Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co wiedzieć o adenomiozie

Adenomioza to stan, w którym komórki macicy wyrastają w mięśniową ścianę macicy.

Adenomioza jest podobna do endometriozy i może powodować podobne objawy lub brak objawów.

Adenomioza jest stosunkowo rozpowszechniona. National Health Service (NHS) w Wielkiej Brytanii szacuje, że 1 na 10 kobiet ma gruczolistość i jest najczęściej spotykana u kobiet w wieku od 40 do 50 lat.

W tym artykule przedstawiono przegląd adenomiozy, w tym objawy, przyczyny, diagnozę, powikłania i leczenie.

Co to jest adenomioza?

Model macicy obok stetoskopu reprezentujący Adenomyosis

Adenomioza to stan, w którym komórki, które zwykle wyrastają na zewnątrz do wyściółki macicy, wyrastają do wewnątrz w mięsień macicy.

Podczas cyklu menstruacyjnego kobiety te „uwięzione” komórki zostają pobudzone, co może powodować skurcze miesiączkowe i krwawienie bardziej surowe niż zwykle.

Objawy adenomiozy różnią się w całym cyklu menstruacyjnym ze względu na rosnące i spadające poziomy estrogenu, które wpływają na zrzucanie wyściółki macicy.

Objawy zwykle ustępują lub ustępują po menopauzie, gdy poziom estrogenu u kobiety w naturalny sposób spada.

Objawy

Adenomioza różni się znacznie u ludzi, w tym stopień zaawansowania i nasilenie objawów.

Około jedna trzecia kobiet w ogóle nie odczuwa żadnych objawów, podczas gdy u innych objawy mogą stać na drodze do codziennego życia.

Możliwe objawy adenomiozy to:

 • ciężkie krwawienie menstruacyjne
 • bardzo bolesne okresy
 • ból podczas seksu
 • krwawienie między miesiączkami
 • pogarszające się skurcze macicy
 • powiększona i tkliwa macica
 • ogólny ból w okolicy miednicy
 • uczucie, że istnieje nacisk na pęcherz i odbyt
 • ból podczas ruchu jelit

Przyczyny

Lekarze nie są pewni, co powoduje adenomiozy, ale istnieje kilka teorii:

 • Rozwój płodu. Adenomioza może być obecna u osoby przed urodzeniem, gdy macica najpierw powstaje u płodu.
 • Zapalenie. Zapalenie, które występuje w kobiecej macicy podczas operacji macicy, może również zwiększać ryzyko adenomiozy.
 • Tkanka inwazyjna. Uraz macicy, na przykład podczas cesarskiego cięcia lub innej operacji, może również powodować adenomiozę. Dzieje się tak, ponieważ macica może zagoić się do wewnątrz w kierunku mięśnia, a nie na zewnątrz.

Czynniki ryzyka

kobieta w ciąży siedzi na łóżku za pomocą smartfona

Niektóre czynniki ryzyka, które mogą powodować adenomiozy obejmują:

 • Wiek. Chociaż ten stan może dotyczyć kobiet w każdym wieku, większość kobiet z rozpoznaniem adenomiozy ma po 40. i 50. roku życia.
 • Ciąża. Wysoki odsetek kobiet z adenomiozą miał wiele ciąż.
 • Operacja macicy. Wcześniejsza operacja macicy, w tym cesarskie cięcie, znacznie zwiększa ryzyko adenomiozy.

Leczenie

Bez leczenia adenomioza może pozostać taka sama lub objawy mogą się nasilić.

Leczenie nie jest konieczne, jeśli kobieta nie ma objawów, nie próbuje zajść w ciążę lub zbliża się okres menopauzy, czyli wtedy, gdy większość kobiet odczuwa ulgę od swoich objawów.

Istnieje jednak wiele różnych opcji leczenia dostępnych dla kobiet z tym schorzeniem:

 • Leki przeciwzapalne. Leki takie jak ibuprofen mogą zmniejszyć ból i dyskomfort.
 • Leki hormonalne. Niektóre zabiegi hormonalne, takie jak doustne tabletki antykoncepcyjne, wkładki progestagenowe lub wstrzyknięcia (Depo-Provera), mogą pomóc złagodzić objawy.
 • Leki wstrzykiwane. Leki te mogą indukować fałszywą lub przejściową menopauzę. Są one używane tylko w krótkim okresie i nie nadają się do długotrwałego użytkowania.
 • Embolizacja tętnicy macicznej. Obejmuje to umieszczenie rurki w głównej arterii w pachwinie i wstrzyknięcie małych cząstek do obszaru dotkniętego adenomiozy. To powstrzymuje dopływ krwi do dotkniętego obszaru, co zmniejszy adenomiozy i zmniejszy objawy.
 • Usunięcie macicy. Jedynym ostatecznym sposobem leczenia adenomiozy jest całkowite usunięcie macicy. To nie jest dobra opcja dla kobiet, które mogą chcieć zajść w ciążę.

Adenomioza vs. endometrioza

Adenomioza i endometrioza są bardzo podobne, ale istnieją różnice.

W adenomiozie komórki wyściełające macicę wyrastają w mięśniu macicy. W endometriozie komórki te rosną poza macicą, czasami na jajnikach i jajowodach.

Te dwa warunki są równie powszechne, chociaż endometrioza występuje częściej u kobiet po 30. i 40. roku życia, podczas gdy więcej kobiet w wieku od 40 do 50 lat ma tendencję do rozwoju adenomiozy.

Możliwe, że kobieta ma zarówno endometriozę, jak i gruczolistość. Objawy obu stanów powinny ustąpić po menopauzie.

Płodność i ciąża

Badania sugerujące, że adenomioza może mieć wpływ na płodność kobiety, są sprzeczne, ponieważ często występują inne stany u kobiet z problemami z płodnością.

Badania nad związkiem między adenomiozą, niepłodnością i powikłaniami ciąży nadal trwają. Nie ma badań wykazujących zwiększone ryzyko poronienia lub innych powikłań położniczych.

Diagnoza

kobieta mająca ultradźwięki do diagnozowania stanu macicy

Rozpoznanie adenomiozy rozpoczyna się od wizyty u lekarza. Lekarz najprawdopodobniej przejdzie do historii medycznej i przeprowadzi badanie fizykalne i miednicy.

Kobieta często czuje tkliwość w macicy podczas badania miednicy. Jeśli lekarz uważa, że ​​macica kobiety nieznacznie się powiększa, a podejrzewają, że jest to adenomioza, lekarz może rozważyć inne badania, w tym:

 • Ultradźwięk. Pozwala to lekarzowi zbadać kieszenie tkanki wyściółki macicy w mięśniu macicy. Może to jednak prowadzić do błędnej diagnozy, ponieważ te kieszenie mogą czasem wyglądać jak inny stan zwany włókniakami macicy.
 • Rezonans magnetyczny (MRI). Skan MRI to najlepszy sposób, aby lekarz zobaczył mięsień wewnętrzny macicy.
 • Biopsja endometrium.Czasami lekarz będzie chciał pobrać małą próbkę tkanki endometrium do macicy. Chociaż nie pomoże w rozpoznaniu adenomiozy, wykluczy inne przyczyny objawów kobiecych.

Te metody testowania nie dają jednak ostatecznej diagnozy. Rozpoznanie adenomiozy jest możliwe dopiero po wykonaniu histerektomii, a specjalistyczny lekarz nazywany patologiem bada macicę pod mikroskopem.

Kiedy iść do lekarza

Kobieta, która nie próbuje zajść w ciążę lub nie ma żadnych objawów, może nie wymagać leczenia. Jednak każda kobieta, która podejrzewa gruczolistość lub endometriozę powinna zgłosić swojego lekarza do oceny.

Jeśli kobieta cierpi na ciężkie okresy lub poważne skurcze macicy, ważne jest, aby wspomniała o tym swojemu lekarzowi. Objawy te mogą sygnalizować inne poważne choroby i ważne jest, aby lekarz przeprowadzał testy w celu ustalenia ich przyczyny.

Ciężkie krwawienie miesiączkowe może powodować niedokrwistość, która jest niedoborem żelaza. Może to sprawić, że ktoś poczuje się zmęczony, osłabiony lub zaniedbany i niezbyt dobrze. Przyjmowanie suplementów żelaza może pomóc w leczeniu anemii, która może być szczególnie ważna podczas menstruacji.

Perspektywy

Perspektywy dla kobiety z adenomiozy są doskonałe; nie jest to stan zagrażający życiu, ale może powodować poważny dyskomfort.

Kobieta powinna zgłosić się do lekarza, jeśli podejrzewa, że ​​jest to adenomioza lub endometrioza.

Adenomioza zniknie, gdy kobieta dojdzie do menopauzy. W międzyczasie dostępne są niektóre metody leczenia, które mogą pomóc złagodzić objawy.

Like this post? Please share to your friends: