Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy mam wirusa żołądka lub zatrucie pokarmowe?

Kiedy większość ludzi czuje się źle w ich żołądku, szukają przyczyny. Wielu będzie się zastanawiać, czy to żołądek, czy coś, co jedli, co jest przyczyną choroby.

Choroba żołądka często jest chorobą żołądka lub zatrucie pokarmowe, ale ponieważ objawy są tak podobne, łatwo jest pomylić te dwa.

Aby właściwie leczyć, ludzie muszą zrozumieć, na jaką chorobę cierpią.

Co to jest wirus żołądka?

Choć nazywa się ją grypą żołądkową, nie ma związku między wirusem żołądka a prawdziwą grypą.

Mężczyzna odczuwa dyskomfort w żołądku.

Grypa żołądka jest spowodowana infekcją wirusową, która atakuje układ trawienny, podczas gdy prawdziwa grypa atakuje układ oddechowy.

Istnieją różne szczepy wirusa żołądka. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) najczęstszą przyczyną w Stanach Zjednoczonych jest norowirus. Składa się z grupy powiązanych wirusów.

W jaki sposób rozprzestrzenia się wirus żołądkowy?

Wirusy żołądka są bardzo zaraźliwe i mogą się szybko rozprzestrzeniać. Osoby zarażone wirusem żołądkowym są zakaźne od momentu, gdy zaczynają chorować, a także przez kilka pierwszych dni po ich wyzdrowieniu.

Wirus żołądka może rozprzestrzeniać się na kilka różnych sposobów:

 • Spożywanie żywności lub płynów, które zostały zanieczyszczone wirusem
 • Bezpośredni lub pośredni kontakt ustny z zainfekowaną osobą lub powierzchnią z wirusem
 • Wirus znajduje się także w wymiocinach i stolcu zainfekowanych osób

Osoby opiekujące się osobą, która ma wirusa żołądka, powinny zachować środki ostrożności.

Objawy wirusów żołądkowych

Wirus żołądka ma kilka typowych objawów, które mogą trwać do 10 dni. Zawierają:

 • Biegunka, która może być wodnista lub krwawa
 • Utrata apetytu
 • Nudności lub wymioty
 • Skurcze żołądka, bóle mięśni lub osłabienie
 • Niska gorączka
 • Bóle głowy
 • Zawroty głowy lub zawroty głowy

Stolec zazwyczaj nie jest zakrwawiony wirusem żołądka, ale krwawy stolec może sygnalizować poważniejszą infekcję.

Rozpoznanie wirusa żołądka

Nie ma jednej metody testowania dla wirusa żołądka. Lekarz prawdopodobnie przejdzie przez objawy pacjenta podczas postawienia diagnozy.

Szybki test stolca może być użyty do wykrywania rotawirusa lub norowirusa, ale nie ma szybkich testów dla innych wirusów. Próbka kału może również zostać wykorzystana do wykluczenia możliwej infekcji bakteryjnej lub pasożytniczej.

Wiele osób po prostu próbuje pozostać w łóżku, dużo odpoczywać, pozostać w stanie nawodnienia i brać leki bez recepty, dopóki błąd nie ustąpi. Niestety, nie ma konkretnego leczenia dla wirusa żołądka, a leczenie medyczne składa się ze środków samoopieki.

Leczenie i zapobieganie

Jest kilka rzeczy, które ludzie mogą zrobić w domu, odzyskując od wirusa żołądka:

Kobieta leży w łóżku trzymając się za brzuch.

 • Niech żołądek uspokoi się. Staraj się nie jeść żadnych stałych pokarmów przez kilka godzin.
 • Ssać na wiórkach lodu lub brać małe łyki wody. Ludzie powinni pić dużo płynów, aby się nie odwodnić. Unikaj soku lub innych napojów, które mogą pogorszyć biegunkę.
 • Łatwo wrócić do jedzenia. Zacznij od łagodnych, łatwych do strawienia potraw, takich jak krakersy, tosty i ryż. Przestań jeść, jeśli powróci nudności.
 • Unikaj niektórych substancji, dopóki nie poczujesz się lepiej. Należą do nich nabiał, kofeina, alkohol, cukier i tłuste lub mocno przyprawione potrawy.

Ludzie powinni zachować ostrożność w przypadku leków dostępnych bez recepty, ponieważ niektóre z nich mogą pogorszyć infekcję. Nawet leki przeciwbiegunkowe mogą pogorszyć sytuację, jeśli przyczyną infekcji są określone bakterie.

Wirus żołądka zwykle ustępuje w ciągu 24 do 28 godzin, ale opieka domowa jest niezbędna do szybkiego powrotu do zdrowia.

Ludzie powinni skontaktować się z lekarzem, jeśli mają wirusa żołądka i mają jeden z następujących objawów:

 • Krwisty stolec lub wymioty
 • Nie można utrzymać płynów przez co najmniej 24 godziny
 • Odwodnienie
 • Gorączka powyżej 104 ° F

Wskazówki dotyczące zapobiegania wirusowi żołądka

CDC szacuje, że norowirus wywołuje od 19 do 21 milionów chorób, od 56 000 do 71 000 hospitalizacji i od 570 do 800 zgonów rocznie. Te środki zapobiegawcze mogą pomóc zmniejszyć ryzyko zarażenia się wirusem żołądka.

 • Praktykowanie właściwej higieny rąk. Ludzie powinni zawsze myć ręce wodą z mydłem, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, zmianie pieluszek lub przed jedzeniem lub przygotowaniem jedzenia.
 • Zachowanie ostrożności w kuchni. Ważne jest, aby płukać owoce i warzywa i dokładnie ugotować wszystkie potrawy.
 • Czyszczenie i dezynfekcja potencjalnie skażonych powierzchni. Ludzie powinni natychmiast czyścić i dezynfekować zanieczyszczone powierzchnie po wymiotach lub biegunkach.
 • Dokładnie myję pranie. Wirus żołądka można łatwo przenosić z osoby na osobę, więc wszelkie ubrania zanieczyszczone wymiocinami lub kałem powinny być usunięte i umyte.
 • Zachowanie dystansu od każdego, kto jest zainfekowany wirusem. Jeśli ktoś w gospodarstwie domowym jest zarażony, powinien używać oddzielnych przedmiotów osobistych, takich jak talerze i szklanki.

W niektórych krajach dostępne jest szczepienie przeciw pewnym wirusom żołądkowym. Szczepionka może skutecznie zapobiegać ciężkim objawom wirusa podawanym dzieciom w pierwszym roku życia.

Dowiedz się więcej o środkach przeciw grypie żołądkowej.

Co to jest zatrucie pokarmowe?

Zatrucie pokarmowe i grypa żołądkowa często są mylone z powodu podobnych objawów. Zatrucie pokarmowe jest spowodowane spożywaniem pokarmów zawierających bakterie, wirusy lub pasożyty, które mogą dostać się do żywności w różnych momentach podczas produkcji.

Kobieta ma zamiar rzucić się do miski.

Zakażenia krzyżowe są często przyczyną zatrucia pokarmowego. Dzieje się tak, gdy szkodliwe organizmy przenoszą się z jednej powierzchni na drugą. Surowe pożywienie i gotowe do spożycia produkty, takie jak sałatki, są szczególnie narażone na ryzyko zanieczyszczenia.

Bakterie mogą również szybko rosnąć, gdy produkty takie jak mięso, produkty mleczne i sosy nie są przechowywane we właściwej temperaturze.Bakterie i inne szkodliwe organizmy mogą wytwarzać trujące substancje, które powodują zapalenie jelit podczas jedzenia.

Zanieczyszczenia mogą występować również w domu, jeśli żywność, taka jak surowe mięso, nie jest prawidłowo przetwarzana lub gotowana.

Salmonella i E. coli to dwa popularne typy bakterii związane z zatruciem pokarmowym.

Objawy zatrucia pokarmowego

Podczas gdy objawy rozwoju wirusa żołądka mogą trwać kilka dni, objawy zatrucia pokarmowego mogą wystąpić w ciągu 6 godzin od jedzenia. Ludzie mogą doświadczać biegunki, nudności, wymiotów, bólu brzucha i skurczów lub gorączki. Choroba spowodowana zatruciem pokarmowym może trwać od kilku godzin do kilku dni, ale większość przypadków ustępuje w ciągu jednego dnia.

Ludzie zwykle mogą podejrzewać zatrucie pokarmowe, jeśli inni, którzy spożywają to samo jedzenie, są również chorzy lub jedzą nieschłodzoną żywność. Sałatki, surowy lub niedogotowany drób, jaja, owoce morza i inne produkty na bazie przetworów mlecznych są produktami o wysokim ryzyku zatrucia pokarmowego.

Diagnozowanie zatrucia pokarmowego może być trudne, szczególnie jeśli nie można zidentyfikować konkretnej przyczyny. Lekarz może wykonać badania na stolcu, aby sprawdzić, który zarazek powoduje chorobę.

Zapobieganie zatruciu pokarmowemu

Ludzie mogą zapobiec zatruciu pokarmowym, upewniając się, że mięso, sałatki, dressingi i inne produkty spożywcze są przechowywane we właściwej temperaturze. Ludzie nie powinni spożywać żywności, która była przechowywana przez ponad 2 godziny.

Ważne jest, aby ludzie myli ręce podczas obchodzenia się z surowym mięsem. Powinni także dbać o to, aby nie jeść surowego mięsa, surowych jaj lub sosów przyrządzanych z surowych jaj. Podczas pikników lub imprez jedzenie, które powinno być schłodzone, powinno być przechowywane na lodzie. Ludzie powinni również zachować ostrożność podczas jedzenia poza domem.

Like this post? Please share to your friends: