Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o gęstej krwi

Gruba krew lub nadkrzepliwość to stan, w którym krew jest grubsza i lepsza niż zwykle. Kiedy osoba ma nadkrzepliwość, są one podatne na nadmiar skrzepów krwi. Stan ten jest wynikiem nieprawidłowości w procesie krzepnięcia.

Wśród nieprawidłowości powodujących gęstą krew jest brak równowagi białek i komórek odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi.

Gęsta krew może blokować przepływ tlenu, hormonów i substancji odżywczych w organizmie, uniemożliwiając dotarcie do tkanek i komórek. Może to powodować niski poziom tlenu w komórkach i prowadzić do niedoborów hormonalnych i żywieniowych.

Szybkie fakty dotyczące grubej krwi:

 • Przeważnie występuje niewiele objawów gęstej krwi, dopóki nie powstanie znaczący skrzep krwi.
 • Pewne warunki zdrowotne są powiązane z gęstą krwią.
 • Leczenie grubej krwi zależy od stanu, który ją powoduje.
 • Lekarze nie mają standardowego terminu dla grubej krwi.

Przyczyny

Niektóre przyczyny grubej krwi są dziedziczone, a inne rozwijają się, jak to ma miejsce w przypadku raka.

Niektóre schorzenia powodujące zagęszczenie krwi wymieniono poniżej:

Niektóre nowotwory

Obraz 3D krwinek w tętnicy.

Polycythemia vera (PV) to rak krwi pochodzący ze szpiku kostnego lub miękkiego centrum kości, w którym rozwijają się nowe krwinki. W przypadku PV, szpik kostny wytwarza zbyt dużo czerwonych krwinek lub zbyt wiele białych krwinek i płytek krwi, co powoduje zagęszczanie krwi.

Większość osób, które rozwijają PV, nie ma historii rodzinnej, ale w niektórych przypadkach może istnieć więcej niż jeden członek rodziny, który ma tego typu raka krwi.

Według Towarzystwa Białaczki i Chłoniaka, PV jest bardziej powszechne wśród Żydów o wschodnioeuropejskim dziedzictwie w porównaniu z Azjatami i innymi Europejczykami. Kiedy rozważane są wszystkie rasy i grupy etniczne, społeczeństwo szacuje, że PV dotyka 2,8 na 100 000 mężczyzn i 1,3 na 100 000 kobiet.

Waldenstrom makroglobulinemia

Waldenstrom – makroglobulinemia (WM) to rzadki rodzaj chłoniaka nieziarniczego, w którym wytwarzane są duże ilości makroglobuliny białkowej. U niektórych osób z WM, gdy nowotworowe komórki B wytwarzają zbyt dużo tego białka, krew może stać się wyjątkowo gęsta, co prowadzi do powstania skrzepów krwi.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego, WM ma tylko około 1000 do 1500 nowych diagnoz w Stanach Zjednoczonych każdego roku.

SLE lub toczeń

Toczeń rumieniowaty układowy, SLE lub toczeń jest chorobą zapalną, która ma miejsce, gdy układ odpornościowy atakuje zdrowe tkanki, ponieważ uważa, że ​​są chore. Według Lupus Foundation of America 1,5 miliona Amerykanów żyje z jakąś postacią tocznia, a stan ten dotyka co najmniej 5 milionów ludzi na całym świecie.

Wiele czynników przyczynia się do zgrubienia krwi w toczniu, ale uważa się, że zapalenie autoimmunologiczne jest głównym winowajcą aktywności prokoagulacyjnej. Procoagulanty to substancje pobudzające białka uczestniczące w procesie krzepnięcia.

Czynnik V Leiden

Czynnik V Leiden jest genetyczną mutacją czynnika krzepnięcia krzepnięcia V. Ta mutacja zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów u ludzi, szczególnie w głębokich żyłach.

Dodatkowe ryzyko krzepnięcia jest spowodowane tym, że czynnik V Leiden jest odporny na dezaktywację przez białko zwane aktywowanym białkiem C, które kontroluje normalną aktywność czynnika V.

Wynikiem jest nadmiar aktywności czynnika V, z krzepnięciem krwi przekraczającym normalne poziomy, co powoduje pogrubienie krwi.

Niedobory białek C i S

Dziedziczne rodzaje tych niedoborów są rzadkie, ale ludzie z niedoborem białka C lub białka S są bardziej zagrożeni zakrzepami krwi przez resztę życia, niektórzy mają skrzep krwi w młodym wieku.

Gen protrombiny 20210A

Ludzie z tym zaburzeniem defektu genetycznego mają za dużo białka krzepnięcia krwi zwanego czynnikiem II, zwanym również protrombiną. Protrombina jest jednym z czynników, które umożliwiają prawidłowe krzepnięcie krwi, ale gdy występuje za dużo protrombiny z powodu tej mutacji, osoba będzie narażona na większe ryzyko tworzenia się skrzepów krwi.

Objawy

Starszy mężczyzna cierpiący na zawroty głowy, ból głowy i zmęczenie.

Problem nadkrzepliwości z krwią danej osoby jest często bezobjawowy i pokaże się jako zakrzep krwi.

Czasami jednak posiadanie gęstej krwi może powodować objawy oprócz skrzepów krwi. Objawy te zależą od przyczyny choroby i jej lokalizacji.

Mogą one obejmować, ale nie są ograniczone do:

 • rozmazany obraz
 • zawroty
 • bóle głowy
 • łatwe siniaczenie
 • nadmierne krwawienie miesiączkowe lub krzepnięcie
 • wysokie ciśnienie krwi
 • brak energii
 • duszność
 • niedokrwistość, gdy krew w prawidłowych czerwonych ciałkach krwi jest niska

Skrzepy krwi o nieznanym pochodzeniu, powtarzające się zakrzepy krwi i nawracająca utrata ciąży są powodem, dla którego należy martwić się o gęstą krew.

Każdy, kto doświadcza tych objawów lub ma historię krwawej krwi lub zakrzepów krwi w rodzinie, powinien poprosić lekarza o przeprowadzenie badań. Pozwoli to ocenić ryzyko związane z niektórymi schorzeniami związanymi z gęstą krwią.

Leczenie

W przypadku schorzeń mających wpływ na krzepnięcie krwi lekarze przepisują leczenie przeciwpłytkowe lub terapię przeciwzakrzepową.

 • Terapia przeciwpłytkowa: obejmuje leki hamujące tworzenie się skrzepów przez płytki krwi lub komórki krwi odpowiedzialne za krzepnięcie. Aspiryna jest przykładem terapii przeciwpłytkowej.
 • Leczenie przeciwzakrzepowe: obejmuje to lekarstwo hamujące krzepnięcie krwi na poziomie czynników krzepnięcia. Warfaryna jest przykładem leku przeciwzakrzepowego.

Leki są przepisywane tylko wtedy, gdy lekarze sądzą, że istnieje zwiększone ryzyko powstania zakrzepów, lub że już powstała niebezpieczna skrzeplina.

Ponieważ wielu ludzi z grubą krwią może nigdy nie doświadczyć zakrzepów krwi, lekarze prawdopodobnie zalecają zmiany stylu życia w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia zakrzepów i innych powikłań. Te zmiany obejmują:

 • rzucenie palenia tytoniu
 • utrata wagi, jeśli to konieczne
 • bycie aktywnym i angażowanie się w codzienną aktywność fizyczną
 • nie siedzieć przez dłuższy czas i poruszać nogami i stopami, aby utrzymać przepływ krwi

Komplikacje

Osoba trzymająca łydkę w bólu, odczuwająca skurcz.

Gęste zaburzenia krwi mogą stworzyć całe życie problemów. Te stany mogą powodować skrzepy krwi, w tym zakrzepice żył głębokich, inaczej zwane DVT.

Kiedy w głębokiej żyle dochodzi do zakrzepu, wynikiem tego są problemy z bólem i krążeniem wokół miejsca, w którym utworzył się skrzep krwi. DVT zwykle tworzą się w dużych żyłach głębokich w dolnej części nóg, ale mogą wystąpić w innych częściach ciała, takich jak uda, ramiona, brzuch lub miednica.

Objawy DVT to:

 • obrzęk, zaczerwienienie i ciepło w miejscu wystąpienia DVT
 • stopniowy początek bólu
 • ból nóg podczas zginania stopy lub rozciągania nogi
 • skurcze nóg w łydce
 • przebarwienia skóry, które są niebieskie lub białe w innym miejscu ciała

Zator tętnicy płucnej (PE) powstaje, gdy część DVT odłącza się lub embolizuje od punktu początkowego i trafia z powrotem do serca i płuc. Jeśli ten odłamany kawałek skrzepu dotrze do serca i płuc i zgromadzi się, może zapobiec wystarczającemu przepływowi krwi i zakłócić wymianę gazową w płucach.

Objawy PE obejmują:

 • duszność i szybkie oddychanie
 • szybkie bicie serca
 • ból z głębokim oddechem
 • krew podczas kaszlu
 • ból w klatce piersiowej

Inne możliwe i często poważne powikłania zakrzepicy to:

 • Udar, jeśli zakrzep krwi przenosi się do mózgu i blokuje tętnicę, która wysyła natlenioną krew do mózgu.
 • Atak serca spowodowany skrzepem krwi w tętnicy wieńcowej.
 • Ostre uszkodzenie nerek, wynikające z zablokowania lub zakrzepu krwi z jednego lub obu żył nerkowych, które poruszają krew z dala od nerek.

Na wynos

Gęsta krew sama w sobie nie powoduje problemów zdrowotnych, ale pewne schorzenia, które powodują gęstnienie krwi, mogą poważnie wpłynąć na życie danej osoby.

Ludzie, którzy mają gęstą krew, są bardziej narażeni na zakrzepy krwi w tętnicach i żyłach. Każdy, kto myśli, że ma skrzep krwi, powinien natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Każdy, kto ma w rodzinie krwawą krew lub zaburzenia krzepnięcia krwi, powinien porozmawiać z lekarzem o możliwych zagrożeniach i komplikacjach.

Leki i zmiany stylu życia mogą pomóc wielu ludziom, którzy mają grube zaburzenia krwi i zmniejszają ryzyko zakrzepów oraz innych potencjalnych problemów.

Like this post? Please share to your friends: