Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Grecka kawa może być kluczem do długiego życia

Klucz do długiego życia może być prostszy, niż sądziliśmy – może nawet w porannej filiżance kawy. Filiżanka gotowanej greckiej kawy, aby być dokładnym – może poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego i zwiększyć długowieczność.

Wyniki opublikowano w medycynie naczyniowej i skupiono się na obserwowaniu mieszkańców Ikaria, greckiej wyspy, gdzie mają najdłuższy okres życia na świecie.

Naukowcy byli zaintrygowani, aby dowiedzieć się, w jaki sposób ci mieszkańcy wysp znaleźli sekret dłuższego życia. Tylko 0,1 procent Europejczyków żyje powyżej 90 lat – ale na wyspie Ikaria jest to 1 procent.

Gerasimos Siasos, lekarz medycyny i profesor Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Atenach, wraz z kolegami chciał zbadać wypicie kawy przez starszych ludzi i jej wpływ na ich zdrowie.

Śródbłonek jest warstwą komórek, które wyściełają naczynia krwionośne, na co wpływ mają nawyki związane ze stylem życia i starzenie. Badacze skupili się na kawie, ponieważ wcześniejsze badania dowiodły, że umiarkowane spożycie kawy może zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej, zastanawiali się, czy może to mieć pozytywny wpływ na inne obszary zdrowia śródbłonka.

Na przykład z badania z 2009 r. Wynika, że ​​wysokie spożycie kawy, kawa bezkofeinowa i herbata wiążą się ze zmniejszonym ryzykiem cukrzycy

Grecka kawa
Grecka kawa jest zwykle gotowana w garnku i podawana w filiżance, na której pozwala się osiadać na dnie. Naukowcy zrekrutowali 142 Ikarian (71 kobiet i 71 mężczyzn), którzy przekroczyli 65 lat i mieszkali na wyspie wszystkie ich życia. Przeprowadzili analizę za pomocą danych kontroli zdrowia (w przypadku cukrzycy, nadciśnienia) i kwestionariuszy, aby zmierzyć styl życia uczestników, picie kawy, zdrowie medyczne i przetestowali ich funkcję śródbłonka.

Badacze zbadali wszystkie rodzaje kawy spożywane przez uczestników. Zaskakująco ponad 87 procent badanych piło codziennie gotowaną grecką kawę. Uczestnicy, którzy pili więcej greckiej kawy, mieli lepszą funkcję śródbłonka niż ci, którzy pili inne rodzaje kawy.

Nawet u ochotników, którzy mieli wysokie ciśnienie krwi, konsumpcja kawy wiązała się z lepszym funkcjonowaniem śródbłonka, bez negatywnego wpływu na ciśnienie krwi.

Gerasimos Siasos podsumował:

„Gotowana grecka kawa, bogata w polifenole i przeciwutleniacze i zawierająca tylko umiarkowaną ilość kofeiny, wydaje się przynosić korzyści w porównaniu do innych napojów kawowych”.
Obecne badanie dostarcza nowych dowodów wskazujących na związek między zdrowiem układu krążenia a zdrowiem żywieniowym. Ponieważ konsumpcja kawy jest tak rozpowszechniona, nawet niewielkie skutki zdrowotne przynajmniej jednego rodzaju kawy mogą mieć duży wpływ na zdrowie publiczne.

Autorzy sugerują, że potrzebne są dalsze badania, aby określić dokładne korzystne działanie kawy na zdrowie sercowo-naczyniowe.

Napisane przez Kelly Fitzgerald

Like this post? Please share to your friends: