Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: [email protected]

Co to znaczy, gdy masz zimny nos?

To normalne, że dłonie, stopy, nos i uszy czują się zimne przed innymi częściami ciała. Dzieje się tak dlatego, że krążenie krwi do tych kończyn zabiera więcej czasu, szczególnie w niskich temperaturach.

Osoba może mieć zimny nos z kilku powodów. Często nie jest powodem do zmartwień. Ale w niektórych przypadkach może to być oznaką podstawowej choroby.

Co powoduje zimny nos?

Istnieje wiele powodów, dla których ktoś może mieć zimny nos. Zawierają:

Reakcja organizmu na zimno

zimny nos

Ciało oszczędza ciepło i energię, zmniejszając przepływ krwi do kończyn w niskich temperaturach lub warunkach pogodowych. Zamiast tego krew kierowana jest do najważniejszych narządów, aby były ciepłe i pozwalały im prawidłowo funkcjonować.

Zmniejszony dopływ krwi do rąk, stóp, uszu i nosa powoduje, że czują się chłodniej niż na przykład w żołądku lub klatce piersiowej.

Nos najprawdopodobniej najpierw będzie zimny, gdy temperatura spadnie, ponieważ składa się głównie z tkanki chrzęstnej i nie ma dużo izolującego tłuszczu.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczycy nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów, które kontrolują sposób, w jaki ciało zużywa energię.

Metabolizm spowalnia w celu oszczędzania ciepła i energii bez tego hormonu. Inne objawy niedoczynności tarczycy, oprócz wrażliwości na zimno, obejmują:

 • zmęczenie
 • bóle mięśni i osłabienie
 • przybranie na wadze
 • sucha i łuszcząca się skóra
 • kruche włosy i paznokcie
 • powolne ruchy i myśli
 • ból, drętwienie i mrowienie w dłoniach i palcach

Choroba autoimmunologiczna zwana chorobą Hashimoto uszkadza tarczycę i jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy.

Inne przyczyny niedoczynności tarczycy obejmują:

 • chirurgiczne usunięcie tarczycy
 • wrodzona niedoczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy występuje w chwili urodzenia
 • zapalenie tarczycy lub zapalenie tarczycy

Choroba Raynauda

Choroba Raynauda powoduje nadmierne zwężenie naczyń krwionośnych, co powoduje niewielki przepływ krwi lub brak przepływu krwi w kończynach.

Zwykle wywoływane jest przez wystawienie na zimno lub stres. Zaburzenie to zwykle dotyka palców rąk i nóg, ale może również wystąpić w nosie i uszach.

Skóra może stać się biała, a następnie niebieska, przez krótki czas podczas ataku. Dotknięte obszary mogą stać się czerwone i towarzyszy im pulsowanie, mrowienie lub drętwienie po powrocie przepływu krwi.

Nie jest jasne, co powoduje chorobę Raynauda. Ale choroby takie jak toczeń albo reumatoidalne zapalenie stawów mogą spowodować bardziej surową formę stanu zwanego zjawiskiem Raynauda.

Narażenie na ekstremalne zimno

Np. Przebywanie w niskich temperaturach, np. Podczas uprawiania sportów na świeżym powietrzu, może spowodować chłodny nos.

Gdy długotrwałe narażenie powoduje, że organizm traci ciepło szybciej, niż może ono wytworzyć, wynikiem jest hipotermia. Dzieje się tak, gdy ciepło ciała jest niższe niż normalna temperatura ciała wynosząca 98,6 ° F lub 37 ° C.

Wczesne objawy obejmują:

 • dreszcze
 • zmęczenie
 • utrata koordynacji
 • zamieszanie

Zimny ​​nos może sygnalizować wczesne etapy przemarznięcia lub odmrożenia po dłuższej ekspozycji na bardzo niskie temperatury, takie jak zamarzająca woda lub wiatr.

Objawy odmrożeń obejmują:

 • drętwienie
 • zmniejszony przepływ krwi do rąk i stóp
 • mrowienie lub kłucie
 • zbolały
 • niebieskawa lub blada, woskowa skóra

Odmrożenie zwykle wpływa na kończyny, takie jak nos, uszy, policzki, palce lub palce u nóg.

Hipotermia, odmrożenie i odmrożenie są potencjalnie niebezpiecznymi stanami i ważne jest, aby natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli się pojawią.

Stresujące obciążenie pracą

Zimny ​​nos może być także oznaką zbyt ciężkiej pracy.

Jedno z badań wykazało bezpośredni związek między temperaturą twarzy a stresem w związku z trudnym obciążeniem pracą.

Naukowcy, którzy badali funkcje neurologiczne 14 ochotników, odkryli, że im więcej presji umysłowych napotykają, tym zimniejsze są ich noski.

Temperatura nosa spadła średnio o 1 ° C (33,8 ° F), ponieważ zadania umysłowe stały się trudniejsze. Badania sugerują, że może to być spowodowane przepływem krwi z twarzy przekierowanej do kory mózgowej.

Jakie są opcje leczenia?

czapki i szaliki mogą zapobiec zimnemu nosowi

Ludzie, którzy mają zimny nos, gdy pogoda staje się zimna, mogą się rozgrzać, wykonując następujące czynności:

 • warstwowe ubrania zapewniające dodatkowe ciepło
 • noszenie czapek lub kominiarki w celu zmniejszenia strat ciepła z głowy
 • noszenie chusty, aby zapobiec narażeniu nosa na zimno
 • używanie rękawiczek lub mitenek i odpowiedniego obuwia z ciepłymi skarpetami

Wszystkie te metody pomagają utrzymać ciepło ciała i krew płynącą do kończyn, w tym do nosa.

Niedoczynność tarczycy

Ludzie, którzy myślą, że ich zimny nos może być spowodowany niedoczynnością tarczycy, powinni zgłosić się do lekarza. Fizyczne badanie i badania krwi mogą określić, czy mają zaburzenie. Leczenie polega na przyjmowaniu leków hormonalnych.

Choroba Raynauda

Nie ma lekarstwa na chorobę Raynauda i zjawisko Raynauda. Przyjmowanie prostych zmian stylu życia może jednak pomóc uniknąć wywołania ataku.

Te zmiany obejmują:

 • Noszenie ciepłej odzieży w niskich temperaturach.
 • Używanie rękawiczek lub mitenek podczas wyjmowania jedzenia z lodówki lub zamrażarki, jeśli powoduje to reakcję.
 • Układanie podgrzewaczy dłoni i stóp w rękawiczkach, butach, skarpetach lub kieszeniach.
 • Rozgrzewka pojazdu przed jazdą w zimne dni.
 • W niektórych przypadkach przyjmowanie leków poprawiających przepływ krwi do palców rąk i stóp lub zabiegów chirurgicznych.

Niektóre leki, takie jak beta-blokery i niektóre leki przeciwmigrenowe, mogą powodować ataki. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem.

Hipotermia

Osoby wykazujące objawy hipotermii, odmrożeń lub odmrożeń powinny niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Jeśli ktoś wykazuje widoczne oznaki hipotermii, powinien natychmiast zostać przeniesiony do ciepłego pokoju lub schronu. Wszelkie mokre ubrania powinny być zdjęte, a osoba powinna być sucha i owinięta ciepłym kocem.

Powinny one otrzymać ciepły napój, aby poprawić temperaturę ciała, ale to nie może zawierać żadnego alkoholu.

Osoby, które wykazują oznaki zmrożenia lub odmrożenia, nie powinny mieć możliwości chodzenia, ponieważ może to uszkodzić tkanki ich stóp lub palców stóp, jeśli są one dotknięte.

Ich zimnych ciał nie należy przecierać ani masować, nie należy również używać podkładek grzewczych ani lamp grzewczych. Można im pomóc zanurzyć dotknięte obszary ciała w ciepłej, ale nie gorącej wodzie.

Naprężenie

stres w pracy może przyczynić się do zimnego nosa

Według sondażu przeprowadzonego w 2012 r. 65 procent Amerykanów wskazało na pracę jako główne źródło stresu.

Ci, którzy myślą, że ich zimny nos jest spowodowany stresem związanym z pracą, mogą podjąć kroki, aby opanować te naciski.

Te kroki obejmują:

 • Rozwijanie zdrowych reakcji: skorzystaj z ćwiczeń fizycznych lub hobby zamiast fast foodów lub alkoholu, gdy masz do czynienia ze stresem w pracy.
 • Ustalanie granic pracy i życia: nie sprawdzaj poczty służbowej wieczorem.
 • Uzyskaj wsparcie: od przyjaciół i rodziny lub zasobów zarządzania stresem, jeśli oferuje je pracodawca.
 • Poświęć trochę czasu na doładowanie: wybierz się na wakacje, aby się zrelaksować i odprężyć.

Na wynos

Zimny ​​nos nie powinien być powodem do zmartwień w wielu przypadkach. To normalne, że nos jest zimny podczas chłodnej pogody. Może to po prostu oznaczać, że ktoś musi owijać więcej, gdy spada temperatura.

Ciągle zimny nos może jednak być oznaką stanu zdrowia, nawet w ciepłe dni. Zaleca się wizytę u lekarza, jeśli objawy utrzymują się, powodując ból i dyskomfort.

Ludzie powinni unikać palenia, ponieważ powoduje to zwężenie tętnic i sprawia, że ​​skrzepy są bardziej prawdopodobne, co może powodować problemy z krążeniem, zawał serca lub udar.

Like this post? Please share to your friends: