Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak pozbyć się bliznowców?

Blizny mają wiele różnych faktur, kolorów i rozmiarów. Wiele blizn staje się mniejszych, gładszych i mniej zauważalnych w czasie.

Ale dla około 10 procent ludzi, nawet niewielkie obrażenia mogą tworzyć blizny, które są nadmiernie duże, podniesione i ciemne w kolorze.

Występują one daleko poza pierwotnym uszkodzeniem skóry i mogą z czasem rosnąć. Tego typu blizny są znane jako bliznowce.

Szybkie fakty dotyczące bliznowców:

 • Keloidy mogą budzić niepokój z powodu ich wyglądu, szczególnie na twarzy, szyi lub rękach.
 • Nie ma niezawodnego sposobu na pozbycie się bliznowców.
 • Keloid powstaje w wyniku przesadnej reakcji uzdrawiania u niektórych osób, szczególnie tych z większą pigmentacją skóry.
 • Leki na receptę i zabiegi biurowe mogą poprawić wygląd keloidów.

Dlaczego keloidy są problemem?

blizna keloidowa na ramieniu

Choć brzydkie, ludzie z bliznowcami mogą mieć obawy, które wykraczają poza estetykę. Keloidy mogą powodować dyskomfort, ucisk, a nawet ograniczony zakres ruchu, jeśli występują w pobliżu stawu, takiego jak kolano lub kostka.

Nadmierne rozciąganie skóry może powodować swędzenie, a ze względu na swój większy rozmiar, bliznowce mają tendencję do tarcia odzieży, powodując podrażnienie.

Jak każda blizna, bliznowce mogą być trudne do wyleczenia. Ale postępy w leczeniu keloidów są obiecujące.

Zapobieganie bliznowcom poprzez odpowiednią pielęgnację ran i unikanie obrażeń skóry, takich jak kolczyki, jest najlepszą strategią dla osób, które mają skłonność do powstawania bliznowców.

Przyczyny

Keloid tworzy się z powodu przesadnej reakcji skóry na uraz. Nawet niewielkie skaleczenia mogą powodować bliznowce. Niektóre z najczęstszych przyczyn bliznowców obejmują:

 • skaleczenia lub przebicia, w tym od golenia
 • oparzenia
 • nacięcia od chirurgii
 • ugryzienia owadów
 • schorzenia skóry, takie jak trądzik
 • ospa wietrzna lub choroby powodujące blizny na skórze
 • tatuaże lub piercing

Niektóre bliznowce tworzą się bez widocznej przyczyny. W przeglądzie stwierdza się, że niektóre bliznowce były znane bez pojawienia się urazu skóry. Mogą również pojawiać się wiele lat po urazie.

Kiedy skóra jest zraniona, wysyła komórki wytwarzające kolagen, aby leczyć ranę. W idealnym przypadku komórki wykonują swoją pracę i zamykają uraz, pozostawiając niewielką bliznę. W przypadku bliznowców komórki skóry rozmnażają się nawet po wygojeniu się rany. Blizna nadal rośnie, tworząc dużą, podniesioną bliznę.

Chociaż bliznowce mogą występować w dowolnym typie skóry, częściej występują w:

 • ci, którzy mają rodzinną historię bliznowców
 • osoby poniżej 30 roku życia, w szczególności nastolatki przechodzące okres dojrzewania
 • kobiety w ciąży
 • ludzie o ciemniejszej kolorystyce skóry, tacy jak ludzie pochodzenia azjatyckiego, latynoskiego lub pochodzenia afroamerykańskiego, są również bardziej skłonni do rozwoju bliznowców niż inni ludzie.

Keloidy są uważane za rodzaj łagodnego guza. Chociaż mogą być uciążliwe, nie zmieniają się w raka lub nie stanowią poważnych problemów zdrowotnych.

Keloidy i piercing

kobieta o uszach przebite pistoletem do przekłuwania uszu

Keloidy często rozwijają się po kolczykach. Nie wiadomo, czy pojawią się częściej po kolczykach, czy w innych przypadkach. Są bardziej rozpowszechnione na płatkach usznych niż na innych częściach ciała, ale jest tak prawdopodobnie dlatego, że płatki uszu są popularnym miejscem do piercingu.

Chociaż zapobieganie bliznowatym nie zawsze jest możliwe, może istnieć kilka sposobów na zmniejszenie ryzyka po nakłuciu:

Użyj niemetalowych kolczyków

Badanie u badanego powodu powodują, że bliznowce mają tendencję do częstszego tworzenia się z tyłu płatka ucha po przekłuciu uszu. Ustalili, że kolczyki z metalowymi plecami częściej prowadziły do ​​bliznowców z tyłu płatka ucha.

Jako takie sugerują, że używanie niemetalowych kolczyków może być sposobem na zmniejszenie szansy na uzyskanie keloidu z tyłu płatka ucha po przebiciu.

Kolczyki i wiek

Badanie wykazało, że bliznowce z kolczyków w uchu były częstsze u dzieci, które przekłuły uszy po 11 roku życia. Częstość występowania bliznowców po kolczykach uszu była znacznie mniejsza u dzieci w wieku poniżej 11 lat.

Autorzy zasugerowali, aby przed 11 r. Przebraniem piercing, lub unikaniem przekłuwania uszu, jeśli istnieje rodzinna historia bliznowców.

Kiedy już je masz, bliznowce są bardzo trudne do wyeliminowania i mają bardzo duże szanse na ponowne wzrost po wycięciu chirurgicznym. Dzieje się tak, ponieważ ciało prawdopodobnie reaguje w ten sam przesadny sposób na tę operację, tak jak miało to miejsce w przypadku początkowego urazu.

Strona główna zadośćuczynienie

Nie znaleziono środków zaradczych w domu, aby pozbyć się bliznowców po ich uformowaniu. Ale jest kilka rzeczy, które ludzie mogą zrobić w domu po urazie skóry, aby zapobiec tworzeniu się bliznowców lub zminimalizować ich wygląd.

Arkusze silikonowe lub żelowe

Silikon jest jednym z najczęściej stosowanych środków na blizny i okazało się, że pomaga zmniejszyć niektóre blizny podniesione i keloidy. Silikon ma małe ryzyko niepożądanych efektów i jest łatwy w użyciu.

Opinie opublikowane i potwierdzają, że zastosowanie zalecanego arkusza silikonowego lub żelu może zapewnić skuteczny sposób zmniejszenia istniejących, podniesionych blizn lub uniemożliwić ich tworzenie.

Ciężki krem ​​lub balsam do skóry

W artykule stwierdza się, że niektóre produkty ze skóry, takie jak lanolina lub wazelina, mogą poprawić wygląd blizny. Ludzie powinni regularnie używać kremów i zakrywać bliznę, gdy rana się goi.

Chociaż kremy zawierające ekstrakt z cebuli lub witaminę E są szeroko stosowane w przypadku blizn, przegląd i badanie wykazały, że te składniki nie okazały się pomocne w bliznowcach.

Zabiegi medyczne

Opcje obejmują:

Krem tretinowy (Retin-A)

lekarz wykonujący krioterapię na ramieniu mężczyzny

Tretinoina jest lekiem na receptę, który ludzie stosują na skórę. Powszechnie stosowany w leczeniu trądziku i starzenia się, działa poprzez przyspieszenie naturalnego obrotu komórek skóry.

Recenzja z 2010 roku wykazała, że ​​retinoidy, takie jak krem ​​tretinowy i izotretinoina, mogą pomóc w zmniejszeniu rozmiaru i wyglądu bliznowców.

Krioterapia

Krioterapia to proces polegający na tymczasowym zamrożeniu tkanek za pomocą podręcznego urządzenia. Większość osób dobrze toleruje terapię, ale niektóre osoby mogą odczuwać silny ból podczas zabiegu, który następnie mija.

Niedawno opublikowane badanie sugeruje, że po kilku zabiegach krioterapia może zmniejszyć wielkość bliznowców nawet o 50 procent. Jednak w badaniu stwierdzono również, że krioterapia działa najlepiej na mniejszych bliznowców, które mają mniej niż 3 lata.

Zastrzyki sterydowe

Zabieg ten był od lat stosowany na bliznowcach z pewnym powodzeniem. Badanie stwierdzające, że wstrzyknięte sterydy są skutecznym sposobem na zmniejszenie wielkości i wyglądu bliznowców.

W recenzji stwierdzono, że terapia steroidami działa najlepiej na nowszych bliznowców iw połączeniu z operacją usunięcia części blizny. Może być również stosowany w połączeniu z krioterapią.

Krem Imiquimod

Krem ten stosuje się w leczeniu różnych zmian skórnych, w tym powierzchownych raków skóry podstawnokomórkowej. Wydaje się, że działa dobrze na skórze po usunięciu keloidu. W recenzji stwierdzono, że krem ​​zmniejszał szanse powrotu keloidu.

Leczenie promieniowaniem

Nowsze leczenie, które wykazuje obiecujące wyniki, obejmuje krótki cykl radioterapii, który jest podawany natychmiast po chirurgicznym wycięciu keloidów. Liczne badania z zakresu chirurgii plastycznej i literatury dermatologicznej wykazują wysoki wskaźnik wyleczenia, a przynajmniej poprawę w bliznach keloidalnych u osób leczonych tą metodą.

Perspektywy

Ponieważ bliznowce są trudne do leczenia, najlepiej podjąć kroki, aby zapobiec ich natychmiast po urazie, operacji lub przekłuciu. Ludzie, którzy są skłonni do bliznowców, mogą chcieć całkowicie unikać tatuaży i kolczyków. Jeśli ktoś wymaga operacji z jakiegokolwiek powodu, powinien poinformować lekarza o historii bliznowców, aby zapobieganie mogło rozpocząć się wkrótce po operacji.

Chociaż bliznowce nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, mogą być szkodliwe emocjonalnie i psychicznie. Niektóre zabiegi są dostępne, ale żadne pojedyncze leczenie nie działa dla wszystkich. Ludzie będą musieli omówić opcje usuwania keloidów z lekarzem i ustalić najlepszy sposób postępowania.

Like this post? Please share to your friends: