Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Codzienna aspirynę może zwiększać szanse na ciążę

Przyjmowanie codziennie małej dawki aspiryny może pomóc kobietom zajść w ciążę, szczególnie tym, które wcześniej poroniły. Jest to zgodne z nowymi badaniami zaprezentowanymi dzisiaj na dorocznym spotkaniu American Society of Reproductive Medicine w Baltimore, MD.

[Kobieta przyjmująca aspirynę]

Naukowcy z University of Utah i National Institute of Child Health and Human Development (NICHD) sugerują, że przyjmowanie tylko 81 mg aspiryny dziennie może zwiększyć prawdopodobieństwo poczęcia kobiety poprzez zmniejszenie ogólnoustrojowego stanu zapalnego, poprawiając środowisko, w którym rozwija się zarodek.

Aspiryna to lek salicylowy powszechnie stosowany w celu zmniejszenia gorączki, stanu zapalnego i łagodzenia drobnych dolegliwości bólowych. Jest również coraz częściej stosowany jako lek przeciw płytkom w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa zawału serca i udaru u osób z grupy wysokiego ryzyka.

W ostatnich miesiącach wiele uwagi poświęcono potencjalnym korzyściom zdrowotnym związanym z aspiryną. Jedno z badań sugerowało, że lek może podwoić prawdopodobieństwo przeżycia u pacjentów z nowotworami przewodu pokarmowego, podczas gdy inne badanie sugeruje, że codzienna aspirynę może pomóc w zapobieganiu rakowi piersi.

Obecnie nowe badania sugerują, że poprawa płodności może zostać dodana do rosnącej listy korzyści, jakie może przynieść regularne stosowanie aspiryny.

Dzienna dawka aspiryny o niskiej dawce zwiększa szanse poczęcia o 17%

Nowe badanie objęło 1228 kobiet w wieku 18-40 lat, które doświadczyły poronień w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wszystkie kobiety miały układowe zapalenie.

W porównaniu z kobietami, które nie przyjmowały codziennie aspiryny, ci, którzy przyjmowali 81 mg leku każdego dnia, byli o 17% bardziej narażeni na zajście w ciążę, a prawie 20% z większym prawdopodobieństwem pomyślnego porodu.

Naukowcy sugerują, że codzienna aspiryna zmniejsza ogólnoustrojowe zapalenie, czyniąc macicę bezpieczniejszym środowiskiem dla rozwoju zarodka.

Szybkie fakty dotyczące płodności

  • Wprowadzenie pewnych zmian w stylu życia, takich jak rzucenie palenia i ograniczenie spożycia alkoholu, może zwiększyć szanse poczęcia kobiety
  • Wcześniejsze badania wiązały duże spożycie kofeiny z opóźnionym poczęciem
  • Zwiększenie aktywności fizycznej i przyjęcie zdrowej diety może zwiększyć prawdopodobieństwo poczęcia.

Dowiedz się więcej o zwiększaniu płodności

Według prof. Richarda Poulsona – wiceprezesa Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (ASRM), które nie brało udziału w badaniu – poprzednie badania sugerowały również, że aspiryna zwiększa szanse poczęcia poprzez zwiększenie przepływu krwi do miednicy i pogrubienie podszewka macicy, ułatwiająca implantację zarodka.

Opierając się na tych wnioskach i wynikach z poprzednich badań, profesor Poulson – który jest także profesorem położnictwa i ginekologii w Keck School of Medicine Uniwersytetu Kalifornijskiego w Południowej Kalifornii – uważa, że ​​każda kobieta, która próbuje dziecka, w szczególności poddawana leczeniu małe dawki aspiryny dziennie, aby zwiększyć ich szanse poczęcia.

„Chyba, że ​​są uczuleni lub mają chorobę żołądka, z pewnością doradziłbym im, aby ją przyjęli, nie ma żadnej szkody”, mówi. „Wiele osób używa go rutynowo, w tym w naszych klinikach. Robimy to od wielu lat.”

Obecnie grupa zadaniowa US Prestication Services Task Force (USPSTF) zaleca stosowanie wyłącznie aspiryny o niskiej dawce w okresie ciąży po 12 tygodniach ciąży u kobiet z wysokim ryzykiem stanu przedrzucawkowego. Niezależnie od tego, czy kobiety powinny przyjmować codziennie niskodawkową aspirynę w celu zwiększenia swoich szans na poczęcie, pozostaje ona szara strefą.

Wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia twierdzi, że nie ma wystarczających dowodów na to, aby wszystkie kobiety przyjmowały kwas acetylosalicylowy regularnie w celu zwiększenia szans na zajście w ciążę, zauważając, że lek może wywoływać szereg działań niepożądanych, takich jak krwawienie wewnętrzne.

„Mam wrażenie, że większość lekarzy uważa, że ​​aspiryna byłaby korzystna w podgrupie kobiet, ale czy przyniosłoby to korzyści wszystkim kobietom? Moje wrażenie jest takie, że jest to zbyt tępy instrument” – mówi dr Stuart Lavery, konsultant ginekolog w Imperial College London w Wielkiej Brytanii.

Niedawno donoszono o innym badaniu zaprezentowanym na dorocznym spotkaniu ASRM, w którym badacze wynegocjowali nowy test, który według nich może zwiększyć wskaźnik zapłodnienia in vitro (IVF) aż do 80%.

Like this post? Please share to your friends: