Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy olejki eteryczne mogą pomóc w leczeniu fibromialgii?

Olejki eteryczne są skoncentrowanymi aromatycznymi cieczami, które są destylowane z roślin. Uważa się, że zapewniają one szereg korzyści zdrowotnych i łagodzą objawy wielu schorzeń, w tym fibromialgii.

Fibromyalgia to przewlekłe schorzenie układu mięśniowo-szkieletowego i choroba reumatyczna, która prawdopodobnie wpływa na sposób, w jaki organizm przetwarza sygnały bólowe. Jest naznaczony bólem całego ciała, zmęczeniem, mgłą psychiczną, depresją, skurczami i zaburzeniami snu.

Według American College of Rheumatology, fibromyalgia dotyka od 2 do 4 procent ludzi. Aż 90 procent osób z tą chorobą to kobiety. Obecnie nie ma lekarstwa na fibromialgię. Leczenie polega na leczeniu objawów.

Które oleje mogą pomóc?

[kobieta z bólem szyi]

Osoby z fibromialgią mogą odczuwać ulgę zarówno z powodu fizycznych, jak i psychicznych objawów poprzez stosowanie olejków eterycznych.

Ogólnie rzecz biorąc, badania sugerują, że olejki eteryczne oferują potencjał terapeutyczny w łagodzeniu bólu.

Badania dotyczące olejków eterycznych fibromialgii, innych chorób reumatycznych i leczenia bólu są ograniczone. Jednak następujące olejki eteryczne mogą pomóc w objawach fibromialgii:

Bazylia

W jednym z badań stwierdzono, że olejek bazylowy wywołuje efekt przeciwbólowy u myszy z przewlekłym bólem mięśni. To odkrycie skłoniło naukowców do zasugerowania oleju bazyliowego jako potencjalnej metody łagodzenia bólu u osób z fibromialgią.

Capsicum

Ten olejek eteryczny ekstrahuje się z czerwonych chili. Zawiera kapsaicynę, aktywny składnik papryczek chili, który jest dobrze udokumentowany jako środek przeciwbólowy.

W jednym z badań osoby z ostrą fibromialgią stosowały miejscową kapsaicynę trzy razy dziennie przez 6 tygodni. Leczenie doprowadziło do znacznej poprawy w zakresie łagodzenia bólu i ogólnego samopoczucia.

Sugerowano również, że skoncentrowane plastry kapsaicyny mogą zmniejszać ból neuropatyczny do 12 tygodni.

Cedrowe

Badania z 2015 roku sugerują, że wdychanie olejku z drzewa cedrowego łagodzi ból pooperacyjny u myszy, wpływając na sposób odczuwania bólu przez organizm.

Goździk

Przegląd badań nad olejkiem z goździków sugeruje, że może to być możliwa metoda łagodzenia bólu.

Naukowcy sugerują, że olej goździkowy może być tak skuteczny, ponieważ zawiera eugenol w wysokich stężeniach (88,58 procent). Eugenol jest powszechnie stosowany jako miejscowy środek antyseptyczny i znieczulający.

Imbir i pomarańcza

Mieszankę zarówno imbiru, jak i pomarańczowego oleju testowano na starszych osobach z umiarkowanym do ciężkiego bólu kolana.

Osoby leczone odczuwały poprawę funkcji fizycznej i zmniejszenie bólu w porównaniu z tymi, które otrzymywały placebo lub w ogóle nie otrzymywały leczenia. Korzyści te były nadal obserwowalne w 1-tygodniowym okresie obserwacji, ale nie w 4-tygodniowym przeglądzie.

Badanie to wskazuje, że masaż aromaterapeutyczny przy użyciu tych olejków eterycznych może skutecznie zmniejszyć ból w krótkim okresie. Bądź ostrożny, gdy używasz olejków cytrusowych, jeśli wychodzisz na słońce, ponieważ niektóre badania sugerują, że mogą powodować poparzenia słoneczne.

Lawenda

Ostatnie badania wykazały, że masaż aromaterapeutyczny wykorzystujący olejek lawendowy skutecznie zmniejszył ból u osób z chorobą zwyrodnieniową kolana.

Poziomy bólu zmniejszały się natychmiast po leczeniu i pozostawały obniżone 1 tydzień po leczeniu. Jednak ulga w bólu nie trwała długo. Po 4 tygodniach obserwacji ból powrócił.

Stwierdzono również, że olej lawendowy zmniejsza stres i lęk, a więc może być korzystny dla tych, którzy doświadczają tych wspólnych objawów fibromialgii. Może również wspomagać sen.

Wiele mieszanek olejowych

Badania, które dotyczyły wpływu dostępnej w handlu mieszanki olejków eterycznych na osoby z fibromialgią, wykazały, że po 4 tygodniach leczenia zaobserwowano poprawę w zakresie bólu w nocy, siły i progu bólu związanego z tkliwością.

Badana mieszanka olejowa zawierała biały kamforowy olej, olej z aloesu, olej eukaliptusowy, olej cytrynowy, olejek pomarańczowy, olejek miętowy i olej rozmarynowy.

Jak z nich korzystać

[olejek lawendowy]

Olejki eteryczne można stosować na następujące sposoby:

 • Miejscowo. Nie nakładaj nierozcieńczonych olejków eterycznych bezpośrednio na skórę. Olejki eteryczne muszą być zmieszane z olejem nośnikowym. Wymieszać kilka kropel olejku z 1 uncją oleju nośnego (np. Olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów lub oliwa z oliwek) przed nałożeniem na skórę. Może być również stosowany jako olej do masażu. Mieszane oleje można również dodawać do wody w wannie.
 • Wdychany. Oleje można wdychać bezpośrednio lub umieścić w dyfuzorze olejku eterycznego lub palniku.

Aby złagodzić fibromialgię i inne dolegliwości bólowe, najlepiej regularnie używać olejków eterycznych. Niektóre z powyższych badań sugerują, że korzystne działanie olejków nie trwa dłużej niż kilka dni, więc regularne stosowanie może pomóc w utrzymaniu bólu na dystans.

Zagrożenia i czynniki ryzyka

Chociaż olejki eteryczne są uważane za naturalny środek, wiążą się z pewnym ryzykiem. Ważne jest, aby pamiętać o następujących rzeczach:

 • Olejki eteryczne nie powinny być spożywane. Chociaż niektóre osoby mogą zalecać przyjmowanie olejków eterycznych doustnie, produkty te są bardzo skoncentrowane. Mogą mieć poważne skutki uboczne, jeśli zostaną niewłaściwie podjęte w ten sposób.
 • Możliwe jest uczulenie na olejki eteryczne. Ludzie powinni przetestować wybrany olej eteryczny, mieszając go w oleju przewoźnika i umieszczając na przedramieniu niewielką ilość, mniej więcej o wielkości bilonu. Jeśli nie ma reakcji, powinna być bezpieczna w użyciu. Przetestuj każdy nowy olejek eteryczny w ten sam sposób.
 • Zwróć uwagę na niechciane efekty uboczne. O ile oleje te zostały wykazane w badaniach, aby przynieść korzystne efekty, mogą one również mieć negatywne skutki. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepożądane skutki uboczne, ludzie powinni przestać ich używać i skonsultować się z lekarzem. Ryzyko zależy od wieku, stanu zdrowia i leków.
 • Sprawdź interakcje leków. Olejki eteryczne mogą wchodzić w interakcje ze zwykłymi lekami na receptę. Osoby zażywające leki powinny skonsultować się z lekarzem przed użyciem olejków eterycznych, szczególnie jeśli zamierzają je stosować na skórze.
 • Zawsze używaj oleju przewoźnika. Nierozcieńczone oleje mogą powodować podrażnienie skóry, pęcherze lub wysypkę. Niektóre oleje mogą również zwiększać wrażliwość na światło, szczególnie oleje cytrusowe. Ludzie powinni rozcieńczać olejki eteryczne olejem nośnikowym, takim jak olej migdałowy, olej kokosowy lub olej jojoba.
 • Wybierz renomowaną markę. Występują znaczne różnice między olejkami eterycznymi pod względem siły działania i jakości.

Inne naturalne i stylowe środki zaradcze

Istnieje kilka innych naturalnych metod leczenia fibromialgii, które różnią się skutecznością u poszczególnych osób. Połączenie leczenia działa najlepiej.

Niektóre naturalne środki zaradcze i zmiany stylu życia obejmują:

[młoda kobieta zaczyna masaż]

 • Akupunktura. Niektóre badania sugerują, że niektóre terapie akupunkturą mogą złagodzić objawy u niektórych osób z fibromialgią.
 • Ćwiczenie. Regularne, delikatne ćwiczenia, takie jak joga, spacery, pływanie i pilates mogą pomóc w zmniejszeniu objawów bólowych i zmęczenia oraz poprawić nastrój i sen.
 • Masaż. Według National Fibromyalgia and Chronic Pain Association regularna terapia masażu może poprawić przewlekły ból i objawy fibromialgii. Masaż z olejkami eterycznymi wymienionymi powyżej może być szczególnie korzystny.
 • Sen. Ustawienie regularnego harmonogramu snu – z tym samym czasem do snu i budzenia – pomaga złagodzić zmęczenie.
 • Radzenia sobie ze stresem. Zarządzanie fibromyalgią oznacza zmniejszenie zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych objawów stresu. Pomaga w tym kilka technik, w tym medytacja, progresywne rozluźnienie mięśni i ćwiczenia oddechowe.
 • Terapia poznawczo-behawioralna (CBT). Praca z terapeutą stosującym CBT może pomóc ludziom w opracowaniu nowych strategii radzenia sobie. Może pomóc ludziom zmienić myśli, zachowania i emocje, aby lepiej radzić sobie z bólem i innymi objawami.

Przegląd badań wykazał, że 12 tygodni CBT doprowadziło do niewielkiego zmniejszenia bólu, negatywnego nastroju i niepełnosprawności u osób w każdym wieku z fibromialgią. Zmiany te nadal występowały 6 miesięcy po zakończeniu leczenia.

Kiedy iść do lekarza

Ludzie powinni spotkać się z lekarzem, jeśli utrzyma się jakikolwiek z objawów fibromialgii lub jeśli objawy nasilą się.

Typowe objawy fibromialgii obejmują:

 • depresja
 • trudność z koncentracją i koncentracją
 • zmęczenie
 • bóle głowy
 • skurcze mięśni
 • nudności
 • powszechny ból

Komplikacje związane z fibromialgią obejmują upośledzoną zdolność do funkcjonowania i zwiększony niepokój.

Ci, którzy rozważają zastosowanie olejków eterycznych do fibromialgii, szczególnie jeśli przyjmują wiele leków, mogą chcieć porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia.

Like this post? Please share to your friends: