Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Cukrzyca może powodować depresję, depresja może powodować cukrzycę

Związek między depresją a ryzykiem cukrzycy działa również w drugą stronę; cukrzyca może powodować depresję. Mówiąc prościej, cukrzyca może powodować depresję, a depresja może wywoływać cukrzycę – napisali naukowcy z Harvard School of Public Health w Archives of Internal Medicine.

Ponad 10% wszystkich dorosłych osób w USA choruje na cukrzycę; dla osób w wieku co najmniej 60 lat liczba ta wynosi 23%. Około 14,8 milionów Amerykanów cierpi z powodu dużej depresji rocznie.

Autorzy wyjaśnili:

    „Chociaż postawiono hipotezę, że stosunek cukrzycy do depresji jest dwukierunkowy, niewiele badań zajęło się tą hipotezą w sytuacji prospektywnej.”

Pan, Ph.D. i zespół zgromadzili dane dotyczące 65.381 dorosłych kobiet w wieku od 50 do 75 lat, aby zobaczyć, jaki może być związek między cukrzycą a depresją. Kobiety musiały wypełnić wstępny kwestionariusz ze szczegółami na temat praktyk zdrowotnych i ich historii medycznej. Kolejne ankiety były wypełniane co dwa lata przez dziesięć lat do końca 2006 roku.

Badacze sklasyfikowali uczestników z depresją jako osoby, u których zdiagnozowano chorobę u lekarza i / lub przyjmowali leki przeciwdepresyjne. Ci, którzy mówili, że cierpią na depresję, otrzymali inny kwestionariusz do wypełnienia pytań o ich depresję, w tym objawy, leczenie i testy diagnostyczne.

Depresja na ryzyko cukrzycy

Podczas całego okresu badania u 2844 kobiet stwierdzono cukrzycę typu 2 i 7 415 osób z depresją.

Osoby z depresją miały o 17% większe ryzyko zachorowania na cukrzycę – nawet po tym, jak naukowcy wykluczyli pewne czynniki ryzyka, takie jak BMI (wskaźnik masy ciała) i aktywność fizyczna.

Kobiety przyjmujące leki przeciwdepresyjne miały o 25% większe ryzyko zachorowania na cukrzycę niż osoby bez depresji.

Cukrzyca na ryzyko depresji

Badacze odkryli również, że osoby z cukrzycą mają o 29% wyższe ryzyko zachorowania na depresję niż kobiety bez cukrzycy. Liczba ta przeważyła nawet po uwzględnieniu niektórych czynników ryzyka.

Osoby przyjmujące insulinę z powodu jej stanu miały o 53% wyższe ryzyko w porównaniu z kobietami bez cukrzycy.

Autorzy napisali:

    „Wyniki tej dobrze scharakteryzowanej kohorty ponad 55 000 amerykańskich kobiet z 10-letnią obserwacją dodają do rosnących dowodów na to, że depresja i cukrzyca są blisko ze sobą powiązane, a to wzajemne powiązanie zależy również od ciężkości lub leczenia każdy z tych warunków był niezależny od czynników socjodemograficznych, dietetycznych i stylu życia „.

Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia wskazują, że depresja ma wpływ na ryzyko cukrzycy poza bezczynnością i masą ciała.

Uważają również, że ich badania wykazały związek między stresem a cukrzycą.

Autorzy zauważyli:

    „Rozpoznanie cukrzycy może prowadzić do objawów depresji z następujących powodów: depresja może wynikać ze zmian biochemicznych bezpośrednio spowodowanych cukrzycą lub jej leczeniem, lub z stresów i obciążeń związanych z życiem z cukrzycą i jej często wyniszczającymi konsekwencjami.”

Stwierdzili:

    „Potrzebne są przyszłe badania, aby potwierdzić nasze odkrycia w różnych populacjach i zbadać potencjalne mechanizmy leżące u podstaw tego związku, a także depresja i cukrzyca są bardzo rozpowszechnione w populacji osób w średnim i starszym wieku, szczególnie u kobiet. zalecana jest kontrola wagi i regularna aktywność fizyczna, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia obu tych stanów. „

„Dwukierunkowe powiązanie między depresją a cukrzycą typu 2 u kobiet”
Pan, PhD; Michel Lucas, PhD; Qi Sun, ScD; Rob M. van Dam, PhD; Oscar H. Franco, MD, dr; JoAnn E. Manson, MD, DrPH; Walter C. Willett, MD, DrPH; Alberto Ascherio, MD, DrPH; Frank B. Hu, MD, PhD
Arch Intern Med. 2010; 170 (21): 1884-1891. doi: 10.1001 / archinternmed.2010.356

Napisane przez Christiana Nordqvista

Like this post? Please share to your friends: