Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Nikotyna w e-papierosach i rakotwórczych urządzeniach do zaprzestania palenia

Zespół z Virginia Tech przeprowadził serię badań nad właściwościami rakotwórczymi (rakotwórczymi) nikotyny. W swoim najnowszym artykule informują, że oprócz wcześniej uznanych cech, takich jak uzależnienie, nikotyna jest substancją rakotwórczą.

MedLine Plus wymienia następujące działania, takie jak wpływ nikotyny na organizm:

 • Zmniejsza apetyt
 • Zwiększa nastrój
 • Zwiększa aktywność jelitową
 • Tworzy więcej śliny i flegmy
 • Zwiększa tętno
 • Zwiększa ciśnienie krwi
 • Może powodować pocenie się, mdłości i biegunkę
 • Pobudza pamięć i czujność.

Nikotyna jest tylko jedną z ponad 4000 substancji chemicznych, które można znaleźć w tytoniu, a 19 z tych innych substancji chemicznych w tytoniu jest znanych jako rakotwórcze. Ze względu na uzależniający charakter zarówno nikotyny, jak i tytoniu, bardzo trudno jest rzucić palenie z użyciem wyrobów tytoniowych, gdy stanie się regularnym nawykiem.

Amerykańskie Towarzystwo ds. Raka (ACS) donosi, że w wyniku tego zginie około połowa wszystkich Amerykanów, którzy utrzymują nawyk palenia. Około 480 000 osób w Stanach Zjednoczonych umiera każdego roku z powodu chorób związanych z używaniem tytoniu – więcej niż alkohol, wypadki samochodowe, samobójstwa, AIDS, zabójstwa i narkotyki łącznie.

Nikotynowa terapia zastępcza jest popularną metodą próby rzucenia palenia. Polega na stosowaniu takich produktów, jak plastry na skórze, guma, pastylki do ssania i e-papierosy, które zawierają niewielkie ilości nikotyny bez toksyn obecnych w dymie papierosowym. Produkty te mają na celu ułatwienie użytkownikowi palenia tytoniu poprzez łagodzenie apetytu i zmniejszenie objawów jego odstawienia.

Dalsze zagrożenia związane z nikotyną zostały zbadane

Uzależniające właściwości nikotyny często koncentrują się na zagrożeniach związanych z paleniem. Jednak nowe badania z Instytutu Bioinformatyki Virginia opublikowane w czasopiśmie skupiły się na zupełnie bardziej niebezpiecznych właściwościach substancji, badając jej wpływ na geny.

Autorzy twierdzą, że nikotyna nie jest jeszcze uważana za czynnik rakotwórczy iw związku z tym coraz częściej stosowana jest jako środek leczniczy. Powołują się również na niedawny ruch z FDA (Food and Drug Administration) w celu złagodzenia ograniczeń dotyczących wielu produktów nikotynowych, potencjalnie sygnalizując konsumentom, że spożycie produktów nikotynowych jest bezpieczne.

E-papierosy

Badanie, prowadzone przez genetyka Jasmin Bavarva, wystawiło komórki na działanie nikotyny i porównało je z komórkami, które nie były odsłonięte. Naukowcy odkryli, że w komórkach eksponowanych na nikotynę w porównaniu z komórkami kontrolnymi wykryto tysiące mutacji.

Wzorce mutacji były podobne do obserwowanych w komórkach doświadczających stresu oksydacyjnego, znanego prekursora raka. Autorzy wyciągają wniosek, że ekspozycja na nikotynę może negatywnie wpływać na geny przez indukowanie mutacji, a w okresie znacznej ekspozycji może przyczyniać się do zwiększenia zachorowalności na raka.

Prof. Harold Garner, dyrektor Departamentu Informatyki i Systemów Medycznych Virginia Bioinformatics Institute, mówi, że wyniki są ważne:

„Po raz pierwszy bezpośrednio mierzą dużą liczbę zmian genetycznych powodowanych jedynie przez nikotynę, co pokazuje, że sama nikotyna może mutować genom i inicjować stan nowotworu, co jest szczególnie aktualne, ponieważ nikotyna jest stosowana jako środek wspomagający rzucanie palenia”.

Zespół będzie teraz starał się zrozumieć wpływ długotrwałej ekspozycji na nikotynę poprzez dalsze badania.

Biorąc pod uwagę rakotwórcze ryzyko związane z nikotyną, warto być palaczem, który rozważa metody, których używa, aby spróbować rzucić palenie. Niedawno doniesiono o badaniu, które zbadało, w jaki sposób skuteczne e-papierosy pomagają rzucić palenie. Dało to następujące liczby:

 • 20% uczestników próbujących rzucić palenie za pomocą e-papierosów odniosło sukces
 • 10,1% uczestników, którzy próbowali rzucić palenie, stosując inne terapie nikotynowe, okazało się skuteczne
 • 15,4% uczestników, którzy próbowali rzucić pracę bez pomocy, zakończyło się sukcesem.

Chociaż e-papierosy były najbardziej skuteczną metodą osiągnięcia rzucenia palenia, wyniki te sugerują, że całkowite unikanie nikotynowych terapii zastępczych nie zmniejszyłoby automatycznie prawdopodobieństwa rzucenia palenia. W rzeczywistości unikanie produktów takich jak plastry na skórze i guma może nawet zwiększyć prawdopodobieństwo.

Like this post? Please share to your friends: