Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Cztery skuteczne środki zaradcze na zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł jest najwcześniejszym stadium choroby dziąseł, które z kolei może prowadzić do utraty zębów. Na szczęście zapalenie dziąseł można łatwo leczyć w domu, ale które środki do domu działają najlepiej?

Objawy zapalenia dziąseł obejmują czerwone, obrzęknięte, zapalne dziąsła, które mogą krwawić, gdy osoba myje zęby. Zapalenie dziąseł jest powszechne, mimo że można mu zapobiec.

W tym artykule omówiono różne środki zaradcze dostępne w domu do leczenia zapalenia dziąseł i badań w celu wsparcia ich stosowania. Zajmuje się także zapobieganiem zapaleniu dziąseł, najlepszymi praktykami w zakresie higieny jamy ustnej oraz terminem wizyty u lekarza.

Strona główna zadośćuczynienie

Aby uniknąć rozwoju chorób dziąseł, ludzie powinni leczyć objawy zapalenia dziąseł, gdy tylko je zauważą. Kluczowym znakiem są dziąsła, które regularnie krwawią, gdy są szczotkowane lub flossowane.

Ludzie mogą wypróbować następujące środki do domu w leczeniu zapalenia dziąseł:

1. Płukanie wodą morską

Naturalna pasta do zębów i płyn do płukania ust, sól, ksylitol i mięta.

Słona woda ma właściwości dezynfekujące i może pomóc organizmowi leczyć. Badania wykazały, że płukanie jamy ustnej roztworem soli może złagodzić stan zapalny dziąseł spowodowany zapaleniem dziąseł.

Aby użyć płukania słonej wody:

 • zalać wrzącą wodą do szklanki i pozwolić jej ostygnąć do letniej
 • zmieszaj 3/4 łyżeczki soli w wodzie
 • obracać słoną wodą, przepłukując usta
 • wypluj to rozwiązanie
 • powtarzaj do trzech razy dziennie

2. Domowy płyn do płukania ust

Istnieje kilka rodzajów domowych płynów do płukania ust, które ludzie mogą wymieszać w leczeniu zapalenia dziąseł. Obejmują one:

Mleczka do płukania trawy cytrynowej

Badanie z 2015 r. Wykazało, że olej z trawy cytrynowej może być bardziej skuteczny w zmniejszaniu zapalenia dziąseł i płytki nazębnej, która powoduje to, niż tradycyjny płyn do płukania jamy ustnej.

Aby zrobić płyn do płukania trawy cytrynowej, rozcieńczyć 2 do 3 kropli oleju z trawy cytrynowej w wodzie. Obróć usta, a następnie wypluj. Powtarzaj do trzech razy dziennie.

Płukanie ust Aloe Vera

Badanie przeprowadzone w 2016 roku wykazało, że aloes jest tak samo skuteczny jak składnik aktywny w tradycyjnym płynie do płukania jamy ustnej przy leczeniu objawów zapalenia dziąseł.

Sok z aloesu nie wymaga rozcieńczania i można go stosować samodzielnie, o ile jest czysty. Podobnie jak inne płyny do płukania jamy ustnej, ludzie powinni obracać go w jamie ustnej i wypluwać, a następnie powtarzać trzy razy dziennie.

Mycie zębów olejem z drzewa herbacianego

Badanie z 2014 r. Wykazało, że płyn do płukania herbacianego olejku z drzewa herbacianego może znacząco zmniejszyć krwawienie związane z zapaleniem dziąseł.

Aby zrobić płyn do płukania herbacianych olejków z drzewa herbacianego, osoba powinna po prostu dodać 3 krople olejku z drzewa herbacianego do kubka z ciepłą wodą, a następnie użyć w taki sam sposób, jak inne domowe płukanki do ust powyżej.

Olejek z drzewa herbacianego może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego najlepiej jest porozmawiać z lekarzem przed użyciem go po raz pierwszy.

Mądry płyn do płukania jamy ustnej

Badanie przeprowadzone w 2015 r. Wykazało, że bakterie wywołujące płytkę nazębną zostały znacząco zredukowane przez miazgę do płukania jamy ustnej.

Aby zrobić płyn do płukania szałwi, dodaj 2 łyżki świeżej szałwii lub 1 łyżkę suszonej szałwii do wrzącej wody. Gotować przez 10 minut, a następnie odcedzić mieszaninę i pozostawić do ostygnięcia. Użyj uzyskanego płynu, podobnie jak w przypadku innych domowych płynów do płukania ust.

Płyn do płukania ust Guava

Badania wykazały, że płyn do płukania guawy z liści może pomóc w kontrolowaniu płytki nazębnej ze względu na jej właściwości antybakteryjne. Może również zmniejszyć stan zapalny.

Aby wytworzyć płyn do płukania liści guawy, ludzie muszą po prostu zmiażdżyć 6 liści guawy i dodać 1 szklankę wrzącej wody. Powstałą mieszaninę należy następnie gotować przez 15 minut i pozostawić do ostygnięcia. Następnie można go stosować, podobnie jak w przypadku innych domowych płynów do płukania ust, po dodaniu niewielkiej ilości soli.

3. Żel kurkumy

Żel kurkumy może pomóc w leczeniu zapalenia dziąseł.

Kurkuma jest stosowana w wielu domowych środkach, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Badania przeprowadzone w 2015 roku sugerują, że kurkuma zawierająca żel może pomóc w zapobieganiu powstawaniu płytki nazębnej i zapaleniu dziąseł.

Żel z kurkumy jest dostępny w wielu sklepach ze zdrową żywnością lub alternatywnych lekarstwach. Aby użyć go do leczenia zapalenia dziąseł, ludzie powinni zastosować go do dziąseł i pozostawić na 10 minut przed płukaniem wodą i pluciem.

4. Ciągnięcie oleju

Wyciąganie oleju obejmuje mieszanie oleju wokół ust przez maksymalnie 30 minut. Może zmniejszyć bakterie w jamie ustnej i zwalczyć nagromadzenie płytki nazębnej, która powoduje zapalenie dziąseł.

Aby spróbować wyciągnąć olej, ludzie powinni włożyć 2 łyżeczki oleju do ust, obracać je przez 30 minut, a następnie wypluć. Następnie powinni wypić szklankę wody przed czyszczeniem zębów.

Ponieważ dość trudno jest utrzymać olej w jamie ustnej przez tak długi czas, ludzie mogą chcieć spróbować krótszego czasu na starcie.

Oleje, które ludzie mogą wykorzystać do tego leczenia to:

 • Olej kokosowy: Badania wykazały, że ogranicza to tworzenie się płytki nazębnej i objawy zapalenia dziąseł, gdy jest stosowany do ciągnięcia oleju.
 • Olej z arimedadi: Wykazano, że zapobiega gromadzeniu się płytki nazębnej i łagodzi objawy zapalenia dziąseł.

Przy stałej opiece istnieje duża szansa na odwrócenie zapalenia dziąseł. Jeśli problem nie poprawi się dzięki środkom zaradczym, powinieneś udać się do dentysty.

Przyczyny

Zapalenie dziąseł jest stanem zapalnym dziąseł spowodowanym nagromadzeniem płytki nazębnej na zębach. Płytka nazębna jest lepkim depozytem, ​​którego można się pozbyć poprzez prawidłowe czyszczenie zębów.

Bez odpowiedniej higieny jamy ustnej, płytka nazębna może gromadzić się wzdłuż linii dziąseł. Prowadzi to do zapalenia dziąseł, naznaczonego zapalnymi dziąsłami, które krwawią po szczotkowaniu.

Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do zapalenia ozębnej. Ten ostrzejszy etap choroby dziąseł powoduje cofanie się dziąseł. Może nawet ścierać otaczającą kość, powodując, że zęby stają się chwiejne. W ciężkich przypadkach zęby mogą zacząć wypadać.

Zapobieganie

Regularne odwiedzanie dentysty może pomóc w zapobieganiu zapaleniu dziąseł.

Ważne jest utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej, aby zapobiec zapaleniu dziąseł. Ludzie powinni:

 • myć zęby przez 2 minuty, dwa razy dziennie
 • Nić dentystyczna codziennie, aby usunąć cząstki jedzenia, które prowadzą do bakterii i gromadzenia się płytki nazębnej
 • używaj płynów do płukania ust
 • spożywać dietę o niskiej zawartości cukru
 • rzucić palenie lub unikać palenia
 • używaj miękkiej szczoteczki do zębów i wymieniaj ją regularnie
 • jeśli to możliwe, użyj elektrycznej szczoteczki do zębów
 • mieć regularne egzaminy dentystyczne i sprzątanie

Najlepsze praktyki: Szczotkowanie i czyszczenie nicią dentystyczną

Czasami tworzy się płytka nazębna, nawet gdy ludzie się szczotkują i nicią dentystyczną. Może się to zdarzyć, jeśli nie są dobrze szczotkowane lub nitkowane. Nagromadzenie może prowadzić do zapalenia dziąseł.

Stosowanie najlepszych praktyk może pomóc w zapewnieniu skuteczności szczotkowania i czyszczenia nicią dentystyczną.

Jak prawidłowo myć zęby

Aby dokładnie umyć zęby zwykłą szczoteczką do zębów, ludzie powinni:

 • trzymaj szczoteczkę do zębów pod kątem 45 stopni do dziąseł
 • pędzel za pomocą krótkich, okrągłych pociągnięć
 • używaj średniego ciśnienia, trzymając pędzel jak pióro, aby nie naciskać zbyt mocno
 • szczotkować każdą stronę każdego zęba
 • szczotkować przez minimum 2 minuty, dwa razy dziennie i po każdym słodkim poczęstunku

Jak prawidłowo używać nici dentystycznej

Aby dokładnie nić dentystyczną, ludzie powinni:

 • użyj 18 cali nici dentystycznej
 • trzymaj nić dentystyczną naprężoną, nakręcając ją wokół palca na każdej dłoni
 • przesuń nić dentystyczną pomiędzy każdym zębem i wzdłuż linii dziąseł, aby utworzyć kształt litery „c”
 • odwijaj więcej świeżej nici, gdy proces porusza się wokół ust

Kiedy iść do lekarza

Jeśli dziąsła pacjenta krwawią, gdy myją zęby lub są czerwone i mają stan zapalny, mogą mieć zapalenie dziąseł. Powinni upewnić się, że przestrzegają najlepszych zasad higieny jamy ustnej i wypróbować niektóre z powyższych metod leczenia domowego.

Jeśli zabiegi domowe nie działają, ważne jest, aby zasięgnąć porady u lekarza lub stomatologa. Dodatkowo, jeśli ktoś doświadcza ciężkiego obrzęku lub krwawienia w dziąsłach, powinien udać się prosto do lekarza lub dentysty.

Dentysta zwykle czyści zęby, przejdzie przez najlepszą praktykę w domu i może przepisać płyn do płukania jamy ustnej, aby leczyć zapalenie dziąseł.

Like this post? Please share to your friends: