Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Awaria złamania: co musisz wiedzieć

Złamanie pęknięcia występuje, gdy ścięgno lub więzadło, które jest przyczepione do kości, odcina kawałek złamanej kości.

Złamania awulsyjne mogą zdarzyć się w dowolnym miejscu w ciele, ale najczęściej występują w kostkach, biodrach, palcach i stopach. Są częstsze u dzieci niż u dorosłych, ale często dotyczą dorosłych uprawiających sport.

W tym artykule omówiono przyczyny i objawy złamań zwichnięcia. Uwzględnia także możliwości leczenia i wyzdrowienie w przypadku złamań zwichnięć w różnych częściach ciała.

Przyczyny

Zestaw do biegania na siedząco, trzymając się z kostki w bólu, podczas gdy inni biegacze podchodzą do niego.

Złamania awulsyjne są spowodowane urazem. Zdarza się to zazwyczaj, gdy kość porusza się w jedną stronę, a ścięgno lub więzadło zostaje nagle pociągnięte w przeciwną stronę.

Gdy kość pęka, ścięgno lub więzadło, które przyczepia się do części kości, odrywa ten fragment kości od reszty kości.

Pewne grupy są bardziej narażone na pęknięcie. Obejmują one:

 • Dzieci: tryska wzrost może czasami przyczynić się do złamań zwichnięć. Ścięgna lub więzadła wokół rosnących kości dzieci mogą ciągnąć się tak mocno, że kości pękają. Dzieci, które uprawiają sport, najbardziej narażone są na ryzyko złamania zwichnięcia.
 • Sportowcy: Wiele dyscyplin sportowych wiąże się z dużym wpływem, dużą ilością skrętów i szybkimi zmianami kierunku. Jeżeli dana osoba doświadcza urazu lub uderzenia podczas wykonywania tego rodzaju ruchów, może wystąpić pęknięcie w awersji.
 • Tancerze: Tancerze są narażeni na ryzyko pęknięć, które mają wpływ na stopy, ponieważ mają tendencję do wywierania dużego nacisku na stopy i wykonywania częstych nagłych ruchów.

Objawy

Objawy złamania pęknięcia obejmują:

 • intensywny i nagły ból w miejscu urazu
 • obrzęk
 • siniak
 • kłopot z poruszaniem kością lub stawem
 • ból podczas próby poruszenia

Diagnoza

Czasami złamania awulsyjne mogą być błędnie zdiagnozowane jako napięcie mięśniowe, dlatego ważne jest uzyskanie prawidłowej diagnozy. Lekarz może zdiagnozować złamanie awangardowe, badając uraz i wykonując zdjęcie rentgenowskie.

Jako badanie w notatkach, błędna diagnoza może prowadzić do osób otrzymujących złe leczenie, które może prowadzić do niewłaściwych ćwiczeń.

Błędna diagnoza może spowodować:

 • podrażnienie nerwów
 • chroniczny ból
 • problemy z chodzeniem

Leczenie

Poszkodowana kostka leczona jest lodem trzymanym na skórze.

Jeśli fragment kości został wyciągnięty w odległości większej niż kilka centymetrów od miejsca, w którym zwykle siedzi, może być konieczna operacja. Jednak w większości wypadków złamania zwichnięcia nie wymagają operacji.

Złamania awulsyjne są zazwyczaj leczone przez:

 • odpocząć dotknięty obszar
 • stosowanie pakietów lodu
 • wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie, poprawiających ruch i pomagających w gojeniu się kości

Kroki te pomagają naturalnie powracać kości do normalnego położenia.

Złamania awulsyjne w różnych częściach ciała wymagają specyficznych metod leczenia. Obejmują one:

Biodra lub miednica

Kiedy dana osoba doświadcza złamania zwężenia w biodrze lub miednicy, może ograniczyć ich ruch. Jednym z najlepszych sposobów leczenia tej urazu jest odpoczynek.

Badanie z 2015 roku wykazało, że kombinacja leków uspokajających i przeciwzapalnych umożliwia skuteczne wyleczenie złamań w miednicy.

Poniższe zabiegi mogą również pomóc:

 • utrzymywanie nadwagi z biodra lub miednicy za pomocą kul
 • nakładanie okładów lodowych na biodra codziennie przez pierwsze kilka dni urazu
 • wykonywanie ćwiczeń rozciągających i wzmacniających biodra lub miednicę, zgodnie z zaleceniami lekarza

Po tych zabiegach i uzyskaniu dużej ilości odpoczynku, zazwyczaj pozwala kości w naturalny sposób powrócić do pierwotnej pozycji. Jeśli pozostanie odłączony, może być konieczna operacja, aby włożyć kołki lub śruby, aby je ponownie założyć.

Piąta śródstopia w stopie

Piąta śródstopica w stopie, która jest kością u podstawy małego palca u nogi, może być podatna na złamania zwichnięcia. Tancerze często doświadczają tego rodzaju obrażeń.

Według badań opublikowanych w artykule, leczenie złamania w odcinku piątym śródstopia obejmuje noszenie butów o twardych podeszwach.

Osoba powinna nosić but z twardą podeszwą, dopóki ból nie zniknie, co wskazuje na ponowne przyklejenie się fragmentu kości.

Palec

Połamany palec w szynie.

Awaryjne złamanie palca jest powszechnie nazywane „palcem dżersejowym”.

Zaleca, aby osoby, które doznały tego rodzaju obrażeń, powinny odwiedzić specjalistę od dłoni. Dzieje się tak, ponieważ istnieje ryzyko, że ścięgno dotknięte chorobą może się cofnąć i spowodować długotrwałe uszkodzenie.

Specjalista od ręcznych zaleci najlepszy sposób leczenia. Może to wymagać użycia szyny, aby przytrzymać ranny palec prosto, umożliwiając jego wygojenie.

Czasami wymagana jest operacja, aby wstawić szpilki, aby utrzymać kość razem.

Kostka

Awaryjne złamania kostki są traktowane w podobny sposób, jak złamania awangard biodra lub miednicy, z odpoczynkiem i lodem. Ponadto potrzebne mogą być następujące zabiegi:

 • boot lub cast, aby utrzymać stabilność kostki
 • o kulach, aby utrzymać ciężar kostki
 • ćwiczenia poprawiające siłę i ruch

Jeśli kość nie leczy naturalnie podczas tych zabiegów, operacja może być konieczna do wyrównania kostki.

Goleń

Awaryjne złamania kości piszczelowej (piszczeli) mogą się zdarzyć podczas uprawiania sportu w wyniku skoku o dużej mocy. Ten rodzaj złamania można leczyć za pomocą:

 • odpoczynek
 • lód
 • kompresja
 • podniesienie

Jeśli to nie pozwoli kości wyleczyć, może być konieczna operacja.

Poprawa

Złamanie pęknięcia nie zawsze jest poważne, a odpoczynek może być najlepszym leczeniem. Jednak w przypadku pojawienia się objawów należy szukać pomocy medycznej.

Osoba z poważniejszym złamaniem może wymagać noszenia gipsu przez 6 do 8 tygodni, aby umożliwić gojenie się kości.

Złamania zwykle trwają od 3 do 12 tygodni, aby leczyć. W tym czasie ważne jest, aby odpocząć dotkniętą kość i utrzymać wagę, gdy leczy.

Jeśli lekarz zalecił jakiekolwiek ćwiczenia wzmacniające, ważne jest, aby wykonywać je regularnie, aby zmniejszyć ryzyko długotrwałego uszkodzenia.

Like this post? Please share to your friends: