Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest bakteryjne zapalenie pochwy?

Bakteryjne zapalenie pochwy, znane również jako bakterioza pochwy, jest najczęstszą przyczyną infekcji pochwy u kobiet w wieku rozrodczym.

Często rozwija się po stosunku seksualnym z nowym partnerem i rzadko zdarza się, aby kobieta ją miała, jeśli nigdy nie odbyła stosunku płciowego.

Bakteryjne zapalenie pochwy (BV) zwiększa również ryzyko rozwoju zakażenia przenoszonego drogą płciową (STI). Jednak BV nie jest uważany za STI.

BV to zakażenie pochwy, które najprawdopodobniej dotknie kobiety w wieku od 15 do 44 lat.

Szybkie fakty dotyczące bakteryjnego zapalenia pochwy

 • Bakteryjne zapalenie pochwy (BV) jest najczęstszą infekcją pochwy u kobiet w wieku od 15 do 44 lat.
 • Objawy, jeśli się pojawią, mogą obejmować swędzenie i szary, wodnisty wyciek z „rybim” zapachem.
 • Nieleczona BV może prowadzić do poważnych powikłań.
 • Leczenie zwykle obejmuje antybiotyki.
 • Sugerowane są niektóre środki zaradcze w domu, ale każdy z objawami powinien zgłosić się do lekarza.

Objawy

ręka lekarza z rękawice gospodarstwa Petriego z bakterii

BV może występować bez objawów, ale jeśli wystąpią objawy, obejmują upławy, pieczenie i swędzenie.

Upławy pochwowe mogą:

 • być wodnisty i cienki
 • być szary lub biały
 • mają silny i nieprzyjemny zapach, często określany jako podejrzany

Rzadziej mogą istnieć:

 • uczucie pieczenia podczas oddawania moczu
 • swędzenie na zewnątrz pochwy

Od 50 do 75 procent kobiet z BV nie ma żadnych objawów. Sam BV nie jest uważany za szkodliwy, ale mogą pojawić się komplikacje.

Komplikacje

Komplikacje powiązane z BV obejmują większe ryzyko:

 • Infekcja HIV, ponieważ BV zwiększa podatność na wirusa
 • STI, takie jak wirus opryszczki pospolitej, chlamydia, rzeżączka i wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)
 • infekcja pooperacyjna, na przykład po przerwie lub histerektomii

Możliwe powikłania BV podczas ciąży to:

 • wczesna lub przedwczesna poród
 • utrata ciąży
 • worek owodniowy pęka zbyt wcześnie
 • poporodowe zapalenie endometrium, podrażnienie lub zapalenie błony śluzowej macicy po porodzie
 • niepłodność czynnika jajowodów, spowodowana uszkodzeniem jajowodów, które łączą jajniki z macicą
 • zapalenie błon płodowych, zapalenie błon otaczających płód, znane jako błonka i owodnia

Chorioemnionitis znacznie zwiększa szansę na wczesną poród. Jeśli noworodek przeżyje, mają wyższe ryzyko porażenia mózgowego.

Zapłodnienie in vitro (IVF) może być mniej prawdopodobne, jeśli kobieta ma BV.

BV zwiększa również ryzyko choroby zapalnej miednicy mniejszej (PID), infekcji i zapalenia górnych dróg rodnych żeńskich, które mogą mieć poważne konsekwencje, w tym niepłodność.

Przyczyny

BV jest spowodowane brakiem równowagi naturalnej flory bakteryjnej, zwykle bakterii znalezionych w kobiecej pochwie. Dlaczego tak się dzieje, nie jest jasne.

Różni się od kandydozy, infekcji drożdżakowej, lub rzęsistkowicy, znanej również jako trich. Nie są spowodowane przez bakterie

Rola bakterii

Wszystkie części ciała mają bakterie, ale niektóre są korzystne, podczas gdy inne są szkodliwe. Gdy istnieje zbyt wiele szkodliwych bakterii, mogą pojawić się problemy.

Pochwa zawiera głównie „dobre” bakterie i niektóre szkodliwe bakterie. BV występuje, gdy szkodliwe bakterie rosną w liczbach.

Pochwa powinna zawierać bakterie zwane pałeczkami mlekowymi. Bakterie te wytwarzają kwas mlekowy, przez co pochwa jest lekko kwaśna. Zapobiega to wzrostowi innych bakterii.

Niższe poziomy pałeczek kwasu mlekowego mogą powodować, że pochwa stanie się mniej kwaśna. Jeśli pochwa nie jest tak kwaśna, jak powinna, może to dać innym bakteriom szansę na wzrost i rozwój. Jednak dokładnie, jak te szkodliwe bakterie są związane z BV nie jest znana.

Czynniki ryzyka

Każda kobieta może rozwinąć BV, ale niektóre zachowania lub działania mogą zwiększyć ryzyko.

Obejmują one:

 • douching, lub za pomocą wody lub roztworu leczniczego do czyszczenia pochwy
 • po kąpieli z płynami antyseptycznymi
 • o nowego partnera seksualnego
 • mając wielu partnerów seksualnych
 • używanie perfumowanych kąpieli bąbelkowych, dezodorantów pochwowych i niektórych zapachowych mydeł
 • palenie
 • pranie bielizny z silnymi detergentami

BV nie może zostać pochwycona z siedzeń toaletowych, pościeli, basenów lub przedmiotów dotykowych.

Leczenie

BV często ustępuje bez leczenia, ale kobiety z objawami przedmiotowymi i podmiotowymi powinny szukać leczenia, aby uniknąć powikłań.

Leczenie może nie być konieczne, jeśli nie występują żadne objawy. Czasami BV może pojawić się i zniknąć bez wyraźnego powodu.

W przypadku nieprawidłowego wydzielania z pochwy ważne jest, aby zgłosić się do lekarza tak szybko, jak to możliwe. Lekarz może zdiagnozować BV i wykluczyć inne infekcje, takie jak rzeżączka lub trich.

Nieleczona BV może również prowadzić do powikłań, zwłaszcza w czasie ciąży.

Niektórzy lekarze zalecają leczenie BV wszystkim kobietom, które przed zabiegiem zostaną poddane histerektomii lub przerywaniu, niezależnie od objawów.

Męscy partnerzy zwykle nie potrzebują leczenia, ale mogą rozprzestrzeniać BV między partnerkami płci żeńskiej.

Antybiotyki

Antybiotyki są skuteczne w nawet 90 procentach przypadków, ale BV często powraca w ciągu kilku tygodni.

Metronidazol jest najczęstszym antybiotykiem dla BV.

[kobieta zażywająca pigułkę]

Jest dostępny w następujących formach:

 • Tabletki: przyjmowano doustnie, dwa razy dziennie przez 7 dni. Jest postrzegany jako najskuteczniejszy sposób leczenia i preferowane leczenie, jeśli kobieta karmi piersią lub jest w ciąży.
 • Pojedyncza tabletka: przyjmowana doustnie w dawce jednorazowej. W porównaniu z 7-dniowym kursem na tablety prawdopodobieństwo powrotu do szpitala jest większe.
 • Żel: Stosowany do pochwy raz dziennie, przez 5 dni.

Metronidazol reaguje z alkoholem. Połączenie może sprawić, że pacjent poczuje się bardzo chory.Osoby przyjmujące metronidazol nie powinny spożywać alkoholu przez co najmniej 48 godzin po jego przyjęciu.

Klindamycyna jest alternatywnym antybiotykiem. Można go stosować, jeśli metronidazol nie jest skuteczny lub jeśli infekcja powraca.

Podczas przyjmowania klindamycyny metody antykoncepcji barierowej, takie jak prezerwatywy lateksowe, przepony i czapki, mogą być mniej skuteczne.

Tinidazol jest kolejnym antybiotykiem, który jest czasami stosowany w leczeniu BV, jeśli metronidazol nie działa lub jeśli BV powraca. Jest przyjmowany doustnie jako pojedyncza dawka. Podczas przyjmowania tego leku należy unikać spożywania alkoholu.

Jeśli zdarzy się to, konieczne będą dalsze testy:

 • objawy utrzymują się
 • objawy ustępują, ale wracają
 • pacjent jest w ciąży

Jeśli objawy ustąpią po ukończeniu kuracji antybiotykowej, kobieta nie będzie musiała być ponownie badana na obecność wirusa BV.

Powtarzające się objawy

Około 30 procent kobiet, których objawy znikają w trakcie leczenia, będzie miało nawrót w ciągu 3 miesięcy, a 50 procent będzie miało nawrót w ciągu 6 miesięcy.

Można to leczyć za pomocą 7-dniowego kursu doustnego lub dopochwowego metronidazolu lub klindamycyny. Jeśli poprzednie leczenie odbyło się doustnie, leczenie dopochwowe mogłoby działać lepiej po raz drugi, a jeśli pierwszym leczeniem byłby dopochwowy, leczenie uzupełniające powinno odbywać się doustnie.

Jeśli w ciągu 12 miesięcy wystąpią więcej niż trzy epizody, lekarz może przepisać żel metronidazolowy do pochwy dwa razy w tygodniu przez 3 do 6 miesięcy.

Diagnoza

Lekarz może zdiagnozować BV z opisu objawów i badania fizykalnego. Będą uważać na nieprzyjemny zapach i cienką, białą lub szarą wydzielinę.

Jeśli pacjent jest aktywny seksualnie i istnieje szansa, że ​​STI jest obecny, lekarz może zlecić przeprowadzenie niektórych testów diagnostycznych.

Do pobrania komórek próbki ze ściany pochwy można użyć wacika lub małej plastikowej pętli. Równowagę pH w pochwie można również zmierzyć, aby ocenić poziom kwasowości.

Strona główna zadośćuczynienie

Żadne leki bez recepty nie zostały zatwierdzone dla BV, ale istnieją niepotwierdzone dane, że probiotyki mogą pomóc w leczeniu BV.

Przegląd badań, opublikowany w styczniu 2014 r., Kończy się:

„Chociaż wyniki różnych badań są kontrowersyjne, większość badań popierała stosowanie probiotyków w profilaktyce lub leczeniu BV, nie zgłaszano żadnych działań niepożądanych, dlatego może być pomocne zalecenie codziennego spożycia produktów probiotycznych w celu poprawy zdrowie publiczne wśród kobiet. „

Jednak potrzeba więcej badań, aby potwierdzić jego skuteczność.

Sugerowano kilka innych środków do domu, ale ponieważ BV może prowadzić do poważnych powikłań, każdy z objawami powinien skontaktować się z lekarzem.

Wskazówki dotyczące zapobiegania

Nie ma pewnej metody zapobiegania BV, ponieważ dokładne przyczyny pozostają niejasne. Jednak niektóre wskazówki mogą temu zapobiec.

Obejmują one:

 • uprawianie bezpiecznego seksu
 • nie ma wielu partnerów seksualnych
 • nie douching

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) zauważa, że ​​BV rzadko dotyka kobiet, które nigdy nie uprawiały seksu.

Like this post? Please share to your friends: