aby kobieta doświadczyła wczesnej menopauzy. Obejmują one:

 • Chemioterapia lub inne metody leczenia nowotworów, które mogą uszkadzać jajniki i wpływać na produkcję hormonów.
 • Chirurgiczne usunięcie jajników, które znane jest jako wycięcie jajnika.
 • Chirurgiczne usunięcie macicy, tzw. Histerektomia. Podczas tej operacji nie usuwa jajników, kobieta może mieć pewne objawy menopauzy z powodu zmian w dopływie krwi do jajników.
 • Wady chromosomowe, które powodują, że osoba ma jajniki, które nie działają zgodnie z oczekiwaniami.
 • Historia genetyczna, ponieważ niektóre kobiety mają rodzinną historię wczesnej menopauzy.
 • Choroby autoimmunologiczne, takie jak choroba tarczycy lub reumatoidalne zapalenie stawów.

Wczesna menopauza nie zagraża życiu, ale może być problemem dla niektórych kobiet. Jeśli kobieta miała nadzieję począć bez pomocy, nie byłaby w stanie, ponieważ nie ma już jajeczkowania.

Spadek hormonów estrogenowych wiąże się również z przerzedzaniem kości, które mogą przyczyniać się do osteoporozy. Również kobieta, która przechodzi wczesną menopauzę, może być bardziej narażona na choroby serca.

Chociaż lekarz może nie być w stanie odwrócić wczesnej menopauzy, może przepisać terapie, takie jak hormonalna terapia zastępcza. Istnieje jednak ryzyko związane z hormonalną terapią zastępczą, która jest ważna dla kobiety.

Życie z objawami menopauzy

Niektóre kobiety z menopauzą nie decydują się na jakiekolwiek leczenie, gdy go doświadczą. Jednak niektóre kobiety mają ciężkie objawy, które wpływają na jakość ich życia, takie jak silne uderzenia gorąca.

Pigułki HRT

Przykłady niektórych zabiegów medycznych dostępnych dla menopauzy obejmują:

 • Hormonalna terapia zastępcza, taka jak przyjmowanie terapii estrogenowej przy najniższej, najskuteczniejszej dawce.
 • Pochwa estrogenu, który jest stosowany bezpośrednio do tkanek pochwy w celu zmniejszenia suchości.
 • Leki znane jako selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, które mogą zmniejszyć częstość występowania uderzeń gorąca u niektórych kobiet po menopauzie. Lekarstwo na gabapentynę (Neurontin) może również pomóc zmniejszyć uderzenia gorąca u kobiet, które nie mogą przyjmować estrogenu.

Oprócz zabiegów leczniczych istnieje wiele zabiegów w domu, które kobieta może zastosować, aby zmniejszyć objawy, gdy tylko jest to możliwe. Obejmują one:

 • Unikanie wyzwalaczy, które przyczyniają się lub pogarszają uderzenia gorąca. Przykładami mogą tu być: kofeina, jedzenie pikantnych potraw, picie gorących napojów, bycie w upale lub utrzymywanie zbyt ciepłych pomieszczeń.
 • Używanie wodnych środków pochwowych podczas aktywności seksualnej w celu zmniejszenia dyskomfortu z powodu przerzedzania tkanek.
 • Uprawianie technik odprężania. Przykładami mogą tu być: głęboki oddech, medytacja, kronikowanie, masaż, obraz z przewodnikiem lub progresywny relaks.
 • Odstąpienie od palenia. Palenie może zwiększać ryzyko uderzeń gorąca i przyczynia się do wielu innych problemów zdrowotnych.
 • Regularnie ćwiczyć. Ćwiczenia mogą złagodzić stres, a także pomóc w budowaniu mocnych kości i mięśni.

Kobiety mogą również rozważyć wypróbowanie ziół lub innych suplementów diety jako sposobu na zmniejszenie częstości występowania objawów menopauzy. Przykładami są: czarny cohosh, czerwona koniczyna, dziki yam lub kava.

Jednak nie ma dowodów naukowych, które sugerują, że te zioła są skuteczne w zmniejszaniu objawów związanych z menopauzą.

Ponadto zioła i suplementy nie są regulowane przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Przed użyciem należy zawsze omówić z lekarzem zioła i suplementy.

Like this post? Please share to your friends: