Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

ADHD i lęk: Jakie jest połączenie?

Zaburzenia nadpobudliwości psychoruchowej i zaburzenia lękowe często występują razem. Te stany mogą po prostu istnieć jednocześnie, lub ADHD może przyczynić się do rozwoju zaburzenia lękowego.

Osoby z ADHD często mają inne schorzenia psychiczne. W rzeczywistości około połowa dorosłych z ADHD ma również zaburzenie lękowe.

Czasami objawy mogą być trudne do odróżnienia od siebie, ponieważ mają pewne objawy. Na przykład, zarówno w zaburzeniach lękowych, jak i ADHD, osoba może mieć trudności z koncentracją lub rozluźnieniem.

Poznanie różnic między tymi dwoma zaburzeniami jest ważne w leczeniu i leczeniu obu. Lęk może znacząco wpłynąć na sposób, w jaki osoba z ADHD radzi sobie z chorobą.

Związek między ADHD a lękiem

[Dziecko z ADHD]

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) zwykle rozpoczyna się w dzieciństwie i może w niektórych przypadkach kontynuować życie dorosłe. To zaburzenie rozwojowe jest zazwyczaj związane z objawami, takimi jak:

 • krótki czas koncentracji
 • wiercenie
 • nadpobudliwość
 • impulsywność
 • niepokój

Według Stowarzyszenia Lęków i Depresji w Ameryce około 50 procent dorosłych Amerykanów z ADHD ma również zaburzenie lękowe. Narodowe Centrum Zasobów ADHD szacuje, że nawet 30 procent dzieci z tym zaburzeniem doświadcza niepokoju.

Obecnie nie jest jasne, dlaczego lęk i ADHD pojawiają się tak często. Uważa się, że czynniki takie jak genetyka, przedwczesne porody i toksyny środowiskowe odgrywają rolę w ADHD, więc możliwe jest, że wpływają one również na zaburzenia lękowe; potrzeba więcej badań.

Czym jest zaburzenie lękowe?

Osoba z zaburzeniami lękowymi może doświadczyć długotrwałych uczuć nerwowości, strachu i niepokoju. Chociaż sporadyczne stany lękowe są normalne, osoby z zaburzeniami lękowymi odczuwają lęk przez większość lub wszystkie czasy.

Mogą mieć trudności z rozpoznaniem i kontrolowaniem swoich konkretnych obaw i zmartwień. Uczucia te wydają się nieproporcjonalne do sytuacji i mogą zakłócać codzienne życie ludzi i relacje z innymi.

Istnieje wiele rodzajów zaburzeń lękowych, w tym uogólnione zaburzenie lękowe (GAD), zaburzenie lękowe i zaburzenie lękowe.

Połączenie

Chociaż lęk i ADHD mogą wystąpić razem, ADHD nie jest zaburzeniem lękowym.

Czasami lęk może wystąpić niezależnie od ADHD. Innym razem może to być skutek życia z ADHD.

Osoba, która ma ADHD i nie trafia w termin pracy lub zapomina uczyć się o ważny egzamin, może zostać zestresowana i zmartwiona. Nawet strach przed zapomnieniem wykonywania tak ważnych zadań może wywoływać u nich niepokój.

Jeśli te uczucia i sytuacje będą nadal występować, co u wielu osób z ADHD, mogą prowadzić do zaburzenia lękowego.

Ponadto leki stosowane w leczeniu ADHD, zwłaszcza leki pobudzające, takie jak amfetaminy, mogą wywoływać objawy lęku. Genetyka może również odgrywać pewną rolę.

Objawy współistniejącego lęku i ADHD

Trudno rozróżnić lęk od ADHD, ponieważ te dwa warunki mogą wyglądać podobnie. Niektóre objawy wspólne dla obu chorób to:

 • trudność z socjalizacją
 • wiercenie
 • nieuwaga
 • pracują powoli lub nie kończą pracy na czas

Zgodnie z, dodatkowe objawy lęku u dzieci z ADHD mogą obejmować:

 • być rozdrażnionym lub kłótliwym
 • powodując kłopoty w klasie
 • granie w gry wideo lub oglądanie telewizji przez większość czasu
 • kłamstwa o pracach domowych lub innych obowiązkach, które nie zostały zakończone
 • wycofywanie się od ludzi

Jak odróżnić

Chociaż istnieje wiele wspólnych cech, istnieją pewne różnice między tymi dwoma warunkami. Lęk jest przede wszystkim zaburzeniem nerwowości, zmartwień i lęków, podczas gdy ADHD charakteryzuje się brakiem uwagi i skupienia. Osoby z lękiem mogą również wykazywać zachowania kompulsywne lub perfekcjonistyczne, które zwykle nie występują u osób z ADHD.

Ktoś z zaburzeniami lękowymi będzie miał trudności z koncentracją w pewnych sytuacjach, które sprawiają, że czują się zaniepokojeni. Jednak osobom z ADHD będzie trudno skoncentrować się większość lub cały czas.

Chociaż przyjaciele i rodzina mogą rozpoznać objawy lęku, ADHD lub obu tych czynników, pracownik służby zdrowia powinien przeprowadzić pełną ocenę przed postawieniem diagnozy.

Leczenie zarówno lęku, jak i ADHD

Kiedy lęk i ADHD występują wspólnie, mogą utrudniać codzienne czynności. Osoba z ADHD, która również cierpi z powodu lęku, może skoncentrować się na zadaniach jeszcze trudniejszych. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie leczenie, aby zapewnić lepszą jakość życia.

Niepokój może również komplikować leczenie ADHD, ponieważ sprawia, że ​​ludzie boją się próbować nowych rzeczy. Aby poradzić sobie z ADHD, konieczne może być zastosowanie nowych strategii, aby utrzymać się na wysokim poziomie.

Plany leczenia będą się różnić w zależności od osoby i sytuacji. Niektóre osoby mogą odnieść korzyść z jednoczesnego leczenia obu stanów.

Innym razem potraktowanie jednego z warunków może być priorytetem. Może to być odpowiednie, jeśli przyczyną niepokoju jest ADHD, ponieważ leczenie ADHD może zmniejszyć lęk.

Istnieje wiele różnych metod leczenia dostępnych dla osób z ADHD i lękiem.

Lek

Leki na receptę są najczęściej stosowane w leczeniu ADHD. Jeśli jednak leki pobudzające wywołują objawy lęku, można zalecić inne niestosowne leki. Można również rozważyć leki przeciwlękowe.

Jeśli nie zaleca się przyjmowania kilku leków lub jeśli dana osoba nie chce ich zażywać, lekarz może przepisać leki na jedno z zaburzeń i leczyć innych interwencjami terapeutycznymi lub dotyczącymi stylu życia.

Techniki terapii i relaksacji

Niepokój związany z ADHD można lepiej zarządzać za pomocą:

 • Terapia poznawczo-behawioralna (CBT): ta krótkoterminowa interwencja pomaga ludziom zmienić wzorce myślenia, aby pozytywnie wpłynąć na ich zachowanie. CBT jest szeroko stosowany w zaburzeniach lękowych i wykazano, że jest skuteczny w leczeniu GAD i wielu innych stanów.
 • Techniki relaksacyjne: techniki ćwiczeniowe, takie jak medytacja, progresywne rozluźnienie mięśni, wizualizacja i ćwiczenia głębokiego oddychania mogą pomóc w leczeniu stresu i lęku poprzez spowolnienie akcji serca, zmniejszenie napięcia mięśni oraz zwiększenie koncentracji i nastroju.

Zmiany stylu życia

[Kobieta się trochę przespała]

Oprócz przyjmowania leków, rozważania terapii i ćwiczeń technik relaksacyjnych, kilka czynników stylu życia może pomóc osobom z lękiem związanym z ADHD.

Sen: zmęczenie może pogarszać poczucie lęku. Co najmniej jedno badanie wskazało, że lęk u dzieci z ADHD jest związany z zaburzeniami snu.

Ludzie powinni starać się iść spać i obudzić się o tej samej porze każdego dnia.

Ci, którzy usiłują zasnąć lub śpią, powinni omówić tę kwestię z lekarzem.

Ćwiczenie: regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć lęk na wiele sposobów, w tym poprzez uwalnianie chemikaliów mózgowych, które poprawiają nastrój.

Zaplanuj zadania: prowadzenie listy zadań i działań, które należy wykonać, oraz ustalanie realistycznych ram czasowych dla każdego z nich, może zapewnić zapamiętanie i osiągnięcie celów. Może to pomóc w obniżeniu poziomu lęku.

Odżywianie: spożywanie zdrowych i zbilansowanych posiłków i pozostawanie uwodnionym może pomóc w radzeniu sobie z lękiem. Zmniejszenie spożycia kofeiny i alkoholu może również być przydatne, ponieważ oba te zakłócają wzorce spania.

Wskazówki dla opiekunów

Opiekunowie powinni:

 • Staraj się przekazać lekarzowi jak najwięcej informacji o objawach, których doświadcza osoba pod ich opieką, nawet tych, które nie wydają się być związane z ADHD lub lękiem. Pomoże to lekarzowi dokonać trafnej diagnozy i stworzyć skuteczny plan leczenia.
 • Bądź cierpliwy. Lęk może powodować, że ludzie boją się próbować nowych rzeczy, w tym nowych metod leczenia ADHD lub samego lęku. Uczucie niepokoju może również przyczynić się do braku ostrości i zapomnienia doświadczanego przez osoby z ADHD.
 • Bądź pomocny. Bycie krytycznym lub negatywnym tylko zwiększy stres i niepokój doświadczany przez osoby z ADHD i lękiem.
 • Kontroluj lęk rodziców. Dzieci uczą się reagować na sytuacje w oparciu o reakcje rodziców. Rodzice dzieci z ADHD, którzy zachowują spokój i pozytywny wpływ, będą wpływać na to, aby ich dzieci robiły to samo w stresujących sytuacjach.
 • Rozważ trening umiejętności rodzicielskich. Rodzice mogą uczyć się nowych sposobów rozumienia i reagowania na dzieci z ADHD.
 • Zastanów się nad terapią rodzinną. Może to być przydatne dla rodziców i rodzeństwa, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia w radzeniu sobie z wyzwaniami życia z osobą z ADHD.
Like this post? Please share to your friends: